DUBAJ

Dubaj to jeden z siedmiu Emiratów, często określany miastem rekordów. Tu znajdziemy najbardziej ekskluzywne i najdroższe hotele, największe sztuczne wyspy oraz najwyższy budynek świata.

Dubaj to miasto największych centrów handlowych, najdroższych deserów i innych „naj”. Tutaj arabskie tradycje przeplatają się z nowoczesnością tworząc niesamowitą mieszankę. Dubaj to 2-milionowa metropolia rozciągająca się na pustynnym obszarze, nad naturalną zatoką morską. W ciągu ostatnich 20 lat miasto przeżyło intensywny rozwój i wielkie przemiany.

Prawdziwą atrakcją jest Burj Al Arab, najbardziej luksusowy hotel na świecie, wyznaczający 7-gwiazdkowy standard. Wizytówkę Dubaju stanowi oczywiście najwyższy budynek świata – Burj Khalifa, wznoszący się na wysokość 828 m. Ale Dubaj na tym nie poprzestaje, w dzielnicy Dubaj Creek buduje się jeszcze wyższy obiekt. Pośrodku pustyni, powstał także stok narciarski Ski Dubaj. Jest Ferrari World, czyli park rozrywki z najszybszym roller coasterem na świecie. Jest również Hydropolis, czyli podwodny hotel oraz ogromne akwarium w samym sercu centrum handlowego. Najbardziej niesamowitą realizacją Dubaju są trzy sztucznie usypane Wyspy Palmowe, określane mianem „ósmego cudu świata”. Jest też największe na świecie koło młyńskie Ain Dubaj.


DUBAJ – MAPA ODWIEDZONYCH MIEJSC


DUBAJ MARINA


Dubaj

Dubai Marina to nowy dystrykt w większości już wybudowany w dzielnicy Al Marsa. Budują się tu mniejsze 5-piętrowe budynki, ale w większości to drapacze chmur. Docelowo ma stanąć tu 200 wieżowców około 300-metrowych, będą one miały niczym nie zasłonięty widok na słynną Wyspę Palmową – Palmę Jumeirah. Tutaj też znajduje się Princess Tower, czyli najwyższy budynek mieszkalny świata.

DUBAJ MARINA >


WYSPA BLUEWATERS I AIN DUBAI


Wyspa Bluewaters

Wyspa Bluewaters to jedno z najmłodszych „dzieci” Dubaju. Ukończona i otwarta pod koniec 2018 roku sztuczna wyspa z największym kołem na świecie od razu stała się wielką atrakcją. A to z racji umieszczenia na niej Ain Dubai , czyli największego koła młyńskiego na świecie.

WYSPA BLUEWATERS I AIN DUBAI >


BURJ AL-ARAB


Dubaj

Burdż Al.-Arab to wciąż jeden z najwyższych i najbardziej luksusowych hoteli na świecie, którego projekt wykonał Tom Wright. Budynek hotelu stoi na sztucznej wyspie położonej 280 m od plaży. Kształtem przypomina żagiel, ma 321 m wysokości, co czyniło go przez kilka lat najwyższym budynkiem hotelowym świata. Odkąd został zbudowany w 1999 roku stał się niejako symbolem Dubaju i zajmował czołową pozycję na naszej liście marzeń.

BURJ AL-ARAB i OKOLICA >


DUBAJ CREEK


Dubaj

Podczas pobytu w Dubaju stacjonujemy w najstarszej dzielnicy miasta zwanej Deira. Najstarszej, choć za chwilę najbardziej nowoczesnej, bo to właśnie tu ma stanąć wkrótce najwyższy budynek świata – Dubai Creek Tower, który ma być gotowy w 2020 roku.  Sama DEIRA oferuje tyle ciekawych miejsc, warto było by poświęcić jej przynajmniej cały jeden dzień.

PRZEWODNIK PO DUBAJ CREEK >


BURJ KHALIFA


Dubaj

Downtown Dubai to dzielnica/kwartał zajmujący powierzchnię 2km2, gdzie znajdują się jedne z największych atrakcji miasta, w tym Burj Khalifa (Burdż Chalifa), Dubai Mall i Fontanna, Opera oraz szereg hoteli i apartamentowców. Inwestycja położona jest wzdłuż ulicy Sheikh Zayed Road, naprzeciwko miejscowości Al Wasl na północnym zachodzie.

BURJ KHALIFA I OKOLICA >


DUBAI FRAME


Dubaj

Dubaj Frame to największa ramka świata. Obiekt ten znajduje się w Parku Zabeel i został otwarty w styczniu 2018 roku. Ma symbolizować EXPO 2020 – przenosimy się więc niejako w przyszłość. Rama jest złota, a w promieniach zachodzącego słońca wygląda na prawdę ciekawie. Aby móc wejść do jej wnętrza i wjechać na górny poziom trzeba odstać w dwóch kolejkach, gdyż rama od czasu otwarcia stała się bardzo popularna.

DUBAI FRAME >


DUBAJ – POZOSTAŁE WIDOKI


Dubaj to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się miast świata, nie sposób pokazać całe miasto. Nie sposób też obejrzeć choćby połowę atrakcji w dwa dni. Poniżej galerie tego, czego nie ujęłam w poprzednich wpisach.

DUBAJ – PRZEWODNIK PO POZOSTAŁYCH ATRAKCJACH  >EXPO 2020 W DUBAJU


Expo 2020 w Dubaju to rewolucyjna edycja Światowej Wystawy Expo, bo pierwsza, która odbyła się w regionie Bliskiego Wschodu, Afryki i Azji Południowej. Expo przez pandemie zostało przesunięta o rok, ale na szczęście w końcu doszło do skutku. Komu udało się tam zawitać na pewno nie czuł się rozczarowany i już planuje kolejne.

CZYTAJ WIĘCEJ >>>
To nasze spojrzenie na miasto przyszłości. Jeśli interesuje Was inne spojrzenie zapraszam na bloga ZALEŻNA W PODRÓŻYGOTOWE PRZEWODNIKI PO ZJEDNOCZONYCH EMIRATACH ARABSKICH:

PRZEWODNIK PO ZEA >>


>> ABU DHABI – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> DUBAJ – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> SZARDŻA – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> RAS AL-CHAJMA – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> FUDŻAJRA – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> UMM AL QUAWAIN – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> ADŻMAN / AJMAN – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

Leave a Reply