GÓRY HATTA

HATTA – KRAINA GÓR I JEZIOR

Hatta, to jedna z enklaw Dubaju. Królują w niej góry, ale także turkusowe jeziora, szlaki górskie, trasy rowerowe i malownicze miasteczko. Kraina, która zaskoczy każdego turystę przybywającego do Emiratów, a któremu Dubaj kojarzy się wyłącznie z drapaczami chmur.

Hatta od początku była w planach naszej II podróży po Emiratach. Na pobyt w tej krainie przewidzieliśmy cały dzień i żałujemy tylko, że nie skorzystaliśmy z opcji noclegu w górach. Niestety rejon ten z racji swojej atrakcyjności nie jest tani, a wręcz bardzo drogi. To co przyciąga tu turystów i mieszkańców Emiratów to przyjemny, dużo chłodniejszy klimat niż w innych częściach kraju.


GÓRY AL-HADŻAR


Warto wiedzieć, że góry Al- Hadżar gdzie umiejscowione są opisywane tu miejsca znajdują się na Półwyspie Arabskim, w jego południowo-wschodniej części i ciągną się przez około 480 km jakieś 50-100 km od wybrzeża Zatoki Omańskiej.  Łańcuch górski Al-Hadżar znajduje się głównie na na terytorium Omanu, a tylko częściowo w Zjednoczonych Emiratów Arabskich w 4 emiratach : Adżman, Dubaju i Ras Al-Chajma i Fujarah. Samo miasteczko Hatta wraz z jeziorami przynależy do Emiratu Dubaj, choć podział na mapie świadczy o czymś innym.INFORMACJE PRAKTYCZNE I CIEKAWOSTKIRejon Hatta jest eksklawą (enklawą) Dubaju, czyli terytorium należącym do emiratu, ale oddzielonym od jego głównego obszaru. Znajduje się w odległości około 115 km na wschód od miasta Dubaj. Położona jest bardzo malowniczo wśród niższych partii gór Al-Hadżar. Stolicą regionu jest miasteczko Hatta.


MAPA REGIONU HATTA


Mapa regionu zaczerpnięta ze strony – VISIT HATTA


BAZA NOCLEGOWA OKOLIC HATTA


Oprócz typowych hoteli mamy tu oryginalne campingi. Niestety nie zarezerwujemy noclegu przez znane nam portale, ale zrobimy to na stronie organizacji turystycznej – VISIT HATTA

Ja jednak polecam rezerwację noclegu przez portal BOOKING.COM (najpewniej i najlepiej). Wybierz interesującą Cię datę noclegu i rezerwuj bezpiecznie pobyt :


Booking.com


MIASTECZKO HATTA – ATRAKCJE


Najstarszym budynkiem miasta jest meczet Dżuma z XVII wieku.

W obrębie miasta Hatta znajduje się także Hatta Heritage Village . To zrekonstruowana tradycyjna wioska arabska, czyli rodzaj skansenu. My niestety wioski nie odwiedziliśmy (było tuż przed zamknięciem jak jechaliśmy przez miasteczko), ale z opisów wiem, że jest tu kilka ciekawych atrakcji. Można tu obserwować sceny z życia codziennego mieszkańców dawnej wsi arabskich. Są pokazy rękodzieła, tradycyjne stroje, wyrób broni, a nawet taniec i muzyka. Pokazano systemy nawadniające, czyli podziemne instalacje wodne, które doprowadzały wodę do domów i do nawadniania pól uprawnych.

W mieście zachowały się także dwie wieże o przeznaczeniu wojskowym z XVIII w.

Jest tu także Hatta Hill Park, zielony punk na mapie miasta będący popularnym miejscem pikników i grilla. Na najwyższym punkcie znajduje się wieża skąd można oglądać widoki na okolicę.

Hatta ma jeszcze jedną atrakcję. To Honey Bee Discovery Centre . Można tu założyć kombinezon pszczelarski i poznać pszczoły z bliska. na miejscu jest też sklep z „miodnymi” produktami.

Na zdjęciach kilka ujęć z miasta i okolicy zrobionych z samochodu.


HATTA GREEN LAKE


Na początku zajeżdżamy pod miejsce oznaczone na mapie Hatta Green Lake. Pniemy się drogą do góry na zaporę, ale na miejscu rozczarowanie. Gdzie jest to piękny jezioro, jakie widzieliśmy wcześniej na zdjęciach ? Turkusowe jezioro miedzy górami co prawda jest, ale tak na prawdę to jeden wielki plac budowy. To zdecydowanie nie to miejsce, ale warto było je tak czy inaczej zobaczyć.HATTA DAMWracamy drogą do centrum miasteczka, mijamy Hatta Grand Mosque i teraz już kierujemy się we właściwym kierunku do osławionej krainy.


PARKING POD ZAPORĄ


Ogromny parking umiejscowiony jest pod zaporą. Jeśli kiedykolwiek miało by tu dojść do zrzutu wody, to całość była by zalana. Dla na – ludzi z kraju w którym bywają powodzie – to dość zaskakujące rozwiązanie. Miejsce na zrzut wody ma ciekawe malowidło z szejkami. Sam parking posiada infrastrukturę , są tu toalety, a przede wszystkich kilka obiektów gastronomicznych i dużo stolików. Wypijamy więc kawę i wędrujemy do góry na zaporę.


ZAPORA HATTA DAM


Górą biegnie droga, na jednym końcu znajduje się centrum sportów wodnych, na drugim budynek z informacją turystyczną . Na tablicach informacje o występujących to przedstawicielach flory i fauny oraz stanowiskach archeologicznych w okolicy.

Widoki z zapory na cały zalew są faktycznie piękne, choć góry są tu bardzo surowe i pozbawione roślinności.


PORT HATTA DAM


Po prawej stronie zapory widzimy porcik oferujący całą gamę wodnych atrakcji : przez kajaki, rowery wodne, łodzie i pontony w różnych kształtach. Długo się zastanawiamy nad opcją wyboru, zwiedzanie jeziora z poziomu wody wydaje się dość atrakcyjnym choć ceny troszkę odstraszają.

Aktualny cennik i informacje na stronie : HATTA KAYAK


KAJAKAMI PRZEZ JEZIORO


Widoki z poziomu wody na cały zalew są faktycznie piękne, choć góry są tu bardzo surowe i pozbawione roślinności.

Można wpłynąć w mniejsze zatoczki i podpłynąć do kolonii kormoranów.


POZOSTAŁE ATRAKCJE REJONU


HATTA WADI HUB to miejskie centrum atrakcji i przygody. Otwarty w zimie ośrodek oferuje szereg atrakcji:GOTOWE PRZEWODNIKI PO ZJEDNOCZONYCH EMIRATACH ARABSKICH:

PRZEWODNIK PO ZEA >>


>> ABU DHABI – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> DUBAJ – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> SZARDŻA – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> RAS AL-CHAJMA – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> FUDŻAJRA – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> UMM AL QUAWAIN – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> ADŻMAN / AJMAN – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

4 Replies to “HATTA – KRAINA GÓR I JEZIOR”

    1. Mają i to jakie fajne , niestety nie ma możliwości rezerwacji przez żaden z nam znanych portali rezerwacyjnych, tylko przez ich własną stronę . Dlatego tam nie spaliśmy, choć taki był pierwotny plan

Leave a Reply