Wadi Ghub

WADI GHUB – TĘCZOWY KANION

Wadi Ghub to miejsce tak niezwykłe, a za razem niedostępne i nieznane, że można się poczuć tu jak prawdziwy odkrywca. Tęczowy kanion zachwyca kolorami i formacjami skalnymi, a dojście do niego okazuje się nie takie trudne.

Wadi Ghub znajduje się w północnej części Emiratu Fudżajra tuż przy granicy z Omanem. Niewiele na ten temat znajdziecie wyszukując miejsce w internecie, jest tam zaledwie kilka zdjęć. Na mapie googla jest to miejsce co prawda dobrze oznaczone, ale już na jakiejkolwiek mapie szlaków go nie odszukacie.


WADI GHUB – LOKALIZACJA I INFORMACJE PRAKTYCZNE


JAK DOJECHAĆ DO SZLAKU ?

Aby dojechać do szlaku należy odbić od głównej drogi E87 (Gragrah – Ghub Rd) w kierunku miejscowości GHUB. Dalej kierować się po nazwie Wadi Ghub oznaczonej na mapie około 3km dalej.

Dalej za jej centrum prowadzi już fatalna kamienista droga, do tego bardzo wąska. Jeśli nie chcecie nią jechać, auto należy zostawić gdzieś wcześniej w samej miejscowości i dalej już pójść na piechotę. Na końcu drogi nie ma żadnego parkingu, auto zostawia się gdziekolwiek na wolnym miejscu.

CO ZABRAĆ DO KANIONU – WAŻNE PORADY ?

Szlak nie jest długi, całość tam i z powrotem to około 4km. Można oczywiście pójść kanionem dalej, ale to co najpiękniejsze jest mniej więcej w odległości 2km od ostatnich zabudowań. Koniecznie należy zabrać ze sobą wodę lub inny napój. Jest tu piekielnie gorąco nawet w najzimniejszych miesiącach, bo między suchymi skałami nie ma przewiewu.

KIEDY SIĘ WYBRAĆ DO WADI GHUB ?

Nie polecam organizować wycieczki w ten rejon w okresie od maja – października ze względu na bardzo wysokie temperatury. Skały rano są w cieniu, a najpiękniej oświetlone są po południu, dlatego zdecydowanie tak najlepiej zaplanować wycieczkę.

PEŁNE BUTY

Zdecydowanie polecam pełne buty trekkingowe. Ja szłam w tenisówkach i nie był to dobry wybór , dlatego zrezygnowałam z podejścia na najwyższe miejsce kanionu. Absolutnie odpadają klapki lub sandały. Warto napisać, że sprzęt wspinaczkowy nie jest tu potrzebny, a po kanionie można spokojnie poruszać normalnie. Oczywiście nie jest to miejsce dla osób z lękiem wysokości, ale te osoby mogą popatrzeć na kanion z dołu , tam gdzie znajduje się małe jeziorko.


WADI GHUB – POCZĄTEK SZLAKU


Miejsce do którego jesteśmy w stanie dojechać znajduje się tuż przy ostatnich zabudowaniach. Tu porzucamy auto i dalej wędrujemy sami. Nie mamy pojęcia gdzie prowadzi szlak, bo nie ma tu absolutnie żadnych oznaczeń. Kierujemy się więc instynktem i wydeptaną odrobinę bardziej ścieżką. Przed nami kawałek dalej wyrasta jakaś stacja badawcza. Nie do końca wiemy co to takiego, może do sprawdzania poziomu wody.

Dalej szlak wiedzie przez zwały ogromnych głazów , trzeba między nimi nieźle manewrować, aby znaleźć odpowiednie i bezpieczne przejście.


PIERWSZE FORMACJE SKALNE


Powoli skały wokół przybierają ciekawe formacje geologiczne przypominające kanapki . To może oznacza, że jesteśmy we właściwym miejscu, choć szczerze mówiąc nadal mamy wątpliwości, czy dobrze idziemy. To nadal nie jest miejsce, jakie kojarzę z jedynych znalezionych fotografii.


TĘCZOWY KANION WADI GHUB OD STRONY JEZIORKA


W końcu jest ! Po dwóch kilometrach podejścia dnem dolinki w końcu przed nami wyrasta cel wędrówki. Stajemy jak oczarowani, nie spodziewaliśmy się, że miejsce tak ukryte przed turystami jest tak piękne. Nie sposób się powstrzymać, aby nie zrobić tu dziesiątek zdjęć.


WADI GHUB – GÓRNA CZĘŚĆ KANIONU


Ja rezygnuję z podejścia na górę po skałach. Niestety zapomniałam w samochodzie przebrać butów, a te z cienką podeszwą które mam na sobie nie nadają się do tego. Moje chłopaki jednak idą na górę. Stamtąd już nie ma sensu iść dalej, choć podobno prowadzi tam przez góry dookoła jakaś ścieżka, ale to co najpiękniejsze właśnie zobaczyliśmy.


TĘCZOWY KANION – FORMACJA SKALNA


Formacja skalna tej części kanionu jest na prawdę niesamowita. Mąż się śmieje, że przypomina mu ona bekon. Tęczowy kanion ma wszystkie odcienie od bieli przez brązy i pomarańcze i faktycznie wygląda jak by ktoś to sztucznie uformował. Natura jest faktycznie niesamowita. Tu chętnie zamieściła bym informacje na temat geologicznego pochodzenia tych skał, ale niestety moja wiedza na ten temat jest prawie zerowa, a w internecie nie udało mi się odszukać nic na ten temat.


TĘCZOWY KANION – IDEALNE TŁO DO SESJI


Gdybym brała ślub w Emiratach, to miejsce było by idealne na sesje. Żadne inne nie zrobiło na nas takiego wrażenia. Czerwona suknia z serii W CZERWIENI PRZEZ ŚWIAT musiała być w tym miejscu wyciągnięta z plecaka.

Kanion opuszczamy schodząc tym samym szlakiem, po drodze mijamy się z jedną rodzinką. Jak się okazuje że to Polacy. Cóż, taka to już natura naszego narodu, że kochamy wyszukiwać takie cuda, a żadne nieznane i nieoznaczone szlaki nam nie straszne.


MIEJSCOWOŚĆ GHUB


Wracamy ponownie przez miejscowość Ghub. To dość ciekawe miejsce, bo wygląda jak by masa bogatych ludzi planowała się tam przenieść. W miasteczku jest jeden wielki plac budowy wielkich willi.

Może zdają sobie sprawę, że niedługo miasto się rozwinie. Może masowa turystyka dotrze i tutaj. Oby nie, to miejsce jest przecież tak piękne, bo jest do odkrycia. Kanion wadi Ghub to tylko jedno z miejsc w jakie można tu dotrzeć, jest ich dużo, dużo więcej.


NOCLEG W REJONIE KANIONU WADI GHUB


W samej miejscowości Ghub nie ma bazy turystyczno hotelowe, ale wybrzeże i miejscowość Dibba jest nieopodal. Warto więc zatrzymać się tam jeśli chcemy udać się na dłuższe trekkingi w tym rejonie. My polecamy rezerwację przez sprawdzony przez nas dziesiątki razy portal Booking.com . Wpisz interesującą Cię datę noclegu i rezerwuj bezpiecznie :


Booking.com


WSPINACZKA W KANIONIE WADI GHUB


W ofercie jednego biura wspinaczkowego proponowana jest wspinaczka w kanionie. ADRENALINE-TRAVEL oferuje taką za sumę 300AED ( około 350zł od osoby ). To pewna alternatywa, dla tych, którzy boją się dotrzeć tam sami, lub nie mają takich możliwości.



GOTOWE PRZEWODNIKI PO ZJEDNOCZONYCH EMIRATACH ARABSKICH:

PRZEWODNIK PO ZEA >>


>> ABU DHABI – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> DUBAJ – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> SZARDŻA – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> RAS AL-CHAJMA – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> FUDŻAJRA – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> UMM AL QUAWAIN – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> ADŻMAN / AJMAN – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

6 Replies to “WADI GHUB – TĘCZOWY KANION”

    1. I to jest to – gdyby nie pewne relacje nie mielibyśmy szerszego pojęcia o wielu krajach – bo to co ktoś próbuje nam pokazać odgórnie nie ma nic wspólnego z rzeczywistością … czerwień faktycznie wkomponowała się tu idealnie …

    1. takich kanionów jest wiele na świecie , ale z jakiegoś powodu ten wydał mi się najbardziej niezwykły

Leave a Reply