Miasto Fudżajra

MIASTO FUDŻAJRA / FUJAIRAH

Miasto Fudżajra to stolica emiratu o tej samej nazwie położone na wybrzeżu Zatoki Omańskiej. W przeciwieństwie do swoich bardziej rozwiniętych „kuzynów”: Dubaju, czy Abu Zabi ma coś czego tamte nie mają, a mianowicie malownicze góry w tle.

Miasto Fudżajra stało się naszą bazą wypadową podczas objazdu wschodniej i południowej części kraju. Dzięki temu udało się je prawie w całości zobaczyć i to zarówno w porannych porach, jak i wieczorami.


MIASTO FUDŻAJRA – INFORMACJE PODSTAWOWE


Fudżajra jest siódmym co do wielkości miastem w Emiratach, ale dynamicznie się rozwijającym i rozbudowującym. To jedyna stolica wśród 7 pozostałych znajdująca się na wschodnim wybrzeżu kraju.
W 2016 roku miasto liczyło prawie 100tys. mieszkańców, ale podejrzewam, że liczba ta już znacznie wzrosła od tego czasu.



ATRAKCJE MIASTA FUDŻAJRA



Samo miasto nie ma wielu zabytków, ale i współczesna zabudowa jest absolutnie warta odwiedzenia. Na pewno numerem jeden jest tu Wielki Meczet Szejka Zajida z 2015 roku. W mieście jest też zamek z czymś w rodzaju skansenu, są także nowe i starsze promenady nadbrzeżne.


MAPA OPISANYCH PONIŻEJ MIEJSC


WIELKI MECZET SZEJKA ZAJIDA W FUJAIRAH


Meczet w Fujairah jest głównym meczetem w Emiracie i drugim co do wielkości w Zjednoczonych Emiratach Arabskich po Meczecie Szejka Zajida w Abu Zabi. Jest punktem orientacyjnym w mieście widocznym z wielu miejsc w centrum. Został otwarty w 2015 roku, a władca Fudżajry, szejk Hamad bin Mohammed Al Sharqi, poprowadził w nim pierwsze modlitwy.

Fudżajra - Wielki Meczet Szejka Zajida
Jest tak ciekawy i piękny, że poświęciłam mu osobny przewodnik.

PRZEWODNIK PO WIELKIM MECZECIE SZEJKA ZAJIDA W FUJAIRAH >


FORT, MUZEUM I SKANSEN


Kolejnym obowiązkowym punktem programu w mieście Fudżajra jest fort. My niestety trafiliśmy tu już zbyt późno, aby móc zwiedzić zamek, muzeum i skansen znajdujący się na tym samym terenie. Musiało nam wystarczyć piękne oświetlenie obiektu. Na zdjęciu południowa brama prowadząca do fortu oraz meczet znajdujący się naprzeciwko wejścia.


FORT FUDŻAJRA

Fort Fujairah pochodzi z XVI wieku i jest prawdopodobnie najstarszym zamkiem w ZEA i jednym z największych w kraju. Znajduje się w starszej części miasta Fujairah, na małym skalistym wzgórzu o wysokości 20 metrów, około 1 km od wybrzeża. Jest częścią kompleksu z kilkoma starymi domami i meczetem. Otaczają go trzy okrągłe wieże strażnicze i jedna kwadratowa, całość założenia połączona jest murami. Nieregularny kształt zamku wynika z nierównej powierzchni skały, na której stoi. Budynek zbudowano na skale z lokalnych materiałów, głównie kamieni, żwirów, błota, siana oraz tynków. W 1925 roku brytyjska marynarka wojenna zniszczyła trzy wieże. Fort został odrestaurowany dopiero w 2000 roku przy użyciu tych samych materiałów, z których został zbudowany.

Zwiedzanie 8.00-17.00.

Niestety na stronie informacji turystycznej brak danych na temat cen biletów wstępu.


SKANSEN – FUJAIRAH HERITAGE VILLAGE

To rodzaj parku / skansenu który pokazuje zwyczaje i tradycje emiratu. Można tu obejrzeć tradycyjne narzędzia ręczne, artykuły gospodarstwa domowego, modele domów i narzędzia używane dawniej. Wioska Dziedzictwa otoczona jest wysokim murem z okrągłymi wieżami strażniczymi. Niestety w godzinach wieczornych ta część nie jest już dostępna, dlatego zamieszczone zdjęcie pochodzi z alei prowadzącej do zamku.


MUZEUM FUJAIRAH

Muzeum Fujairah znajduje się już po za murami fortu (od wschodniej strony). Zostało otwarte w 1991 roku i mieści eksponaty archeologiczne odkryte w różnych częściach emiratu. Niektóre eksponaty pochodzą nawet sprzed 6000 lat p.n.e. Inne, nowsze to: ceramika, biżuteria i groty włóczni. Najbardziej znanym eksponatem w muzeum jest jajo strusia, które pochodzi z 2500 lat p.n.e.

Godziny otwarcia i cennik na STRONIE


WSPÓŁCZESNA ZABUDOWA MIASTA


Miasto Fudżajra jest głównym centrum biznesowym i handlowym emiratu, z wysokimi biurowcami ciągnącymi się wzdłuż kilku głównych ulic miasta. Patrząc jednak na zabudowę ma się wrażenie, jakby miasto dopiero powstawało .

Bardziej spójną zabudowę można obejrzeć w centrum miasta w okolicy głównego meczetu, o którym poczytacie za chwilę. Tu powstało tzw. Creative City. To strefa wolna od mediów przy autostradzie Sheikh Khalifam, która została założona w 2007 roku.

Obrzeża miasta i wylotowe ulice to zabudowa głównie jednorodzinna, choć niektóre ogromne wille wyglądają na pałace, a nie domy. Otoczenie jednak na razie pozostawia wiele do życzenia .


PROMENADA POŁUDNIOWA – CORNICHE


Jak przystało na nadmorskie miasto , muszą się z tu znaleźć plaże i promenady. Na pierwszą z nich trafiamy pierwszego wieczoru. Ta zaczyna się tuż za hotelem Al Bahar Hotel & Resort. Plaża jest tu dość wąska, a sama promenada nie ma wielu trakcji. Przyciąga za to wieczorem sporo lokalnych mieszkańców, którzy siedzą i biesiadują lub w coś grają w małych lub większych grupkach .


PROMENADA PÓŁNOCNA


To najnowsza i najpiękniejsza część wybrzeża. Dopiero co oddana do użytku promenada oferuje przybywającym całą gamę atrakcji. Jest tu także masa punktów gastronomicznych, od dużych restauracji , przez kawiarnie , bary i małe fast foody . Są też ciekawe kompozycje artystyczne, a wszystko pięknie wieczorem podświetlone. Takie miejsce bardzo przyjazne i widać, że szybko stało się miejscem spotkań i spędzania wolnego czasu przez mieszkańców Fudżajry. Promenadę znajdziecie TUTAJ .


STREFA PRZEMYSŁOWA


Strefa przemysłu naftowego Fujairah znajduje się na północ od portu w Fujairah. Zbiorniki dla produktów rafinacji ropy naftowej mają tu pojemność 10 milionów metrów sześciennych, a do tego roku miały być zwiększone jeszcze o 75%. Widać je przy drodze jak wyjeżdża się z miasta w kierunku północnym.

Sam port znajduje się na wschodnim wybrzeżu miasta, tuż za Cieśniną Ormuz i został zbudowany w 1978 roku. Dziś ma nabrzeże o długości ponad 6,7 km. Znajduje się on na głównym szlaku żeglugowym i jest jednym z największych na świecie (obok Singapuru i Rotterdamu) hubem naftowym.



GDZIE SPAĆ I GDZIE ZJEŚĆ ?



BAZA NOCLEGOWA – HOTELE

Baza noclegowa nie jest tu jeszcze bardzo rozbudowana. Są duże hotele na wybrzeżu dla turystów nastawionych na plażowanie, ale jest też sporo możliwości dla tych , którzy potrzebują się przespać i zwiedzają dalej. My polecamy apartamentowiec, w którym spaliśmy : The Uptown Hotel Apartments. Co prawda obok trwała budowa, co niestety stanowiło pewien dyskomfort, ale budowa zapewne wkrótce się skończy .

Najlepiej i najpewniej rezerwować noclegi przez portal BOOKING.COM


Booking.com


GDZIE ZJEŚĆ ?

Jak przystało na Emiraty i ilość ekspatów, można tu skosztować wszystkich kuchni świata. Jak pisałam wyżej dużą ilość knajpek i restauracji znajdziemy przy promenadzie północnej. Ja polecam kuchnię pakistańską . W Shan E Pakistan zjecie bardzo dużo, smacznie i tanio. Nie przestraszcie się tylko wnętrzem.

Jeśli zależy Wam na ciekawym wnętrzu i dobrym jedzeniu to zapraszam do Marokańczyków : Morocco way Restaurant. Myślę, że w mieście Fudżajra każdy znajdzie coś dla siebie.


CZY WARTO ZAJRZEĆ DO MIASTA FUDŻAJRA ?


Do miasta trafia na razie niewielu turystów. Informacja o wielu miejscach i atrakcjach jest ograniczona, bo też i „marketingowo” miasto zupełnie raczkuje. Jeśli jednak tu traficie, na pewno Was miasto nie rozczaruje. Ma też ogromny potencjał na rozwój w przyszłości i jest o wiele piękniej położone niż znane wszystkim miasta zachodniego wybrzeża. Zapewne zresztą ten przewodnik za kilka lat będzie mocno nieaktualny.



GOTOWE PRZEWODNIKI PO ZJEDNOCZONYCH EMIRATACH ARABSKICH:

PRZEWODNIK PO ZEA >>


>> ABU DHABI – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> DUBAJ – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> SZARDŻA – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> RAS AL-CHAJMA – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> FUDŻAJRA – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> UMM AL QUAWAIN – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> ADŻMAN / AJMAN – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

3 Replies to “MIASTO FUDŻAJRA / FUJAIRAH”

    1. Zgadza się , to namiastka Dubaju, ale też dzięki temu miasto o wiele przyjemniejsze … tu da się pochodzić na piechotę , w Dubaju o tym zapomnij

Leave a Reply