Fudżajra Północna

FUDŻAJRA PÓŁNOCNA

Fudżajra północna to jeden z najmniej znanych i odwiedzanych regionów przez turystów. Emirat rozbity jest na dwie części rozdzielone jedną z enklaw Emiratu Szardża.

Fudżajra północna to surowe góry, mniejsze i większe miasteczka i rozległe plaże ze skałami. Nie ma tu zbyt wielu ośrodków i hoteli, a te które są mimo szczytu sezonu, świecą pustkami. To region idealny dla odkrywców, bo o niewielu atrakcjach nie przeczytacie w jakimkolwiek przewodniku.


FUDŻAJRA PÓŁNOCNA – MAPA OPISANYCH MIEJSC



NAJCIEKAWSZE MIEJSCA FUDŻAJRY PÓŁNOCNEJ


MIASTECZKO AL BIDYA


Wyjeżdżamy ze wschodniej części EMIRATU SZARDŻA i chwile później jesteśmy w jednym z pierwszych miasteczek opisywanej tu północnej części EMIRATU FUDŻAJRA . Miejscowość nie różni się niczym od innych. Te same pasaże handlowo – mieszkaniowe co wybudowane są przy każdej innej drodze w kraju, podobne nowoczesne meczety .

Jest tu jednak coś przy czym warto się koniecznie zatrzymać. To drugi najstarszy meczet w kraju z górującym nad nim fortem :


MECZET I FORT AL BIDYA


AL BIDYA – MECZET

Meczet można zwiedzić codziennie 8.00 – 18.30 . Trzeba tylko pamiętać , aby mieć na sobie odpowiedni strój. Dla mężczyzn obowiązują długie spodnie i zakryte ramiona, kobiety muszą być zakryte całkowicie włącznie z głową. Niestety my nie byliśmy przygotowani na to, dlatego obejrzeliśmy meczet wyłącznie z zewnątrz. Fort można zwiedzać samemu – brak opłat.

Al-Badiyah, czyli „Meczet Osmański” to historyczny meczet, który był najstarszym znanym meczetem w kraju przed odkryciem we wrześniu 2018 roku ruin innego 1000-letniego obiektu w emiracie ABU ZABI .

Meczet zbudowany około XV wieku został z błota i kamienia, bez wykorzystania drewna. To niewielka, kwadratowa konstrukcja o powierzchni zaledwie 53 m2 . Dach ma cztery przysadziste, spiralne kopuły, które są podtrzymywane tylko przez jeden centralnie umieszczony filar. Obiekt nadal gości codzienne modlitwy i jest udostępniony do zwiedzania.

AL BIDYA – FORT

Powyżej meczetu znajduje się fort, a właściwie jego pozostałości. Fort pierwotnie nazywany „Libidia” pochodzi z epoki portugalskiej i datowany jest na lata 1450–1600, czyli na czasy obecności Portugalczyków w zatoce.

SZLAK OD FORTU

Tuż za fortem zaczyna się krótki szlak na pobliskie wzgórze. W gratisie piękne formacje skalne plus widoki na okolice. Całkiem zresztą zieloną okolicę.


PRZEJAZD PRZEZ SHARM I AL AQAH


Opuszczamy miasteczko al Bidya i jedziemy dalej na północ. Surowe skaliste góry schodzą tu miejscami do samego wybrzeża, jedziemy więc tunelem. Królestwo gór tylko miejscami zajęte przez cywilizację.


PLAŻA AL AQAH


Zjeżdżamy na chwilę z drogi, aby obejrzeć tutejsza plażę. Na horyzoncie jeden hotel, po za tym mnóstwo namiotów na środku plaży i pod skałami. Wygląda na to, że to koczujący tu bezdomni lub po prostu oszczędzający na wynajmie nieruchomości. Same skały na jej końcu kończą się płotem z zasiekami, a na plaży niestety mnóstwo śmieci.


MIASTECZKO DADNA


Bez postoju przejeżdżamy dalej na północ kolejną miejscowość. Zaskakują w kolejnych miasteczkach fantazyjne ronda, na każdym z nich jest jakaś ciekawa dekoracja. Tu dodatkowo rzuca się w oczy ogromna ilość zieleni, zupełnie jak byśmy się znaleźli w strefie równikowej, a nie w pustynnym kraju.


PLAŻA ŻÓŁWI I SKAŁA DIBBA


Powoli kończymy objazd wybrzeża, przed nami jeszcze objazd całego kraju w poprzek, czas więc na kawę. A jak kawa to najlepiej z widokiem na morze. Wynajduję kafejkę przy obiecująco brzmiącej plaży żółwi. Okazuje się, że jesteśmy terenie ośrodka wypoczynkowego Royal Beach Hotel & Resort. Panuje tu totalna cisza i spokój. Po za nami w ośrodku jest może z 5 osób ( niestety wyłącznie Rosjanie) . Jest wypożyczalnia sprzętu do pływania, jest centrum nurkowania . A koło wysepki Dibba , który jest rezerwatem ptaków faktycznie pływają żółwie.


MIASTECZKO GHUB I KANION WADI GHUB


Odbijamy na zachód od wybrzeża. Teraz przed nami najpiękniejsze moim zdaniem miejsce w Emiratach. Miejsce o którym niewiele osób słyszało, niewiele o nim poczytacie i nie znajdziecie nigdzie żadnego opisanego szlaku. Ja temu miejscu poświęcę osobny wpis, a pojawi się tu wkrótce .

WADI GHUB – TĘCZOWY KANION >


DROGA E87 PRZEZ GÓRY


Ruszamy dalej, w kanionie spędziliśmy sporo czasu, nie ma już możliwości, aby zatrzymywać się i ruszać na kolejne szlaki i w kolejne kaniony. Wielka szkoda, bo z pewnością jest tu jeszcze dużo do odkrycia. Droga początkowo malownicza , potem zmienia się w wyjątkowo nudną, ale opuszczamy już niezwykły EMIRAT FUDŻAJRA , który odkrywaliśmy przez ostatnie 2 dni. To takie jeszcze dziewicze miejsce dla turystów.


PÓŁNOCNA FUDZAJRA – BAZA NOCLEGOWA


jak już wspominałam nie ma tu zbyt dużej bazy noclegowej i znanych nam z innych rejonów nadmorskich dużych hoteli i ośrodków. Jeśli jednak szukacie wypoczynku nad ciepłymi wodami, za dala od tłumów i komercji i do tego dużo taniej to polecam wakacje właśnie w tej części ZEA. Rezerwacji możecie dokonać za pomocą sprawdzonego przez nas setki razy portalu Booking.com. Wpisz interesujące Cię daty, znajdź miejsce na mapie i rezerwuj:


Booking.com



GOTOWE PRZEWODNIKI PO ZJEDNOCZONYCH EMIRATACH ARABSKICH:

PRZEWODNIK PO ZEA >>


>> ABU DHABI – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> DUBAJ – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> SZARDŻA – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> RAS AL-CHAJMA – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> FUDŻAJRA – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> UMM AL QUAWAIN – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> ADŻMAN / AJMAN – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

4 Replies to “FUDŻAJRA PÓŁNOCNA”

  1. Za każdym razem będę to powtarzać…czapki z głów za ten przewodnik po Emiratach. Nie miałam pojęcia, ze istnieją takie miejsca. Ta miejscowość z „dzbanami” może słynie z wyrobów z gliny?

    1. szczerze mówiąc nie wiem, tam w każdym mieście i na każdym rondzie są takie dziwne rzeźby …

Leave a Reply