Miasto Szardża

MIASTO SZARDŻA

Miasto Szardża to stolica emiratu o tej samej nazwie. Będące w cieniu Dubaju i stanowiące sypialnie dla pracujących w okolicy zasługuje jednak na dużo większą uwagę, bo i tu znajdzie się mnóstwo ciekawych miejsc do odwiedzenia.

Miasto Szardża w 1998 r. miasto to zostało uznane przez UNESCO za kulturalną stolicę świata arabskiego. A to dzięki władcy tego emiratu, szejkowi Sultan Bin Muhammad Al Kasimi, którego pasją jest historia. W mieście znajdziemy odrestaurowane forty, wybudowano ciekawe muzea i zadbano o stały kalendarz kulturalny.

źródło zdjęcia – WIKIPEDIA

My niestety nie znaleźliśmy czasu podczas naszych podróży do Emiratów, aby obejrzeć i zwiedzić miasto. W drodze powrotnej z objazdu północy planowaliśmy zajrzeć nad zatokę i zobaczyć najpiękniejszą część Szardży, ale niestety, korki na głównej drodze zmusiły nas do objazdu miasta. Zainteresowanym jednak pozostawiam ten przewodnik stanowiący jakby dopełnienie wszystkich istotnych informacji o całych Emiratach.


SZARDŻA – WIDOKI MIASTA


Przejeżdżając między miastami Adżman i Szardża nie sposób wyłapać granicę między nimi. To co rzuca się w oczy to ogromne apartamentowce zarówno w jednym jak i drugim mieście. To alternatywa dla tych, którzy pracują w pobliskim Dubaju , gdyż tu nieruchomości są bez porównania tańsze. W drodze widzimy też mnóstwo busów, które podwożą pracowników.


SZARDŻA – MECZETY


Emirat Szardża to najbardziej konserwatywny z Emiratów. Tu prawo szariatu jest faktycznie przestrzegane, nie wolno sprzedawać i spożywać alkoholu. W drodze mijamy co krok meczety. Wszystko są współczesne, jedne bardziej lub mniej zdobne. Minarety stanowią dominantę nad osiedlami mieszkaniowymi, które im dalej od miasta są niższe.


NAJWIĘKSZE ATRAKCJE MIASTA


Na mapie miasta jest cała masa ciekawych miejsc, zabytkowych budynków i muzeów do odwiedzenia. Nawet tydzień zapewne nie wystarczył by na obejrzenie wszystkich tych miejsc. Poniżej zostawiam jednak listę tych najciekawszych. Może coś akurat Was zainteresuje:


CENTRUM NAUKI – SHARJAH SCIENCE MUSEUM

Jak inne tego typu atrakcje / muzea oferuje 50 interaktywnych eksponatów. Prezentują one osiągnięcia ludzkości w dziedzinie nauki i technologi. Znajdziemy tu także planetarium. Link do STRONY


MUZEUM ARCHEOLOGICZNE – SHARJAH ARCHEOLOGY MUSEUM

W muzeum znajdziemy eksponaty z wykopalisk archeologicznych znalezionych na tych terenach. Pochodzą one z epok kamienia, brązu, żelaza a także czasów przedislamskich. Link do STRONY


MUZEUM MOTORYZACJI – SHARJAH CLASSIC CAR MUSEUM

W muzeum zgromadzono kolekcję ponad setki aut , rowerów i motorowerów z XX wieku. Najstarszy eksponat jest z 1917 roku . Link do STRONY


MUZEUM POLICJI – SHARJAH POLICE MUSEUM

Ciekawe muzeum z kolekcją wszelkiego rodzaju broni . Jest tu przedstawiona historia obrony terytorium w XIX wieku , system fortów i murów obronnych . Link do STRONY


SOUK AL ARSAH

Czyli tradycyjny, zadaszony, klimatyczny rynek i do tego najstarszy w kraju. Link do STRONY


CIEKAWE ZABYTKOWE BUDYNKI :


POZOSTAŁE MUZEA :


BAZA NOCLEGOWA W SZARDŻY


Aby odwiedzić wszystkie atrakcje w mieście i okolicy trzeba by koniecznie spędzić tu więcej czasu. Tu polecam rezerwacje na sprawdzonym przez nas dziesiątki razy portalu Booking.com . Wybierz interesującą Cię datę i miejsce na mapie i rezerwuj bezpiecznie.


Booking.comGOTOWE PRZEWODNIKI PO ZJEDNOCZONYCH EMIRATACH ARABSKICH:

PRZEWODNIK PO ZEA >>


>> ABU DHABI – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> DUBAJ – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> SZARDŻA – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> RAS AL-CHAJMA – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> FUDŻAJRA – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> UMM AL QUAWAIN – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> ADŻMAN / AJMAN – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

Leave a Reply