Baptism Site

BAPTISM SITE

Baptism Site – pełna nazwa The Baptismal Site of Jesus Christ to jedyne prawdziwe i udowodnione miejsce Chrztu Jezusa Chrystusa.

Baptism Site znajduje się kilkaset metrów od obecnego koryta rzeki Jordan. Miejsce chrztu jest więc na terenie obecnej Jordanii.  Nie jest to ani Yardenit (znany wszystkim zwiedzającym Izrael) – o którym pisałam szerzej TUTAJ . Ani też inne miejsce nad rzeką Jordan od strony Izraela / Palestyny o którym pisze poniżej.

Znaleziska z początków I stulecia naszej ery, m.in. jaskinia w której mieszkał Jan Chrzciciel, potwierdzają, że miejsce to było zamieszkiwane w okresie życia Jezusa i Jana Chrzciciela.


BAPTISM SITE – INFORMACJE PRAKTYCZNE


Godziny otwarcia : okres zimowy (listopad – marzec) 8:30 – 16:00
okres letni (kwiecień – październik) 8:30 – 18:00 (Ostatnie wejścia na godzinę przed zamknięciem)
Bilet wstępu : 12 JD (około 60zł) , wykupując razem z JORDAN PASS – płacimy 8 JD

Szczegóły dotyczące zwiedzania tego miejsca znajdziecie TUTAJ .


„I stało się w owe dni, że przyszedł Jezus z Nazaretu Galilejskiego i został ochrzczony przez Jana w Jordanie.” (Mar 1,9)


ZWIEDZANIE


Podjeżdżamy na parking , który znajduje się 2 km od miejsca pamięci. Tu należy zostawić samochód, a dalej rusza się busem z przewodnikiem. Grupy ruszają co pół godziny. Teren jest w tzw. Strefie Ochrony Militarnej dlatego poruszanie się po terenie samodzielnie jest niemożliwe.


OBIEKTY NA TERENIE BAPTISM SITE


Dojeżdżamy do miejsca z którego mamy widok na wszystkie okoliczne kościoły : Koptyjski Kościół Egipski, Kościół Armeński oraz Luterański Kościół Ewangelicki.

Po drugiej stronie parkingu znajduje się wejście do greckiego Klasztoru Ortoksyjnego . Kawałek za Klasztorem znajduje się jeszcze Kościół Rzymsko – Katolicki, a tuż przy rzece Jordan – Rosyjski dom Pielgrzymkowy.


PRAWDZIWE MIEJSCE CHRZTU

Wędrując zadaszoną ścieżką docieramy do prawdziwego miejsca Chrztu Chrystusa. Obecnie to miejsce jest oddalone od rzeki Jordan o kilkaset metrów. Kiedyś po prostu jej bieg był inny i właśnie tutaj przepływały wody Jordanu.


RZEKA JORDAN

Kilkaset metrów dalej znajduje się obecne koryto Rzeki Jordan. Tu można wejść do wody, ale trzeba pamiętać, że rzeka jest graniczna, a po drugiej stronie znajduje się Izrael / Palestyna. Strona izraelska jest także ciekawie zagospodarowana, podobnie jak Yardenit, ale pełno wokół niej wojska.


GRECKI KOŚCIÓŁ ORTODOKSYJNY

Tuż obok rzeki Jordan znajdujemy ostatni obiekt, który możemy obejrzeć. To uroczy Kościółek Ortodoksyjny z charakterystyczną dla tego typu obiektów konstrukcją.

Zwiedzanie zajmuje nam około 1,5 godziny . W upale może być bardzo męczące, gdyż po za zadaszeniem teren jest pustynny i wyjątkowo gorący, nawet w okresie zimowym. To obowiązkowy punkt w Jordanii dla każdej osoby wierzącej.


>> PRZEWODNIK – JORDANIA >>


Leave a Reply