Miasto Ras Al-Chajma

MIASTO RAS AL-CHAJMA

Miasto Ras Al-Chajma to stolica jednego z siedmiu Emiratów Arabskich. Ciekawe, choć bardzo niedocenione turystycznie miasta u stóp Gór Al Hadżar.

Miasto Ras Al-Chajma odwiedziliśmy przejazdem w drodze ze wschodniego wybrzeża kraju. Niestety zbyt późno, aby obejrzeć wszystkie jego atrakcje. Ale ponieważ cała północna część Emiratów pozostała dla nas jeszcze do odkrycia, być może będzie okazja na uzupełnienie tych „braków” w przyszłości.

zdjęcie panoramy miasta – źródło WIKIPEDIA


MIASTO RAS AL-CHAJMA – INFORMACJE PODSTAWOWE


Stolicą emiratu jest miasto o tej samej nazwie znajdujące się na zachodnim wybrzeżu kraju. Ras al-Chajma usytuowane jest nad Zatoką Perską, na tzw. Pirackim Wybrzeżu u podnóża gór Al-Hadżar. To szóste co do wielkości miasto w ZEA i znajduje się tu jedno z największych lotnisk w kraju.MIASTO RAS AL-CHAJMA – ATRAKCJESamo miasto nie jest zbyt popularne turystycznie, choć znajduje się tu kilka wartych wspomnienia atrakcji. My zajeżdżamy do miasta od wschodniej strony autostradą E18 . Mijamy Międzynarodowy Port Lotniczy Ras Al Khaimah.

Następnie ciekawy budynek posterunku policji.


NAWIEDZONY PAŁAC AL QASSIMI

Kierujemy się teraz prosto do miejsca o którym oglądaliśmy kiedyś program. Budynek z zewnątrz nie zachwyca, nazwanie go pałacem to mocne naciągnięcie. Wnętrza podobno jednak zachwycają. Czteropiętrowa konstrukcja posiada 35 pokoi i została zaprojektowana ze szklanymi żyrandolami i marmurowymi podłogami, z mieszanką wpływów islamskich, marokańskich i perskich.

Dlaczego jednak to miejsce stało się takie sławne ?

TAJEMNICA PAŁACU

Zbudowany w 1985 roku za 500 mln AED obiekt, przez nieżyjącego już szejka Abdulaziz bin Humaida Al Qasimi nigdy nie był zamieszkały. Legenda mówi, że ten oszałamiający pałac (jak na owe czasy) jest „nawiedzony”. Podobno pierwszego dnia o zachodzie słońca zaczęły się tu dziać dziwne rzeczy. Ludzie słyszeli jak przesuwają się ciężkie sprzęty lub bagaże, a przez rozbite okna zaglądały twarze małych dzieci. To skłoniło wszystkich mieszkańców do ucieczki, pałac otrzymał nazwę „pałac diabła” i na 3 dekady został całkowicie opuszczony (a w miedzy czasie niestety częściowo zdewastowany)

ZWIEDZANIE PAŁACU

Pałac obecnie można zwiedzać (został otwarty dla turystów w 2019 roku), ale niestety tego dnia kiedy tu zajeżdżamy okazuje się to niemożliwe, bo obiekt wynajęła ekipa filmowa na kilka tygodni .

Cena biletu: 75 AED

Godziny zwiedzania: od 9:00 do 19:00, w dni powszednie

Obowiązuje tu całkowity zakaz fotografowania (kara to aż 200 AED)


W DRODZE NA WYBRZEŻE

Opuszczamy nawiedzony pałac i kierujemy się na wybrzeże. Mijamy znajdujący się na działce obok pałacu Meczet Yousef Darwish Mosque, potem typowe dla miasta zabudowania centrów handlowych .


FLAMINGO BEACH

Dzień powoli się kończy, my głodni, a przed nami jeszcze długa droga na południe Dubaju. Zajeżdżamy wiec na jedną z miejskich plaż, bo przyciąga nas jej nazwa. Z opisów widzę też, że przy plaży warto coś zjeść. Faktycznie , znajduje się tu aż 9 różnych knajpek.  Zostajemy więc na tarasie jednej z nich : Zaman Al-Taybeen aby czuć powiew chłodnego wiatru znad morza i zjadamy smaczny posiłek.POZOSTAŁE ATRAKCJE MIASTATak jak pisałam, nie wystarczyło nam czasu, aby obejrzeć w mieście coś więcej. Sądząc jednak po tej liście , którą zostawię tu wam poniżej na pewno warto na miasto poświecić zdecydowanie więcej czasu.


DHAYAH FORT

Zaczynając od północy mamy tu Dhayah Fort. Jest on najwyższym fortem na wzgórzu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i wpisany jest na listę UNESCO. Zbudowany został w XVIII wieku i pokazuje obraz tego, jak ludzie żyli w regionie w ciągu ostatniego tysiąclecia. Fort mierzy 63 metry wysokości i 229 stopni do pokonania.

link do strony >> DHAYAH FORT

zdjęcia – źródło WIKIPEDIA


FARMA PEREŁ SUWAIDI

Suwaidi Pearls Farm to chyba najciekawsza atrakcja w całym mieście. My niestety (choć o niej wiedzieliśmy) nie skorzystaliśmy, bo plan był napięty, a do miasta dotarliśmy zbyt późno.

link do strony >> SUWAIDI PEARLS

zdjęcia – źródło TRIPADVISOR


MECZET SZEJKA ZAYEDA

Meczet o tej samej nazwie co w Abu Zabi i mieście Fujarach . Sheikh Zayed Mosque nie jest tak imponujący jak jego „bracia” . Meczet jest prawdopodobnie jednym z najstarszych miejsc kultu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Zewnętrzna fasada została wykończona tynkiem, koralowcami oraz kamieniami z morza. Ma 60 kolumn, dach pokrytym jest palmami i ma 3 ogromne drzwi wejściowe. Może pomieścić 1000 wiernych.

link do strony >> SHEIKH ZAYED MOSQUE

zdjęcia – źródło WIKIPEDIA


MUZEUM NARODOWE RAS AL KHAJMAH

Ras Al Khaimah to jedno z niewielu miejsc, które było stale zamieszkane w całej swojej historii, czyli od około 5000 lat p.n.e. co czyni je jednym z najdłużej zasiedlonych miejsc na świecie. Właśnie tej długiej historii miasta poświęcone jest Muzeum Narodowe Ras Al Khaimah. Jest tu do obejrzenia imponująca kolekcja artefaktów archeologicznych i etnologicznych.

link do strony >> NATIONAL MUSEUM

zdjęcia – źródło WIKIPEDIA


PINK LAKE

A teraz coś co bardzo chciałam zobaczyć, ale niestety nie udało się z dwóch powodów. Po pierwsze, było już zbyt późno, po drugie, efekt byłby gdybyśmy mogli robić zdjęcia z drona, a drony niestety zostały całkowicie zakazane przed naszą wyprawą. Dlaczego to jezioro znajdujące się na Wyspie Saraya ma kolor różowy. Po badaniach wody okazało się, że winne są temu krasnorosty oraz duże zasolenie.

zdjęcia – źródło N UAE


PRYWATNE MUZEUM AL RAMS

Ostatnie miejsce jakie chciałam Wam pokazać w mieście Ras Al Chajma to prywatne muzeum. Bardzo kontrowersyjne i niesamowite kiczowate miejsce może spodobać tylko niektórym, ale postanowiłam o nim także wspomnieć. Al Rams Museum to zbieranina własnej produkcji budynków z całego świata.

link do strony >> AL RAMS MUSEUM 


BAZA NOCLEGOWA


Nie jest zbyt rozbudowana, ale z pewnością konkurencyjna cenowo w stosunku np. do Dubaju. Najlepiej i najpewniej rezerwować noclegi przez portal BOOKING.COMBooking.comGOTOWE PRZEWODNIKI PO ZJEDNOCZONYCH EMIRATACH ARABSKICH:

PRZEWODNIK PO ZEA >>


>> ABU DHABI – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> DUBAJ – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> SZARDŻA – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> RAS AL-CHAJMA – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> FUDŻAJRA – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> UMM AL QUAWAIN – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> ADŻMAN / AJMAN – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

7 Replies to “MIASTO RAS AL-CHAJMA”

Leave a Reply