ZAMEK AL-KARAK

Al-Karak to nazwa zarówno miasta jak i górującego nad nim zamku z czasów Krzyżowców.

Do Zamku Al-Karak podobnie jak do SHOBAK dojeżdżamy późnym popołudniem, na 30 minut przed zamknięciem. Przechodzimy przez kilka kontroli. To jedyny obiekt z tak dokładnymi kontrolami bezpieczeństwa. Spowodowane jest to tym, że w 2006 roku miał tu miejsce atak terrorystyczny w którym zginęło 14 osób. To zresztą ostatni atak tego typu w Jordanii.


MIASTO AL-KARAK


Nad miastem góruje Zamek Krzyżowców, który służył jako twierdza Moabitów. O otoczonym murem mieście możemy poczytać już w Biblii. Jest też umieszczone na mozaikowej mapie w Madabie.

Z zamku roztacza się fantastyczny widok na całe Al -Karak. Z trzech stron mury stoją na wysokich skałach, a dojazd do zamku jest dość karkołomny. Nie mam pojęcia jak radzą sobie z nim autokary.


ZAMEK AL-KARAK


PODSTAWOWE INFORMACJE

BILET WSTĘPU – 2 JOD, bilet objęty jest JORDAN PASS.

CZYNNE : sezon letni 8.00-18.00, zimowy 8.00-16.00

CZAS NA ZWIEDZANIE – około 1 godziny

HISTORIA

W 1142 r. wzniesiono zamek, a potem dobudowano wieże i fosę. Szybko stał się jedną z najważniejszych twierdz obronnych Królestwa Jerozolimskiego. Otoczony klifami z 3 stron, górował nad Drogą Królewską, którą przebiegał szlak handlowy i pielgrzymkowy do Mekki. Renald także i w tym zamku ( podobnie jak w Shobak ) wsławił się swoja okrutnością. Więźniów wówczas zabijano przez zrzucenie z murów, głowy mieli zamykane w drewnianych skrzyniach, aby chroniły ich przed utratą przytomności dopóki nie zginęli na skałach poniżej. Obroną zamku dowodził także okrutny rycerz Renald z Chatillon.
Znaczne zmiany w architekturze zamku były wprowadzone w XIII i XIV wieku.  Dobudowano część fortyfikacji miasta, a także pogłębiono fosę.  Niestety trzęsienie ziemi w 1293 r. zniszczyło znaczną część zamku.

Zamek ma wymiary około 220 m długości, szerokość od 40 do 125 m.


WEJŚCIE

Teraz wejście znajduje się po prawej stronie (nr. 1) północnej fosy (3), oryginalne wejście było po jej lewej stronie (nr. 2).

PÓŁNOCNA CZĘŚĆ ZAMKU

Zaraz za wejściem mamy budynek z kilkoma poziomami, ciekawymi zaułkami i korytarzami. Trzeba się nieźle naszukać, aby znaleźć tajemne wąskie przejścia między jednym poziomem a drugim.

ZACHODNIA CZĘŚĆ ZAMKU

Od tej strony mamy wysokie mury i budynek muzeum. Już niestety za późno było aby do niego zajrzeć.

CENTRALNA CZĘŚĆ ZAMKU

Po ruinach możemy spacerować swobodnie na kilku poziomach. Natkniemy się tu na pomieszczenia, które pełniły rolę kuchni, zbrojowni, stajni i kaplicy.

POŁUDNIOWA CZĘŚĆ ZAMKU

Ta część jest najbardziej zabudowana. Południowy kraniec cytadeli zajmuje bowiem 3-kondygnacyjny donżon mamelucki. Dobudowany został w XIII wieku i pełnił funkcje obronne.

WSCHODNIA CZĘŚĆ ZAMKU

Od wschodu możemy przez otwory w murze podziwiać całe miasto, które rozbudowuje się jakby u jego stóp.


>> PRZEWODNIK – JORDANIA >>


Leave a Reply