Wioska Duchów Al Madam

WIOSKA DUCHÓW AL MADAM – GHOST VILLAGE

Wioska duchów Al Madam, to pewnie jedno z setek, a może nawet tysięcy takich miejsc na świecie. Wymarłe miasto, kiedyś tętniące życiem, zostało opuszczone, a następnie zagarnięte przez przyrodę, a może było odwrotnie ?

Wioska duchów Al Madam, którą odnajdziecie na mapie emiratu Szardża pod nazwą „ghost village” znajduje się na na środku pustyni. Już dojazd jest utrudniony, bo po opuszczeniu asfaltu mamy tylko piach. Miejscami rozjeżdżony przez pojazdy 4×4. Niestety tylko takim pojazdem możemy dojechać bezpośrednio pod bramę wioski .


LOKALIZACJA I DOJAZD DO WIOSKI DUCHÓW AL MADAM


Wioska Duchów Al Madam znajduje się około 12 km na południe od miejscowości o tej samej nazwie i około 70 km na południowy – wschód od Dubaju. Można podjechać od głównej szosy tak jak my od północy, a można też od wschodu. Pierwsza opcja, jeśli nie mamy samochodu terenowego wymagać będzie od nas około kilometrowego spaceru. Uwaga na naciągacza ! To miejscowy, który będzie chciał Was koniecznie podwieźć. Potem zażąda od Was dużej kwoty. Kilometr to nie jest jednak dużo do przejścia. Lepsza droga, bardziej utwardzona jest od wschodu. Tam widzieliśmy kilka zaparkowanych samochodów.


WIOSKA DUCHÓW AL MADAM OBECNIE


Opuszczona wioska składa się z kilkunastu kolorowych domków i meczetu. To meczet i jego pojedynczy minaret wyłania nam się zza wydm pustyni jako pierwszy. Biało – zielony budynek jest aktualnie pozbawiony drzwi, można więc zajrzeć do środka. W środku jak to w meczecie – pustka.


HISTORIA KONTRA LEGENDA


Al Madam, zwane inaczej „miastem duchów” lub „pogrzebanym miastem”, to wyjątkowe miejsce. Osada powstała w latach 70 – tych i była zamieszkała podobno przez plemię Al Kutbi. Plemię to przypuszczalnie opuściło swoje domostwa, nie z powodu wdzierającego się wszędzie piasku, a po prostu z powodu wygodniejszego życia jakie oferowało nowe do Nowego Al Madam . Zamiast pustyni mieli blisko do dróg, sklepów i innych przybytków współczesnego świata.

Tyle historia, a lokalna legenda tymczasem głosi, że za opuszczenie osady odpowiadają dżiny. Dżiny to duchy w które wciąż wierzą lokalni mieszkańcy i cały świat muzułmański. Z duchami żyje się w zgodzie, ale gdy się je zezłości to potrafią nawet wypędzić z domu. Patrz historia NAWIEDZONEGO PAŁACU opisywana TUTAJ


WNĘTRZA BUDYNKÓW


Do większości budynków da się wejść do środka. Umeblowanie zostało dawno temu rozkradzione lub wywiezione, ale pozostały jeszcze na ścianach kolorowe płytki, czy tapety. Wielu domach pozostały także ciekawe, zdobione sufity. Wnętrza zasypane są w większości do połowy ścian piaskiem. Dziwne uczucie krążyć po takich domach, przecież każdy z nich krył jakąś swoją dłuższą lub krótszą historię.


NATURA KONTRA CZŁOWIEK


Opuszczoną osadę przejmuje coraz bardziej natura. Wydmy, dachy domów i gdzieniegdzie rośliny. Jakim cudem żyjące jeszcze w tak nieprzychylnych warunkach , tylko one same wiedzą.


WIZJA PRZYSZŁOŚCI


Gdzieś trafiłam na artykuł, gdzie snuto wizję losu Dubaju, który być może kiedyś spotka ten sam los. Miasta przecież są nagle z wielu powodów opuszczane. Wystarczy, że zabraknie wody, wszystkie piękne ogrody uschną , ludzie nie będą chcieli żyć w betonowej pustyni w temperaturach niemożliwych do egzystencji .GOTOWE PRZEWODNIKI PO ZJEDNOCZONYCH EMIRATACH ARABSKICH:

PRZEWODNIK PO ZEA >>


>> ABU DHABI – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> DUBAJ – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> SZARDŻA – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> RAS AL-CHAJMA – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> FUDŻAJRA – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> UMM AL QUAWAIN – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> ADŻMAN / AJMAN – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

3 Replies to “WIOSKA DUCHÓW AL MADAM – GHOST VILLAGE”

  1. Mam jakieś dziwne uczucie patrząc na to zaypane pomieszczenie, ale kafelki na słupku są urocze. Wydaje mi się, ze z naturą niestety człowiek nie wygra, a może to i dobrze, w niektórych przyadkach.

Leave a Reply