Jordania

JORDANIA

Jordania to kraj niewielki, ale niezwykle zaskakujący i pełen największych kontrastów. Jak wiele ma do zaoferowania ciekawym świata podróżnikom zobaczcie sami.

Jordania to absolutne zaskoczenie dla podróżników odwiedzających ten kraj po raz pierwszy. Poniżej znajdziecie pełen przewodnik po wszystkich atrakcjach kraju jakie udało nam się obejrzeć podczas tygodniowej wizyty oraz informator praktyczny i przykładowy plan podróży tygodniowej.


JORDANIA – INFORMATOR PRAKTYCZNYDla tych, którzy planują po raz pierwszy swoją wizytę w Jordanii mały informator praktyczny. Zawiera on podstawowe informacje, które z pewnością ułatwią planowanie podróży po tym niezwykłym kraju.

>>> INFORMATOR PRAKTYCZNY >>>


JORDANIA W TYDZIEŃ – PLAN PODRÓŻY


Jordania w tydzień – czyli szczegółowy plan podróży przez Jordanię. Odwiedzone miejsca, noclegi, porady i ważne informacje, które przydadzą się przy planowaniu odwiedzin w tym niezwykłym kraju.

>>> PRZEWODNIK – JORDANIA W TYDZIEŃ – PLAN PODRÓŻY >>>


MIEJSCA ODWIEDZONE W JORDANII :


Poniżej znajdziesz mapę z odwiedzonymi przez nas miejscami. Najedź na interesujące Cię miejsce na mapie i otwórz link z przewodnikiem. Wszystkie wpisy znajdziesz także poniżej.


JORDANIA – PRZEWODNIK PO ATRAKCJACHJERASH / DŻERASZJerash znajduje się 50km na północ od Ammanu na wysokości 600m n.p.m. Inaczej zwane Dżarasz, to także najlepiej zachowane rzymskie miasto, a po zburzeniu przez terrorystów Palmyry w Syrii – ponoć największe obecnie miasto starożytne na świecie.

>>> PRZEWODNIK PO JERASH / DŻERASZ >>>


AMMANStolica położona jest na kilku wzgórzach na wysokości około 850m n.p.m. Większa część miasta jest nowa i pochodzi z II połowy XX w. Ślady jego historii zachowały się tylko w kilku miejscach.

>>> PRZEWODNIK PO AMMANIE >>>


GÓRA NEBO


Góra Nebo to teren prywatny, którym opiekują się franciszkanie z Kustodii Ziemi Świętej. Wstęp nie jest objęty kartą JORDAN PASS. Według tradycji potwierdzonej przez starożytnych pątników to właśnie z tej góry biblijny Mojżesz miał zobaczyć swoją Ziemię Obiecaną, a następnie na niej umrzeć.

>>> PRZEWODNIK PO GÓRZE NEBO >>>


BAPTISM SITE


The Baptismal Site of Jesus Christ to prawdziwe, udowodnione miejsce Chrztu Jezusa Chrystusa.

>>> PRZEWODNIK PO BAPTISMAL SITE >>>


MORZE MARTWE


Morze Martwe – opis trasy wzdłuż całego wybrzeża. Miejsca piękne i odstraszające. Rady i przydatne informacje.

>>> PRZEWODNIK PO WYBRZEŻU MORZA MARTWEGO >>>


KANIONYKaniony Jordanii to jeden z tych powodów dla których warto odwiedzić ten kraj. Jest ich tak wiele, że nie sposób przejść wszystkich. Większość zaczyna się przy głównej drodze wiodącej wzdłuż Morza Martwego, do wielu nie ma dostępu, cześć jest ogólnodostępna, a także skomercjalizowana.

>>> PRZEWODNIK PO JORDAŃSKICH KANIONACH >>>


ZAMEK SHOBAKZamek został wzniesiony na początku XII w. przez króla jerozolimskiego jako pierwszy z zamków na terenie obecnej Jordanii. Montreal miał duże znaczenie strategiczne, wzniesiono go bowiem na wzgórzu powyżej szlaków handlowych między Syrią, a Półwyspem Arabskim.

>>> PRZEWODNIK PO ZAMKU SHOBAK >>>


ZAMEK AL-KARAKNad miastem Al – Karak góruje Zamek Krzyżowców, który służył jako twierdza Moabitów.  Z zamku roztacza się fantastyczny widok na całe miasto Al -Karak. Z trzech stron mury stoją na wysokich skałach, a dojazd jest dość karkołomny.

>>> PRZEWODNIK PO ZAMKU AL – KARAK >>>


SKALNE MIASTO PETRASKALNE MIASTO PETRA to miejsce, którego przedstawiać nie trzeba. Popularne, ale niezaprzeczalnie warte odwiedzenia. W przewodniku znajdziecie wszystkie niezbędne informacje, przewodnik po Petrze i wszystkich jej szlakach, ale także po miejscowości Wadi Musa.

>>> PRZEWODNIK PO SKALNYM MIEŚCIE PETRA >>>


MORZE CZERWONEMorze Czerwone na wybrzeżu jordańskim ( choć bardzo krótkim, bo liczącym zaledwie 27km ) słynie z najpiękniejszych raf koralowych. Tu znajdziecie przewodnik po wszystkich ciekawych miejscach w Akabie oraz plażach i miejscach do nurkowania na całym wybrzeżu.

>>> PRZEWODNIK PO WYBRZEŻU MORZA CZERWONEGO >>>


WADI RUMPustynia Wadi Rum wpisana na listę UNESCO jest niezaprzeczalnie najpiękniejszym i najbardziej niesamowitym miejscem w całej Jordanii. Tu znajdziecie przewodnik po pustyni i wszystkich jej atrakcjach oraz niezbędne informacje praktycznie.

>>> PRZEWODNIK PO WADI RUM >>>


JORDANIA – FILMOWE PODSUMOWANIEJORDANIA – PRZEWODNIK PO KRAJU >


 1. INFORMATOR PRAKTYCZNY >
 2. JORDANIA W TYDZIEŃ – PLAN PODRÓŻY >

GOTOWE PRZEWODNIKI PO POSZCZEGÓLNYCH ATRAKCJACH :

 1. JERASH / DŻERASZ >
 2. AMMAN – STOLICA KRAJU >
 3. GÓRA NEBO >
 4. BAPTISMAL SITE >
 5. WYBRZEŻE MORZA MARTWEGO >
 6. JORDAŃSKIE KANIONY >
 7. ZAMEK SHOBAK >
 8. ZAMEK AL – KARAK >
 9. WYBRZEŻE MORZA CZERWONEGO / NURKOWANIE >

SZCZEGÓŁOWY PRZEWODNIK PO PETRZE :

 1. PETRA – SKALNE MIASTO >
 2. PETRA INFORMACJE PRAKTYCZNE >
 3. SZLAKI PETRY – SZCZEGÓŁOWY OPIS :

SZCZEGÓŁOWY PRZEWODNIK PO PUSTYNI WADI RUM :

 1. PUSTYNIA WADI RUM – PRZEWODNIK >

5 Replies to “JORDANIA”

 1. Cześć przylatujemy z Mamą do Ammanu na początku marca, ale na miejscu będziemy dopiero koło 19:30. Zastanawiamy się, czy zostać na jedną noc w hotelu w okolicach lotniska czy jednak damy radę wypożyczyć samochód i po ciemku dojechać do Madaby. Następnego dnia jedziemy do Wadi Rum. Macie jakieś doświadczenie w tym temacie? Naprawdę tak źle się jeździ wieczorem, czy ten kawałek jest realny do przejechania?

  1. Tak, spokojnie można pojechać wieczorem. Dojazd faktycznie jest fatalną i wąską drogą, ale można pojechać troszkę dookoła lepszą 🙂

 2. Planuję wyjazd do Jordanii w styczniu 2020r i z przyjemnością przeczytałam umieszczone tu informacje. Krótko, zwięźle i na temat, przy tym bardzo przejrzyście. Dołączone linki bardzo pomocne! A główną zaletą są piękne zdjęcia, które wspaniale ilustrują tekst. Cieszę się, że trafiłam na ten blog. Pozdrawiam! Beata

  1. Dziękuję, cieszę się, że informacje się przydały
   zapraszam ponownie w innych tematach , pozdrawiam

Leave a Reply