EMIRAT ADŻMAN

ADŻMAN / AJMAN – PRZEWODNIK PO EMIRACIE

Adżman to jeden z siedmiu Emiratów Arabskich. Najmniejszy z nich, ale równocześnie oferujący turystom coś wyjątkowego i zaskakującego.

Adżman stał się naszą bazą noclegową po przylocie do Dubaju. Na samo miasto nie poświeciliśmy jednak czasu, w przeciwieństwie do innego , o wiele ciekawszej enklawy na południowym – wschodzie kraju.


EMIRAT ADŻMAN – INFORMACJE OGÓLNE


Adżman jest najmniejszym i najmniej zaludnionym emiratem Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Zajmuje powierzchnie zaledwie 460 km2 (z morzem terytorialnym 600 km²) .

Stolicą emiratu jest miasto Adżman, a cały emirat składa się z 3 enklaw:

  • stolicy Adżman nad Zatoką Perską
  • oazy Manama
  • Masfut w górach Al-Hadżar

W emiracie żyje około 247 tysięcy ludzi, większość z nich mieszka w stolicy. Od 1981 roku emiratem rządzi szejk Humajd V ibn Raszid Al Nuaimi. Wydobywa się tu ropę naftową oraz złoża rud metali: chromu, niklu i platyny. Na wybrzeżu poławiane są ryby a nawet perły. Na terenach zielonych uprawia się warzywa i palmy daktylowe

Mapa, rysunek flagi i godła zaczerpnięte z Wikipedii


ATRAKCJE EMIRATU


MIASTO ADŻMAN


Samo miasto Adżman nie oferuje wielu atrakcji dla turystów. Jest za to świetną bazą wypadową w inne rejony kraju. Są tu o wiele tańsze hotele niż w pobliskim Dubaju. My zamieszkaliśmy pierwszej nocy w hotelu Ramada Hotel & Suites by Wyndham Ajman, z którego roztaczały się widoki na całe prawie miasto :

Samo miasto nie jest zbyt atrakcyjne dla zwiedzających. Stało się głównie alternatywną sypialnią dla pracujących w dużo droższych emiratach jak Szardża, czy Dubaj.

POZOSTAŁE ATRAKCJE MIASTA ADŻMAN :


OAZA MANAMA


Manama to enklawa o powierzchni zaledwie 26 km², położona jest w odległości 73 km od stolicy, na granicy Fudżajry i Szardży. Ta enklawa nie była nam po drodze, a że nie ma w niej spektakularnych atrakcji to nie zajechalismy do niej. Gdyby ktoś się jednak tam pojawił to warto odwiedzić :


MASFUT W GÓRACH AL HADŻAR


Ostatnia enklawa, najbardziej oddalona od stolicy okazuje się być najciekawsza i najpiękniejsza. Zajeżdżamy do pierwszej z ciekawych miejscowości w górach. To Masfut należący do Emiratu Adżman.

W miejscowości Masfut znajduje się niewielka Twierdza Al Boma z której roztacza się fantastyczny widok na całe miasto i okoliczne góry.

W samy mieście warto zajrzeć także do :


BAZA NOCLEGOWA EMIRATU ADŻAMAN


Aby obejrzeć miasto, najlepiej spać w jednym z hoteli w samym ADŻMAN , jeśli interesuje nas enklawa w górach to polecam okolice HATTA  . Rezerwacji można dokonać przez stronę:


Booking.comGOTOWE PRZEWODNIKI PO ZJEDNOCZONYCH EMIRATACH ARABSKICH:

PRZEWODNIK PO ZEA >>


>> ABU DHABI – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> DUBAJ – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> SZARDŻA – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> RAS AL-CHAJMA – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> FUDŻAJRA – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> UMM AL QUAWAIN – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> ADŻMAN / AJMAN – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

5 Replies to “ADŻMAN / AJMAN – PRZEWODNIK PO EMIRACIE”

  1. Strasznie chciałabym odwiedzić tamte rejony. Od zawsze miałam poczucie jakby te miejsca były trochę z „innego świata” ale na maksa interesującego. A ten wpis tylko mnie w tym utwierdza 🙂

  2. To chyba jedyny polskojęzyczny taki przewodnik po ZEA? Osobiście nie ciągnie mnie w tamte kierunki ( nie ma starych wiatraków 😉 ), ale dobrze, że są takie blogi jak Twój, z którcyh można dowiedzieć sie różnych ciekawostek.

    1. Polecam, osobiście ma słabość do Bliskiego Wschodu i uważam, ze warto zawitać tu w każdy jego zakątek.

Leave a Reply