BAPTISM SITE

The Baptismal Site of Jesus Christ to prawdziwe (udowodnione) miejsce Chrztu Jezusa Chrystusa. Nie jest to ani Yardenit (znany wszystkim zwiedzającym Izrael) – o którym pisałam szerzej TUTAJ .Ani też inne miejsce nad rzeką Jordan od strony Izraela / Palestyny o którym pisze poniżej.

Godziny otwarcia : okres zimowy (listopad – marzec) 8:30 – 16:00
okres letni (kwiecień – październik) 8:30 – 18:00 (Ostatnie wejścia na godzinę przed zamknięciem)

Bilet wstępu : 12 JD (około 60zł) , wykupując razem z JORDAN PASS – płacimy 8 JD

 

„I stało się w owe dni, że przyszedł Jezus z Nazaretu Galilejskiego i został ochrzczony przez Jana w Jordanie.” (Mar 1,9)

ZWIEDZANIE

Podjeżdżamy na parking , który znajduje się 2 km od miejsca pamięci. Tu należy zostawić samochód, a dalej rusza się busem z przewodnikiem. Grupy ruszają co pół godziny. Teren jest w tzw. Strefie Ochrony Militarnej dlatego poruszanie się po terenie samodzielnie jest niemożliwe.

OBIEKTY NA TERENIE BAPTISM SITE

Dojeżdżamy do miejsca z którego mamy widok na wszystkie okoliczne kościoły : Koptyjski Kościół Egipski , Kościół Armeński oraz Luterański Kościół Ewangelicki.

Po drugiej stronie parkingu znajduje się wejście do greckiego Klasztoru Ortoksyjnego . Kawałek za Klasztorem znajduje się jeszcze Kościół Rzymsko – Katolicki, a tuż przy rzece Jordan – Rosyjski dom Pielgrzymkowy.

PRAWDZIWE MIEJSCE CHRZTU

Wędrując zadaszoną ścieżką docieramy do prawdziwego miejsca Chrztu Chrystusa. Obecnie to miejsce jest oddalone od rzeki jordan, ale kiedyś jej bieg był inny i właśnie tutaj przepływały wody Jordanu.

RZEKA JORDAN

Kilkaset metrów dalej znajduje się obecne koryto Rzeki Jordan. Tu można wejść do wody, ale trzeba pamiętać, że rzeka jest graniczna, a po drugiej stronie znajduje się Izrael / Palestyna. Strona izraelska jest także ciekawie zagospodarowana ( podobnie jak Yardenit ) .

GRECKI KOŚCIÓŁ ORTODOKSYJNY

Tuż obok rzeki Jordan znajduje się ostatni obiekt, który możemy obejrzeć. To uroczy Kościółek Ortodoksyjny:

Zwiedzanie zajmuje nam około 1,5 godziny . To obowiązkowy punkt w Jordanii dla każdej osoby wierzącej.

Znaleziska z początków I stulecia naszej ery (m.in. jaskinia w której mieszkał Jan Chrzciciel), potwierdzają, że miejsce to było zamieszkiwane w okresie życia Jezusa i Jana Chrzciciela.


>> PRZEWODNIK – JORDANIA >>


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *