Ras Al-Chajma Emirat

RAS AL-CHAJMA – PRZEWODNIK PO EMIRACIE

Ras Al-Chajma to jeden z siedmiu Emiratów Arabskich. Średniej wielkości, ale z ogromnym potencjałem turystycznym. Wyróżnia się spośród pozostałych głównie górzystymi krajobrazami.

Ras Al-Chajma odwiedziliśmy przejazdem dwukrotnie. Zawitaliśmy tu w kilka ciekawych miejsc zarówno w górach, jak i na wybrzeżu, ale niestety najpiękniejsze widokowo trasy górskie, ciekawe historycznie miejsca w stolicy oraz przejazd najdłuższą tyrolką na świecie pozostały na kolejny raz.


RAS AL-CHAJMA – INFORMACJE OGÓLNE


Emirat zajmuje obszar 1700 km2, jest więc średniej wielkości emiratem. Położony jest w północnej części Półwyspu Arabskiego. Od północy graniczy z Omanem. Populacja liczy 250 tys. mieszkańców, a zarządzany jest on przez szejka Sauda ibn Sakr al-Kasimi.

Ras al-Chajma dawniej znane było jako Dżulfar i zamieszkane było przez plemię arabskie Azd . Po brytyjskiej okupacji do lipca 1821 roku, szejk Sułtan ibn Sakr al-Kasimi podpisał Traktat Morski z Wielką Brytanią. W lutym 1972 roku emirat został przyłączony do ZEA.

Emirat Ras al-Chajma posiada port morski Sakr, znajdujący się w przemysłowej części Chaur Chuwajr i jest głównym portem przeładunkowym Emiratów. Został tu w 2006 roku zatwierdzony plan zbudowania komercyjnego kosmodromu dla celów turystyki kosmicznej.

Mapa, rysunek flagi i godła zaczerpnięte z Wikipedii


MIASTO RAS AL-CHAJMA – INFORMACJE I ATRAKCJE


Stolicą emiratu jest miasto o tej samej nazwie znajdujące się na zachodnim wybrzeżu kraju. Ras al-Chajma usytuowane jest nad Zatoką Perską, na tzw. Pirackim Wybrzeżu u podnóża gór Al-Hadżar. To szóste co do wielkości miasto w ZEA i znajduje się tu jedno z największych lotnisk w kraju. Samo miasto nie jest zbyt popularne turystycznie, choć znajduje się tu kilka wartych wspomnienia atrakcji.

Miasto Ras Al-Chajma

Dlatego poświęciłam mu osobny przewodnik, który znajdziecie tutaj  :

>> PRZEWODNIK PO MIEŚCIE RAS AL-CHAJMA

A w nim między innymi:

  • NAWIEDZONY PAŁAC AL QASSIMI
  • FLAMINGO BEACH
  • FARMA PEREŁ SUWAIDI
  • MECZET SZEJKA ZAYEDA
  • MUZEUM NARODOWE RAS AL KHAJMAH
  • PINK LAKE
  • PRYWATNE MUZEUM AL RAMS

MIASTO AL JAZIRAH AL HAMRA


Al Jazirah Al Hamra to kolejne miasto Emiratu znajdujące się na zachodnim wybrzeżu kraju. Tu także jesteśmy niestety tylko przelotem, dlatego też zamieszczę kilka zdjęć z drogi oraz kilka ciekawostek.


HISTORIA MIASTA

Miasto znane jest z kolekcji opuszczonych domów i innych budynków, w tym meczetu, który jest powszechnie uważany za nawiedzony. Miastem rządziło plemię Zaab, które po sporze z władcą Ras Al Khaimah zostało przesiedlone do Abu Zabi. Plemię to utrzymywało flotę 25 łodzi poławiających perły i pasło owce i bydło aż do krachu przemysłu połowu pereł w latach dwudziestych XX wieku.

Al Jazirah Al Hamra oznacza Czerwoną Wyspę. To jedyna zachowana historyczna wioska perłowa w całym regionie, reszta została niestety zburzona wraz z odkryciem ropy.


ATRAKCJE MIASTA

W starej części miasta znajduje się fort i wieże strażnicze, meczet, suk i rozległe domy z dziedzińcami. Wioska Al Jazirah Al Hamra znajduje się na wstępnej liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Nowa część to piękny, nowy meczet , który oglądaliśmy w drodze o zachodzie słońca.


GÓRY PÓŁNOCNEJ CZĘŚCI EMIRATU RAS AL-CHAJMA


Najpiękniejsze i najbardziej atrakcyjnie turystycznie góry w Emiratach znajdują się właśnie na północy kraju. Tu wąskie i kręte drogi kierują wszystkich do pięknych kanionów, punktów widokowych oraz do najdłuższej tyrolki świata. Początkowo nasz plan zakładał wizytę właśnie tam, niestety długość dojazdu i ilość miejsc , które zajęły nam czas wcześniej nie pozwoliły na tą atrakcje.


JEBEL JAIS

Najdłuższa tyrolka świata – Toro Verde’s Jebel Jais Flight, wpisana została do księgi rekordów Guinnessa, swój początek ma na najwyższej górze w ZEA. Długość liny wynosi 2832 m, a różnica wysokości między punktami to aż 400 m. Prędkość przejazdu dochodzi tu do 160 km/h.

Miejsce oferuje jeszcze inne atrakcje :

Strona wszystkich atrakcji >> JAIS


GÓRY POŁUDNIOWEJ CZĘŚCI EMIRATU RAS AL-CHAJMA


Północna część Emiratu niestety nie doczekała się na razie naszej wizyty, ale za to południową obejrzeliśmy całkiem dokładnie.


AUTOSTRADA E102

Nasze pierwsze spotkanie z górami Al Hadżar następuje kiedy wjeżdżamy do Emiratu Ras al-Chajma od strony Szardży. Już pierwsze widoki zapowiadają suche góry w ciekawych geologicznych formacjach i kolorach.


DROGI POŁUDNIOWO-WSCHODNIEJ CZĘŚCI EMIRATU

Kolejnego dnia ponownie jedziemy przez góry, tym razem jadąc z HATTY do miasta Fudżajra . Droga prowadzi nas wzdłuż granicy z Omanem. Wielkim dla nas zaskoczeniem są tu bardzo wysokie płoty z zasiekami biegnące wzdłuż całej granicy z zaprzyjaźnionym w końcu państwem .


WADI SHAWKA


Najciekawszym miejscem jakie odwiedziliśmy w południowej części emiratu był Wadi Shawka, co znaczy dosłownie „potężne wadi”. To sezonowy ciek wodny w górach Al-Hadżar z tamą Shawka. Wadi cieszy się niezwykle wysokimi opadami deszczu, jak na ten rejon, wynoszącymi około 120 mm rocznie.

Wadi Shawka

Miejscu temu poświeciłam osobny przewodnik , bo to wyjątkowo urokliwy zakątek Emiratów.

>> PRZEWODNIK PO WADI SHAWKA >>


BAZA NOCLEGOWA


Nie jest zbyt rozbudowana, ale z pewnością konkurencyjna cenowo w stosunku np. do Dubaju. Najlepiej i najpewniej rezerwować noclegi przez portal BOOKING.COM


Booking.comGOTOWE PRZEWODNIKI PO ZJEDNOCZONYCH EMIRATACH ARABSKICH:

PRZEWODNIK PO ZEA >>


>> ABU DHABI – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> DUBAJ – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> SZARDŻA – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> RAS AL-CHAJMA – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> FUDŻAJRA – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> UMM AL QUAWAIN – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> ADŻMAN / AJMAN – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

3 Replies to “RAS AL-CHAJMA – PRZEWODNIK PO EMIRACIE”

  1. Takich Emiratów to człowiek raczej nie zna – byłam raz w Dubaju i to na lotnisku – ale już to wystarczyło dac ogląd na ten kraj 🙂 Z jednej strony bogaty, z drugiej nieznośny do życia (klimat) z trzeciej…wszystko uczynione ręką człowieka, a z czwartej…jednak robiący wrażenie, zwłaszcza gdy z głośników rozlega się poranna modlitwa.
    Ciekawie jest u Ciebie zobaczyć inne Emiraty, do których mnie jednak nie ciągnie :))

Leave a Reply