Pustynia Maleha / Mleiha

PUSTYNIA MALEHA / MLEIHA

Pustynia Maleha, inaczej Mleiha to jedno z tych miejsc, które mogło by się stać symbolem Emiratów. Znajdziemy tu czerwony piasek, bajeczne wydmy, jaskinie i do tego skały o przeróżnych kształtach.

Pustynia Maleha znalazła się na trasie naszej podróży po Emiratach, bo uwagę moją zwróciły ciekawe formacje skalne i kolorystyka zdjęć. Jak żywo wyjęte z albumu Wadi Rum w Jordanii. Tu na pustyni też można zresztą liczyć na nocleg. Obok drogi widzieliśmy ogrodzony teren, a na nim mnóstwo namiotów. Wychodziły z nich właśnie jak zajechaliśmy całe grupy piechurów wybierających się najwyraźniej na zwiedzanie jaskiń . Nas jednak interesuje to co nad ziemią. A jest na co popatrzeć i gdzie pochodzić.


PUSTYNIA MALEHA – LOKALIZACJA


Pustynia jest w zasadzie na terenie całego regionu Maleha , ale to co najciekawsze znajdziecie na jej zachodnim krańcu. Dojechać najlepiej od strony Maleha Archaeological Centre, czyli Centrum archeologicznego, które przy okazji można zwiedzić . Szczegóły na stronie : DISCOVERMLEIHAATRAKCJE PUSTYNI


To co w tym miejscu najpiękniejsze to kolor piasku i okoliczne skały. Mamy tu całe potężne wzniesienie AL FAYA , które oddziela pustynię od miasta i głównej drogi. Naprzeciwko piękne góry ze szczytem FOSSIL. Potem zaczynają się wydmy ze skałami w kształcie SFINKSA oraz skalne łuki. Po drugiej stronie gór także odnajdziecie jaskinie. A jak będziecie mieć szczęście to spotkacie stada wielbłądów. Czyli wszystko to co może kojarzyć nam się z krajem na tej szerokości geograficznej.


MIASTO MALEHA


W samym miasteczku nie ma nic szczególnego do oglądania, po za Muzeum Archeologicznym. Jedna z jego części znajduje się jednak w malowniczym miejscu pod samymi wzgórzami FOSSIL ROCK . Widać ją z drogi dojazdowej. Jedno co burzy tu piękny i malowniczy krajobraz to sieć elektryczna. Taki niestety już wpływ cywilizacji.


PASMO GÓR AL FAYA


Skaliste , suche pasmo górskie jak już pisałam, oddziela nam miasto i główną drogę od pustyni. Po wschodniej jego stronie kryją się jaskinie. Tych nie oglądaliśmy, ale jak wykupicie nocleg po zachodniej stronie wzgórza to zapewne zaoferują Wam tam wycieczkę.


SKALNY SFINKS


Jedno z najbardziej malowniczych miejsc to skalna formacja, przypominająca z jednej strony znanego z Egiptu SFINKSA . Skały wyrastają z pięknych czerwonych wydm , a morze piasku jest dookoła nich. Większość dojeżdża w to miejsce swoimi lub pożyczonymi jeepami 4×4 . My wędrujemy na piechotkę. Zaskakująco dobrze idzie się po tym piasku, choć nie da się ukryć, jest gorąco. A to dopiero luty ! Nie polecam odwiedzin w tym miejscu w innym okresie, chyba, że krainę obejrzycie z klimatyzowanego auta, ale chyba nie o to chodzi.


SKALNE ŁUKI


Kawałek dalej na południe kolejna formacja skalna z potężną wydmą po której można pozjeżdżać na snowbordzie . A czemu by nie ! Taką atrakcję oferuje nam tutejsze biuro. Szczegóły do ustalenia w obozie naprzeciwko, pod warunkiem pewnie, że wykupicie w nim nocleg . Szczegóły TUTAJ.

My ani nie zjeżdżamy, ani też na wydmę się nie wspinamy. Jest jednak za gorąco w samym środku dnia na kolejną wspinaczkę . oglądamy sobie za to skalny łuk i całe wzniesienie z obu stron.


PUSTYNNE WYDMY


Skały są malownicze, ale to właśnie pustynne wydmy chcieliśmy zobaczyć najbardziej. Gdyby jeszcze na piasku nie było śladów kół samochodów. Ale taki już urok Emiratów, tu każdy i wszędzie jedzie i wjeżdża swoim 4×4 . Takich jak my tu nie ma, którzy cieszyli by się tym, że po piasku po prostu mogą pochodzić, albo na nim posiedzieć lub poleżeć .

Skalę tego zjawiska najlepiej oddaje zdjęcie z okolicy pustyni , gdzie odbywają się prawdziwe zloty off-roadowe – link TUTAJ

Urok samotności i ciszy jakoś bardziej nam odpowiada.


WIELBŁĄDY


Jest pustynia, muszą być i wielbłądy. Pasące się stadko wypatrujemy z góry, potem podjeżdżamy z drugiej strony wzgórza, bo właśnie Arab przepędza je na drugą stroną swoim dżipem. To też znak czasów. Kiedyś, a było to całkiem niedawno, pasterz jechał na wielbłądzie lub ośle.

Stadko jest duże i bardzo zaciekawione ludźmi. Są tu mamy z małymi , wszystkie mają powiązane nogi, aby nie uciekały.


Magia pustyni za nami. Na pewno inaczej było by, gdyby można było zostać na pustyni na noc i spędzić czas pod gwiazdami, przy ognisku. Niestety ceny noclegów są abstrakcyjnie wysokie w stosunku do wygodnych hoteli na wybrzeżu. Tak czy inaczej warto było tu zajrzeć nawet na chwilę w ciągu dnia.GOTOWE PRZEWODNIKI PO ZJEDNOCZONYCH EMIRATACH ARABSKICH:

PRZEWODNIK PO ZEA >>


>> ABU DHABI – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> DUBAJ – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> SZARDŻA – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> RAS AL-CHAJMA – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> FUDŻAJRA – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> UMM AL QUAWAIN – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> ADŻMAN / AJMAN – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

2 Replies to “PUSTYNIA MALEHA / MLEIHA”

  1. Piękne kolory pustyni, a skała w kształcie sfinksa tuż obok miasta niesamowita – choć ten sfinks ma trochę skwaszoną minę 😉 Miejsce wydaje sie bardzo ciekawe i różnorodne – zwiedzanie jaskiń daje chyba miły oddech od upałów 😉 nie dziwię się tamtej grupie.

Leave a Reply