Fudżajra / Fujairah Emirat

FUDŻAJRA / FUJAIRAH – PRZEWODNIK PO EMIRACIE

Fudżajra to jeden z siedmiu Emiratów Arabskich. Średniej wielkości, ale z ogromnym potencjałem turystycznym. Najciekawsza dla zwiedzających jest sama stolica położona nad Zatoką Omańską, ale warto zobaczyć całe wybrzeże, a przede wszystkim piękne góry.

Fudżajra to emirat w którym stacjonowaliśmy przez dwa dni. Dzięki temu odwiedziliśmy tu prawie wszystko co najciekawsze zarówno w stolicy, jak i w pozostałych jego częściach. Wiele miejsc było dla nas ogromnym, pozytywnym zaskoczeniem.


INFORMACJE OGÓLNE


Emirat zajmuje obszar 1166 km2, jest więc średniej wielkości emiratem. Położony jest w północno – wschodniej części Półwyspu Arabskiego nad Zatoką Omańską. Od północy graniczy z Omanem. Populacja liczy 116 tys. mieszkańców, a zarządzany jest on przez szejka Hamad I ibn Muhammad asz-Szarki.

Nazwa Fudżajra najprawdopodobniej pochodzi od słowa tafajur, która oznacza „pękniecie w ziemi, gdzie jest woda”. W Emiracie faktycznie jest sporo kanionów, a także największa jak na emiraty ilość opadów. To jedyny emirat, który nie ma pustyni i znajduje się w całości na wschodnim wybrzeżu. Linia brzegowa wzdłuż Zatoki Omanu ciągnie się przez około 70 km.

Mapa, rysunek flagi i godła zaczerpnięte z Wikipedii


FUDŻAJRA – KRÓTKA HISTORIA EMIRATU

Rejon obecnego emiratu zamieszkiwali ludzie już w epoce żelaza. W VII wieku pojawiła się tu nowa religia, czyli islam, ale przywódca Fudżajry odrzucił ją i zapłacił za to śmiercią kilku tysięcy żołnierzy w bitwie pod Dibbą.

Założycielem obecnego emiratu jest Szejk Abdullah Bin Muhammad, ale dopiero później Wielka Brytania uznała jego niezależność. Nastąpiło to dopiero w 1952 roku za panowania Muhammada Bin Hamada . To właśnie ten szejk uczestniczył w powstaniu Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Po jego śmierci w 1974 r. władzę objął syn, szejk Hamad Bin Muhammad. Zarówno ojciec jak i syn dbali o to, aby ich podwładni stali się wykształconymi i wykwalifikowanymi ludźmi. Dlatego już w 1961 roku wybudowali tu pierwszą szkołę oraz pierwsze kliniki w miastach Fudżajra i Dibba. Potem powstał sąd szariatu i biblioteka.PRZEWODNIK PO ATRAKCJACH EMIRATUMIASTO FUDŻAJRA


Miasto Fudżajra

Miasto Fudżajra to stolica emiratu o tej samej nazwie położone na wybrzeżu Zatoki Omańskiej. W przeciwieństwie do swoich bardziej rozwiniętych „kuzynów”: Dubaju, czy Abu Zabi ma coś czego tamte nie mają, a mianowicie malownicze góry w tle.

MIASTO FUDŻAJRA / FUJAIRAH >


FUDŻAJRA – WIELKI MECZET SZEJKA ZAJIDA


Fudżajra - Wielki Meczet Szejka Zajida

Fudżajra – Wielki Meczet Szejka Zajida to obiekt absolutnie przepiękny i wart odwiedzenia. Jest głównym meczetem w Emiracie i drugim co do wielkości w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Wielki Meczet ma tą samą nazwę jak Meczet Szejka Zajida w Abu Zabi i to może okazać się mylące. Oba obiekty są zresztą równie monumentalne i koniecznie powinny się znaleźć na trasie każdego turysty odwiedzającego ten kraj.

FUDŻAJRA – WIELKI MECZET SZEJKA ZAJIDA


PÓŁNOCNA CZĘŚĆ EMIRATU


Fudżajra Północna

Fudżajra północna to jeden z najmniej znanych i odwiedzanych regionów przez turystów. Emirat rozbity jest na dwie części rozdzielone jedną z enklaw Emiratu Szardża. Są tu surowe góry, mniejsze i większe miasteczka i rozległe plaże ze skałami. Nie ma tu zbyt wielu ośrodków i hoteli, a te które są mimo szczyt sezonu, świecą pustkami. To region idealny dla odkrywców, bo o niewielu atrakcjach przeczytacie w jakimkolwiek przewodniku.

FUDŻAJRA PÓŁNOCNA >


WADI GHUB


Wadi Ghub

Wadi Ghub to miejsce tak niezwykłe, a za razem niedostępne i nieznane, że można się poczuć tu jak prawdziwy odkrywca. Tęczowy kanion zachwyca kolorami i formacjami skalnymi, a dojście do niego okazuje się nie takie trudne. Wadi Ghub znajduje się w północnej części Emiratu Fudżajra tuż przy granicy z Omanem.

WADI GHUB – TĘCZOWY KANION >


BAZA NOCLEGOWA


Fudżajra nie jest tak popularna jak Dubaj, ale moim zdaniem stanowi fantastyczną alternatywę. Wschodnie wybrzeże jest o wiele piękniejsze i ciekawsze. Jest rajem dla miłośników nurkowania i wędrówek górskich. Baza noclegowa nie jest tak rozbudowana, ale z pewnością konkurencyjna cenowo w stosunku do zachodu. Najlepiej i najpewniej rezerwować noclegi przez portal BOOKING.COM


Booking.comGOTOWE PRZEWODNIKI PO ZJEDNOCZONYCH EMIRATACH ARABSKICH:

PRZEWODNIK PO ZEA >>


>> ABU DHABI – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> DUBAJ – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> SZARDŻA – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> RAS AL-CHAJMA – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> FUDŻAJRA – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> UMM AL QUAWAIN – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> ADŻMAN / AJMAN – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

4 Replies to “FUDŻAJRA / FUJAIRAH – PRZEWODNIK PO EMIRACIE”

  1. Czuję, że po wylądowaniu od razu kierowałabym się na kanion. Bliskość natury najbardziej do mnie przemawia:)

Leave a Reply