WIELKI MECZET SZEJKA ZAJIDA

Wielki Meczet Szejka Zajida, wzniesiony został przy wjeździe na wyspę Abu Dhabi i  jest widoczny ze wszystkich trzech mostów łączących wyspę ze stałym lądem. Fasada meczetu jest śnieżnobiała, co symbolizuje czystość i pobożność, pokryta została macedońskim marmurem.

Wielki Meczet powstał z inicjatywy pierwszego prezydenta ZEA, szejka Zajida ibn Sultan Al Nahajjan. Budowa trwała dwanaście lat – do 2007 roku i kosztowała bagatela – 205 milionów funtów. To jeden z największych meczetów na świecie (8 co do wielkości) – uznawany za najpiękniejszy i porównywany do Pałacu Tadź Mahal. Cały kompleks zajmuje powierzchnię 22tys.m2 . Wygląda na prawdę imponująco z każdej strony.


INFORMACJE PRAKTYCZNE

W Meczecie wymagany jest właściwy „dress code”. Panowie powinni mieć długie spodnie i zakryte ramiona, a w przypadku kobiet obowiązuje przynajmniej tradycyjna abaja. Jeśli takiej nie mamy – można pożyczyć na miejscu w budynku wejściowym na teren meczetu przy parkingu. Oczywiście musimy pamiętać o zakryciu głowy.

Wstęp na teren Meczetu jest darmowy.

Wszystkie informacje na temat Meczetu oraz godziny otwarcia znajdziecie na STRONIE


WIELKI MECZET – WIDOK ZEWNĘTRZNYDZIEDZINIEC


Dziedziniec posiada 1048 kolumny, a w narożnikach wznoszą się 4 minarety o wys. 107m. Ma osiemdziesiąt dwie kopuły, a kopuła główna jest największą kopułą na świecie – ma 85 m wysokości i średnicę 32,8 m. Został wykończony w tych samych materiałach i kolorystyce, co zewnętrzna fasada. Dodatkowo kapitele kolumn oraz zwieńczenia kopuł pokryte są 24-karatowym złotem. Kwadratowy dziedziniec o powierzchni 17 tys. m2, ozdabia przepiękna kwiatowa mozaika, będąca największą marmurową mozaiką na świecie.

Na teren dziedzińca nie wolno wchodzić, można podziwiać go z podcieni okalających go ze wszystkich stron.

Wokół meczetu rozmieszczono baseny, w których odbijają się arkady.


WNĘTRZE


W meczecie może przebywać 42 tys. wyznawców, a główna sala modlitewna może pomieścić 7126 osób. Dekoracje wnętrz wykonywali artyści z całego świata. Wersety z Koranu wypisane zostały w trzech rodzajach kaligrafii arabskiej.  W meczecie znajduje się siedem pozłacanych żyrandoli o różnych rozmiarach, wykonanych z milionów kryształów Svarovskiego. Wszystkie żyrandole wykonane są z pozłacanej stali nierdzewnej i złoconego mosiądzu – do złoceń użyto 40 kg 24-karatowego złota. Największy z nich,  o wysokości 15 m, średnicy 10 m i wadze 12 ton, znajduje się w głównej sali modlitewnej i jest trzecim co do wielkości żyrandolem na świecie.

Podłogę głównej sali modlitewnej pokrywa największy na świecie, ręcznie tkany dywan o powierzchni 5tys. m2 i wadze 35 ton. Wykonanie tego kolosalnego dywanu zajęło 1200 tkaczom aż dwa lata. Autorem projektu był irański artysta Ali Khaliqi, a wełna pochodzi z Iranu i Nowej Zelandii.

Wejście do wnętrza meczetu ozdabiają kwiatowe mozaiki i piękne kwiatowe witraże.GOTOWE PRZEWODNIKI PO ZJEDNOCZONYCH EMIRATACH ARABSKICH:

PRZEWODNIK PO ZEA >>


>> ABU DHABI – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> DUBAJ – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> SZARDŻA – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> RAS AL-CHAJMA – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> FUDŻAJRA – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> UMM AL QUAWAIN – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> ADŻMAN / AJMAN – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

7 Replies to “WIELKI MECZET SZEJKA ZAJIDA”

  1. Ten biały marmur jest niezastąpiony, a całość sprawia wrażenie niezwykle dostojnego miejsca. Chciałabym kiedyś wybrać się w te rejony, ale w dzisiejszych czasach kto wie kiedy to nastąpi.

    1. No właśnie , ja zawsze cisnęłam męża, żeby zatrzymać się i pozwiedzać – on chciał wszystko „odkładać” – i teraz nie żałuję – tzn. żałuję , ale tylko tych miejsc w które nie pojechałam

  2. To jeden z tych kierunków, który kompletnie mnie nie interesuje. Ale poczytam zawsze z przyjemnością :).

    1. Oj tak, Oman też w planach już od lat …..przy okazji północne Emiraty i najdłuższa na świecie tyrolka …..

Leave a Reply