EXPO 2020 W DUBAJU

Expo 2020 w Dubaju to rewolucyjna edycja Światowej Wystawy Expo, bo pierwsza, która odbyła się w regionie Bliskiego Wschodu, Afryki i Azji Południowej.

Expo 2020 przez pandemie zostało przesunięta o rok, ale na szczęście w końcu doszło do skutku. Komu udało się tam zawitać na pewno nie czuł się rozczarowany i już planuje kolejne.

W relacji nie pokaże wszystkiego, skupię się w tym artykule na najciekawszych obiektach i miejscach, ale wyłącznie tych, przygotowanych przez organizatora jakim są ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE.

Osobny wpis został poświęcony podróży dookoła świata, czyli prezentacji najciekawszych pawilonów na EXPO : PAWILONY EXPO 2020


CO TO JEST EXPO ?

To Światowa Wystawa, oficjalnie nazywana Międzynarodową Wystawą Rejestrowaną. Wystawy te odbywają się od 1851 roku.

EXPO 2020 – CZYM SIĘ WYRÓŻNIA ?

Wystawa Expo 2020 w Dubaju odbywa się pod hasłem „Connecting Minds, Creating the Future”, czyli „Łącząc umysły, tworząc przyszłość”. Pokazano tu możliwości, mobilność i zrównoważony rozwój, które inspirują do ochrony planety, wyznaczania nowych granic i budowania lepszej przyszłości. Oczywiście nie każdy kraj sprostał temu wyzwaniu.


EXPO – INFORMACJE PRAKTYCZNE


Expo trwało od 1 października 2021 r. do 31 marca 2022 r. Kto był na pewno zgodzi się ze mną, że było warto. A kto wybiera się na kolejne edycje poniżej znajdzie wiele wartościowych (mam nadzieję) informacji.

ILE CZASU PRZEWIDZIEĆ NA EXPO ?

My zawitaliśmy na expo 2 razy. Spędziliśmy tam równiutko 24 godziny chodząc praktycznie bez przerwy. W tym czasie nie udało się nam obejrzeć nawet połowy obiektów. Aby na spokojnie zobaczyć wszystko 5-7 dni to minimum czasu. 3 dni powinno wystarczyć na wizytę w tych najciekawszych.

BILETY WSTĘPU

DARMOWE BILETY (jednodniowe) dostaliśmy korzystając z linii lotniczych typu FLYDUBAI czy EMIRATES. Dodatkowo (o czym nie wiedzieliśmy) taki bilet można otrzymać w ramach wstępu na Sky Views Observatory, ale też przypuszczalnie na kilka innych atrakcji – warto to zawczasu sprawdzić zanim kupimy bilety.

ZAKUP BILETÓW: można na miejscu w kasie, ale najlepiej kupić on-line na STRONIE OFICJALNEJ EXPO

CZYM DOJECHAĆ ?

Najlepiej wynajętym samochodem. Wokół terenu Expo były darmowe parkingi na tysiące samochodów + shutlebusy dowożące pod samo główne wejście . Można było też dojechać metrem. Stacja główna znajduje się na hali wejściowej.


EXPO 2020 – MAPA


Mapa dostępna była on-line w aplikacji DUBAI EXPO, na stronie oraz w wersji papierowej na terenie Expo. Całość została podzielona na kilka stref kolorystycznych . I tak też będę Was (kolorami) oprowadzać.


STREFA WEJŚCIOWA


Strefa wejściowa zarówno w dzień jak i w nocy robi wrażenie. Wszystko pięknie podświetlone zaprasza nas do wejścia dalej.


KOPUŁA WEJŚCIOWA – PLAC AL WASL


To co robi na zwiedzających największe wrażenie to kopuła wejściowa. Al Wasl Plaza to centralny punkt Expo 2020 w Dubaju. To tu odbywają się najważniejsze wydarzenia, wystawy oraz spektakle pod gołym niebem. Niezwykłość kopuły o wysokości 130m to jej konstrukcja. Nieprawdopodobnie lekka, jakby przeczyła zasadom grawitacji i zasadom konstrukcji .

Wieczorem kopuła staje się centrum różnego rodzaju pokazów światła i koncertów. Robi na prawdę kosmiczne wrażenie.


GHAF AVENUE


Równolegle do kopuły przeprowadzona jest główna aleja całej wystawy EXPO. Można ją odróżnić od pozostałych po zadaszeniu . Ptaki zawieszone na poprzecznych prętach są fantastycznym zadaszeniem chroniącym w dzień od słońca. W nocy z kolei rozświetlone są ciepłymi kolorami


STREFA NIEBIESKA


Strefa niebieska to strefa MOBILITY , czyli STREFA MOBILNOŚCI . Składa się z dwóch fantastycznych alei : HORIZON i SKY , niesamowicie ciekawego pawilonu ALIF, strefy centralnej z mniejszymi pawilonami oraz pawilonu KOREI POŁUDNIOWEJ na końcu strefy.


HORIZON AVENUE


Wszystkie aleje przy których stoją pawilony mają lekkie zadaszenie chroniące przed palącym słońcem. Wieczorem zadaszenie jest częściowo zwijane, a część podświetlana .


ALIF – THE MOBILITY PAVILON


ALIF znalazł swoje miejsce pomiędzy dwoma alejami : Horizon i Sky. Przygotowany na wystawę przez Emiraty jest jednym z najciekawszych obiektów całej wystawy EXPO. Zarówno architektura zewnętrzna jak i wystawy robią kosmiczne wręcz wrażenie. Więcej na team pawilony przeczytacie na stronie pracowni projektowej TUTAJ

(OCENA 4.9 / 5.0)

  • ARCHITEKTURA PAWILONU : 4.8
  • WYSTAWY : 5.0
  • OGÓLNE WRAŻENIE : 5.0
  • OCENA ZWIEDZAJĄCYCH : 4.8

Po zmroku pawilon rozświetla się wszystkimi kolorami tęczy.

Ale to co robi największe wrażenie to wnętrze. Potężne figury Szejków odtworzone z największymi szczegółami, historia Emiratów wyrzeźbiona w kamieniu i największa na świecie winda osobowa, mogąca pomieścić ponad 160 osób. Wszystko w pięknej świetlnej oprawie zrobionej z gustem.


CENTRUM STREFY NIEBIESKIEJ


Centrum strefy to 30 kolejnych pawilonów. Strefa centralna zwraca uwagę fantastycznymi zadaszeniami alei pomiędzy pawilonami.


AKY AVENUE


Teraz przechodzimy w kolejna aleję , dalej jednak jesteśmy w strefie niebieskiej . Na jej końcu znajduje się

ogromny pawilon KOREI POŁUDNIOWEJ.


STREFA RÓŻOWA


Strefa różowa to pierwsza ze stref poświęcona głównie rozrywce dla odwiedzających. Kilka miejsc jest na prawdę fantastycznych i zaskakujących. Rozrywki, ale nie tylko to znalazło tu miejsce . Są tu także 2 aleje, przy nich kilka pawilonów oraz


VADI AVENUE


Zielone zadaszenie odróżnia tą aleję od innych .


JUBILEE PARK


PÓŁNOCNA CZĘŚĆ PARKU JUBILEE

W tej część znajdziemy jeden z wielkich napisów EXPO 2020 , całą masę pawilonów oferujących potrawy z całego świata, w tym dwupiętrowy budynek oferujący wyłącznie kuchnię afrykańską, w którym zatrzymaliśmy się na jeden z posiłków. Jest także wiele innych ciekawych elementów architektury jak np duża kopuła zrobiona z puszek.


WATER FEATURES – WODOSPAD W CENTRUM PARKU

Pośrodku tej północnej strefy Parku Jubilee znajduje się niesamowita konstrukcja. To ogromny okrągły wodospad uruchamiany co pół godziny. Wodny pokaz z muzyką robią niesamowite wrażenie .


OBSERVATION TOWER – WIEŻA WIDOKOWA

Idąc dalej na południe w oczy rzuci się nam duża, obrotowa wieża widokowa. Wejście an nią było dodatkowo płatne, zrezygnowaliśmy więc , bo z wielu okolicznych pawilonów był podobny widok.


JUBILEE PARK

Na południu strefy różowej znajdujemy ogromny teren zielony pokryty sztuczną trawą ze sceną. Każdego wieczora rozbrzmiewa z niej jakaś muzyka. Pośrodku stoi kwiatowa kompozycja, a z boku ciągnie się aleja ze stronicami książek różnych autorów.


JUBILEE AVENUE


Kolejna aleja przy której stoją pawilony to Jubilee Avenue . Podobnie jak poprzednia zadaszona zielonym sklepieniem prowadzi nas do kolejnej strefy.


STREFA ZIELONA


Płynnie przechodzimy do kolejnej strefy. STREFA ZIELONA to strefa SUSTAINABILITY, czyli STREFA ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU. Strefę zamykają 2 aleje : MONGROVE i SIDR . Po obu stronach obu traktów znajduje się kolejne kilkadziesiąt pawilonów. Na wschodnim krańcu wielki łuk, a pośrodku PAWILON TERRA (The Sustainability Pavilion)


MONGROVE AVENUE


Za pawilonem Kuwejtu przechodzimy w kolejną aleję. Mijamy pawilon DEVA. Niestety nie wstępujemy do niego (choć oceniany jest bardzo wysoko) .


CENTRUM STREFY ZIELONEJ


WSCHODNIA CZĘŚĆ STREFY – OGRODY

To fantastyczne zadaszenia , w dzień osłaniające od słońca, nocą ciekawie podświetlone. To ogrody demonstracyjne PAWILONU TERRA, z krętymi ścieżkami i zacienionymi strefami. Drzewa Energii wytwarzają własną energię. Znajduje się tu 19 E-drzew o średnicy od 15 do 18 m rozproszonych po całym terenie, które dostarczają 28% energii potrzebnej do zasilania budynków. Inspiracja pochodzi od SMOCZYCH DRZEW jakie występują tylko na Sokotrze.


PAWILON TERRA

Pośrodku rzuca się w oczy potężna konstrukcja. To jeden z 3 najważniejszych i najciekawszych obiektów  EXPO 2020. Z góry wygląda jak wielki lej, pod jego zadaszeniem znajduje się CENTRUM NAUKI z eksperymentami dla dzieciaków. Bardzo ciekawe wnętrza, niestety ominęliśmy na naszej trasie zwiedzania. Warto wiedzieć, że obiekt pozyskuje energię ze światła słonecznego i świeżą wodę z wilgotnego powietrza. Obiekt na miarę problemów z jakimi borykają się Emiraty.

Więcej o obiekcie poczytacie tutaj: LINK


VISION PAVILION

Jeden z pawilonów w tej części szczególnie nas zainteresował. VISION PAVILON poświęcony był Sheikhowi Rashidowi Al Maktoumowi – premierowi Emiratów i prezentujący jego życie i pracę na rzecz Dubaju i jego rozwoju. Wewnątrz pawilonu ciekawa multimedialna podróż z pustyń Zjednoczonych Emiratów Arabskich do nowoczesnej metropolii


SIDR AVENUE


Kolejna aleja SIDR i kolejne ciekawe pawilony przy niej . Na jej końcu PAWILON NIEMIEC .


STREFA FIOLETOWA


Kolejna strefa fioletowa obejmuje kolejne 8 pawilonów różnych krajów , a także kilka pawilonów firm z Emiratów. Wszystko znajduje się przy okalającej strefie alei AL FORSANT CRESCENT. Pośrodku strefy mamy kolejny wielki plac ze sceną Dubai Millennium Amphitheatre , ogromny plac zabaw i wiele innych obiektów o różnej funkcji .


AL FORSANT CRESCENT


W dzień zielone zadaszenie chroni od słońca, wieczorem aleja jest sceną wielu widowisk


INVESTMENT CORPORATION

Investment Corporation of Dubai Pavilion to pawilon z ogrodem jednej z firm inwestycyjnych. Ciekawy architektonicznie labirynt z drewna kieruje nas do domu modelowego.


ENOC PAVILON


FIRDAUS BY AR RAHMAN PAVILION


DP WORLD PAVILION

Do 2 firmowych pawilonów pokazanych powyżej nie wstępujemy. Oglądamy wnętrza i prezentacje tylko w trzecim z nich , czyli DP WORLD. Faktycznie warto było tu zajrzeć. Prezentacje przyszłości transportu w Emiratach robią wrażenie.


EMIRATES PAVILION

Jeden z ciekawszych pawilonów, niestety nie udało się nam wejść do środka, bo na wejście była rezerwacja. Szkoda, że dowiedzieliśmy się o tym za późno, EMIRATES to nasze ulubione linie lotnicze.


AL FORSAN PARK


Centralna część strefy to jak już wspomniałam wielki plac ze sceną Dubai Millennium Amphitheatre. Miejsce odpoczynku dla zwiedzających z ogromną figurą na środku polany. Są tu też place zabaw oraz inne usługi, nawet kwiaciarnia.


W tej strefie znalazł się również niesamowity pawilon ZJEDNOCZONYCH EMIRATÓW ARABSKICH, ale do niego zaproszę Was w kolejnym artykule poświęconym wyłącznie pawilonom


STREFA ŻÓŁTA


STREFA ŻÓŁTA to ostania ze stref EXPO 2020 . To OPPORTUNITY DISTRICT , czyli STREFA MOŻLIWOŚCI.W tej strefie znajduje się kolejne kilkadziesiąt pawilonów , które prowadzą nas przez podróż dookoła świata z których największy i najbardziej spektakularny to pawilon ARABII SAUDYJSKIEJ .

Centralna część tej strefy to kolejne mniejsze pawilony, a także Mission Possible – The Opportunity Pavilion, a także Dubai Cares Pavilion. Niestety na oba te obiekty nie starczyło nam czasu.


SUNRISE I SUNSET AVENUE


Okalające tą strefę aleje przekryte są płótnem, które jest zwijane wieczorem.


PAWILON MISSION POSSIBLEEXPO 2020 W DUBAJU – PODSUMOWANIE


I tak przeprowadziłam Was przez małą cząstkę wystawy. II część z pawilonami wkrótce. Czy warto było lecieć przez 1/4 świata, aby ja zobaczyć ? Warto , żal tylko wielki, że nie można było być tam dużo dłużej. To nasza pierwsza tego typu światowa wystawa, ale na pewno nie ostatnia. Do dzisiaj żyjemy wrażeniami jakie pozostawiła w naszych zmysłach.>>> EXPO 2020 W DUBAJU

>>> PAWILONY EXPO 2020 W DUBAJUGOTOWE PRZEWODNIKI PO ZJEDNOCZONYCH EMIRATACH ARABSKICH:

PRZEWODNIK PO ZEA >>


>> ABU DHABI – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> DUBAJ – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> SZARDŻA – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> RAS AL-CHAJMA – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> FUDŻAJRA – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> UMM AL QUAWAIN – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> ADŻMAN / AJMAN – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

4 Replies to “EXPO 2020 W DUBAJU”

    1. Tak, było kosmicznie … niesamowita impreza – w życiu czegoś takiego nie widziałam

    1. Nie, rok wcześniej na przełomie 2020/2021 m ale sytuacja była taka, że się nie dało . Przewidywali 25 milionów odwiedzających, a mimo covida było 24 miliony – wiec sukces . Byłam sceptyczna co do tej podróży, ale nie żałuje – to było coś tak fenomenalnego, że się tej imprezy nie przyrównać do żadnej innej.

Leave a Reply