Abu Zabi

ABU ZABI

Abu Zabi to wielkie ponad milionowe miasto, drugie co do wielkości w kraju. Jest stolicą Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a także emiratu o tej nazwie.

Aby Zabi / Dhabi to miasto położone jest na wyspie Abu Zabi oraz kilku mniejszych wyspach Zatoki Perskiej oraz częściowo na stałym lądzie. Połączone jest z nim 3 mostami. Ma kilka ciekawych obiektów wartych odwiedzenia, choć samo miasto nie sprawia zbyt sympatycznego i przyjaznego do życia wrażenia.

Spędziliśmy w nim tylko jeden dzień w całości. Ile udało się obejrzeć i odwiedzić w tym czasie pokazuję w pełnym przewodniku po mieście.


MAPA ODWIEDZONYCH MIEJSC


HISTORIA MIASTA

Historia Abu Zabi rozpoczyna się dopiero około XVI wieku. Pierwsze  ślady archeologiczne wskazują jednak na osadnictwo już 3 tysiące lat p.n.e. Tereny te były bogate w wodę, co miało istotne znaczenie w pustynnym krajobrazie. Osiedliło się więc tu plemię beduińskie o dużym znaczeniu w tym regionie. W XVIII wieku jedna z „rodzin” plemiennych – Al Nahyan dała początek władcom miasta. Miasto rozwinęło się głównie dzięki położeniu nad Zatoką Perską i poławianiu pereł. W latach 30-tych XX wieku odkrycie ropy naftowej diametralnie odmieniło krajobraz regionu i zmieniło rozwój miasta.


ABU ZABI – MIASTO


Abu Zabi

Miasto Abu Zabi to nie tylko przepiękny Meczet, Luwr i Pałac, ale także duże miasto, pełne innych ciekawych budowli i drapaczy chmur. Oglądamy je głównie z okien samochodu przemieszczając się między jedną atrakcją, a drugą ponieważ spędzamy tu tylko jeden dzień

>>> PRZEWODNIK PO MIEŚCIE >>>


WIELKI MECZET SZEJKA ZAJEDA


Abu Zabi

Meczet Szejka Zayeda, wzniesiony został przy wjeździe na wyspę i jest widoczny ze wszystkich trzech mostów łączących wyspę ze stałym lądem. Fasada meczetu jest śnieżnobiała, co symbolizuje czystość i pobożność, pokryta została macedońskim marmurem.

>>> PRZEWODNIK PO MECZECIE >>>


LUWR ABU ZABI


Abu Zabi

Otwarta w listopadzie 2017 roku nowa placówka znanego wszystkim paryskiego Luwru. Muzeum zbudowane zostało na sztucznej wyspie Saadiyat i zajmuje powierzchnię 6,4 tys. metrów kwadratowych.

>>> PRZEWODNIK PO LUWRZE >>>


HOTEL EMIRATES PALACE


Abu Zabi

Pałac wybudowany został w latach 2001 – 2005 i od tego czasu uznawany jest za najbardziej luksusowy hotel na świecie. Ma tak luksusowe wnętrza, że nie nazywa się go hotelem, a pałacem. Warto tu zajrzeć, choć nie będąc gościem hotelu możemy obejrzeć tylko jego część.

>>> PRZEWODNIK PO EMIRATES PALACE >>>GOTOWE PRZEWODNIKI PO ZJEDNOCZONYCH EMIRATACH ARABSKICH:

PRZEWODNIK PO ZEA >>


>> ABU DHABI – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> DUBAJ – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> SZARDŻA – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> RAS AL-CHAJMA – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> FUDŻAJRA – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> UMM AL QUAWAIN – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> ADŻMAN / AJMAN – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

Leave a Reply