LUWR ABU ZABI

Luwr Abu Zabi zaskakuje. W końcu nazwa ta nierozłącznie kojarzy nam się z Paryżem. Ale okazuje się, że nazwa nie jest przypadkowa, bo Muzeum w Emiratach to oddział tego europejskiego.

Luwr Abu Zabi w Emiratach otwarty został w listopadzie 2017 roku jako nowa placówka znanego wszystkim paryskiego Luwru. Została zaprojektowana przez francuskiego architekta Jeana Nouvela i zbudowana na sztucznej wyspie Saadiyat. Muzeum zajmuje powierzchnię aż 6,4 tys. metrów kwadratowych. Zjednoczone Emiraty Arabskie zapłaciły kosmiczne kwoty ponad 500 mln. dolarów za prawo do posługiwania się nazwą LUWR przez kolejnych 30 i pół roku oraz 750 mln. dolarów za możliwość wypożyczania dzieł sztuki.

Godziny otwarcia oraz cennik na STRONIE LUWRU


LUWR – BUDYNEK OD STRONY ZEWNĘTRZNEJLUWR ABU ZABI – WNĘTRZA KOMPLEKSU


Najpiękniejszym elementem kompleksu muzealnego jest ogromna, ażurowa kopuła na którą składa się 7 850 metalowych gwiazd połączonych ze sobą w taki sposób, że mamy wrażenie niesamowitej lekkości. Takie wrażenie dopełniają wpadające do wnętrza promienie słoneczne, przypominający widok zachodzących na siebie liści palmowych.


EKSPOZYCJE MUZEALNE


W kompleksie znajduje się aż 55 budynków. A wśród nich: 26 galerii i przestrzeni wystawienniczych, muzeum dla dzieci, audytorium, ośrodek badawczy, księgarnie, kawiarnie i restauracje. Można spacerować wzdłuż promenady, można też wpłynąć do muzeum łodzią ( nie wiedzieliśmy niestety o takiej opcji ). Muzeum prezentuje ponad 600 dzieł sztuki, z których połowa została wypożyczona z 13 najważniejszych francuskich muzeów. My obejrzeliśmy tzw. Wystawę Główną . Składają się na nią : dzieła sztuki i artefakty z całego świata opowiadające historię ludzkości – od okresu starożytnego Egiptu, Imperium Rzymskiego, starożytnych chińskich dynastii, arcydzieła renesansu, rzeźby i obrazy impresjonistów i modernistów oraz współczesne instalacje. Nas najbardziej ucieszył obraz „Whistler Mother” – znany z filmu „Totalny Kataklizm” z Rowanem Atkinsonem.GOTOWE PRZEWODNIKI PO ZJEDNOCZONYCH EMIRATACH ARABSKICH:

PRZEWODNIK PO ZEA >>


>> ABU DHABI – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> DUBAJ – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> SZARDŻA – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> RAS AL-CHAJMA – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> FUDŻAJRA – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> UMM AL QUAWAIN – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> ADŻMAN / AJMAN – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

5 Replies to “LUWR ABU ZABI”

  1. Kolejne miejsce, które trzeba koniecznie zobaczyć w ZEA. Wpisane na listę. Dziękuję za rewelacyjny materiał i jak zawsze piękne zdjęcia.

Leave a Reply