Khor Fakkan

KHOR FAKKAN – WSCHODNIA SZARDŻA

Khor Fakkan na wschodnim wybrzeżu emiratu Szardża to kilka wyjątkowo ciekawych miejsc na mapie Emiratów. To suche, choć malownicze góry stanowiące tło dla miasta i jego atrakcji, to zaskakujący w tym miejscu wodospad i amfiteatr ale też ciekawe forty i punkty widokowe.

Khor Fakkan i Kalba to miasta wschodniej części Emiratu Szardża, a przedziela je miasto Fudżajra . Na południu mamy miejscowość Kalba przy samej granicy z Omanem, na północy z kolei Khor Fakkan. Sama stolica, czyli miasto Szardża jest na zachodzie i nie jest połączone z resztą emiratu. Dlaczego w tak dziwny sposób podzielono terytorium, tego Wam nie wyjaśnię. Warto jednak wiedzieć, że opisywane tu miejsca przynależą właśnie do tego emiratu.


KHOR FAKKAN NA MAPIE EMIRATÓW
KHOR FAKKAN – ATRAKCJE MIASTA I OKOLICY


Miasto odwiedzamy podczas przejazdu z miasta Fudżajra jadąc przez całe wschodnie wybrzeże Emiratów. W którym momencie przekraczamy granicę obu regionów, nie mamy wątpliwości. Wielki napis na moście nad autostradą nas o tym informuje .


KHORFAKKAN SQUARE


Już pierwsze potężne skrzyżowanie, a właściwie rondo z pięknie zadbaną zielenią i ogromnymi fontannami mówi nam, że miasto jest wyjątkowe i planuje konkurować urokiem z miastami zachodniego wybrzeża. Nam skrzyżowaniem góruje wielka flaga i budynek w rodzaju monumentu – Resistance Monument , który w środku ma restauracje.


POŁUDNIOWA CZĘŚĆ MIASTA


Po przekroczeniu granicy miasta zaskakuje ilość obiektów tzw. publicznych. Mamy tu ministerstwa, szkoły średnie, a nawet wyższe. Widać, że miasto próbuje przyciągnąć tu ludzi z całego kraju i stawia na długofalowy rozwój. Równocześnie nie przytłacza tu wysoka zabudowa jak na zachodzie, a za to zaskakuje bardzo dopracowana architektura tych obiektów.


AL RABI TOWER


Miasto ma kilka ciekawych punktów widokowych dostępnych dla podróżujących. My zajeżdżamy po jeden z historycznych obiektów . To Al Rabi Tower znajdująca się na wzgórzu na prawo od drogi, która jest zabytkiem historycznym. Zbudowana została w 1915 roku jako część sieci obronnej Khorfakkan.

Z samej wieży jest poprowadzony szlak na szczyt góry Al Rabi. Niestety szlak był całkowicie zamknięty, bo na wejściu trwały jakieś prace konserwatorskie. Musieliśmy pocieszyć się widokami spod wieży. Trzeba jednak przyznać, że te były wyjątkowo piękne i ciekawe. Widać stąd idealnie całe miasto i otaczające je góry.


PORT W KHOR FAKKAN


Z wieży widać jak na dłoni wielki port znajdujący się na północny wschód od nas. Tuż za nim Wyspa Rekinów. Czy nazwę swoja zawdzięcza rekinom, tego nie wiem, ale wygląda ciekawie. Niestety wyspa jak i piękne okoliczne plaże była by widoczna z samego szczytu, a ten jak już pisałam był niestety niedostępny.


KHOR FAKKAN – POZOSTAŁE ATRAKCJE I WIDOKI MIASTA


Samo miasto jest wyjątkowo ciekawe i malowniczo położone. Kawałek dalej na północ od opisywanej wyżej wieży znajduje się jego stara część z portem jachtowym, targami ryb i warzyw oraz deptakami handlowymi. Nad tym góruje jeszcze jedno wzniesienie z kolejną historyczną wieżą : Al Adwani Tower.

Wzdłuż całego miasta ciągną się plaże i promenady. To wyjątkowo przyjazne i urokliwe miejsce. Najpiękniejsze plaże są na północnym krańcu . Jedna z nich to Heart Beach.


AL SUHUB REST HOUSE


Al Suhub Rest House to jeszcze jeden punkt widokowy. Wybudowany na szczycie wzgórza od zachodniej strony miasta obiekt to przeszklona restauracja z pięknymi widokami. My niestety tego miejsca już nie odwiedzamy. Warto jednak spojrzeć jak to wygląda i jeśli będziecie mieli więcej czasu niż my, zajrzycie i tu. Link do strony : AL SUHUB REST HOUSE


WODOSPAD


jadąc dalej na północ miast główną szosą wzdłuż wybrzeża w pewnym momencie natrafimy na coś absolutnie wyjątkowego. Może dla nas ludzi północy wodospad to nic szczególnego, ale wystarczy sobie uświadomić, ze ten został zrobiony sztucznie, na pustyni i już staje się wyjątkowy. Szejk chciał wodospad, to go ma, a czemu nie .


AMFITEATR I PARK


A jak szejk zażyczy sobie starożytny amfiteatr to będzie miał i jego. Oczywiście ten jest współczesny, dopiero co wybudowany, ale widać wyraźnie na czym wzorowany i stylizowany. Obok wielki stadion sportowy, a przed amfiteatrem ogromny plac i park. Trafiliśmy tu w środku dnia, po za nami nikogo nie było.


ATRAKCJE NATURALNE POZA MIASTEM KHOR FAKKAN


Niestety, my jesteśmy w tym mieście tylko „przelotem”. Polecam więc zostać tu na dłużej i wtedy odwiedzić jeszcze te piękne miejsca w górach :

Wszystkie atrakcje okolic Khor Fakkan znajdziecie na STRONIE


BAZA NOCLEGOWA W KHOR FAKKAN


Aby odwiedzić wszystkie atrakcje w mieście i okolicy trzeba by koniecznie spędzić tu więcej czasu. A i miejsce nawet na sam pobyt wypoczynkowy i plażowanie jest bez porównania piękniejsze i ciekawsze niż plaże zachodniego wybrzeża. Tu polecam rezerwacje na sprawdzonym przez nas dziesiątki razy portalu Booking.com . Wybierz interesującą Cię datę i miejsce na mapie i rezerwuj bezpiecznie.


Booking.comGOTOWE PRZEWODNIKI PO ZJEDNOCZONYCH EMIRATACH ARABSKICH:

PRZEWODNIK PO ZEA >>


>> ABU DHABI – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> DUBAJ – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> SZARDŻA – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> RAS AL-CHAJMA – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> FUDŻAJRA – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> UMM AL QUAWAIN – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> ADŻMAN / AJMAN – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

4 Replies to “KHOR FAKKAN – WSCHODNIA SZARDŻA”

  1. Mam mieszane uczucia oglądając zdjęcia z krajów arabskich. Zupełnie nie rozumiem ich fenomenu.

    1. A mnie fascynują, niby są do siebie podobne, ale jednak każdy z nich jest inny

    1. Tak, to prawda. Wiele razy przekonaliśmy się, ze nie zostawiaja klientów w potrzebie jak coś jest nie tak

Leave a Reply