PETRA

PETRA – SKALNE MIASTO  – miejsce, którego przedstawiać nie trzeba. Od lipca 2007 roku zostało ogłoszone jednym z 7 CUDÓW ŚWIATA i jest nim niezaprzeczalnie. Stało się tak popularne, że na samotność w tym miejscu nie mamy co liczyć, ale postaram się udowodnić, że i tak warto spędzić tu przynajmniej jeden dzień.


HISTORIA

To była stolica królestwa Nabetańczyków, którego największy rozkwit miał miejsce w okresie III w p.n.e – I w. n.e. Petra znajduje się w skalnej dolinie, do której prowadzi jedna wąska droga wśród skał. Ślady osadnictwa w tym rejonie mają już 11 tys. Do podboju arabskiego dolina Petry zasiedlana była przez różne grupy nomadów. Kiedy osiedlili się tu Nabatejczycy, zaczęli z Petry czerpać zyski. Zaopatrywali karawany w wodę, handlowali towarami. Bezpieczne położenie miasta wśród skał wpłynęło na jego rozwój. Od IV w. mieście zaczęło dominować chrześcijaństwo aż do najazdu arabskiego w VII w. W średniowieczu Petra została zajęta przez krzyżowców, którzy zbudowali tutaj dwie cytadele. Potem miasto zostało zniszczone i popadło w ruinę. W upadku Petry wzięły udział także liczne trzęsienia ziemi co spowodowało wyludnienie miasta.


ARCHITEKTURA

Pierwsi Nabatejczycy, którzy przybyli do tego miejsca mieszkali w namiotach oraz naturalnych jaskiniach. Wraz ze zmianą trybu życia mieszkańców z koczowniczego na osiadły, ze skał zaczęły wyłaniać się budynki. W okresie największego rozkwitu miasto przecinała jedna główna ulica CARDO MAXIMUS i kilka bocznych. Powstały 3 rynki otoczone sklepami i liczne budowle w skale. Wykuto liczne świątynie, pałace i grobowce. Pojawił się też ogromny amfiteatr. W rozwoju architektury Petry wyróżnia się trzy okresy: nabetajski, hellenistyczny i rzymski.


INFORMACJE PRAKTYCZNE


Tu znajdziecie wszystkie niezbędne informacje praktyczne zebrane w jedną całość. Przedstawiam tu dodatkowo przewodnik po mieście Wadi Musa, które jest bramą do Petry. Ale poczytacie też o różnych ciekawostkach i obejrzycie mnóstwo zdjęć.

>>> PETRA- INFORMACJE PRAKTYCZNE >>>


SZLAKI PETRY


Petra przede wszystkim jest kojarzona z budowlą Al-Chazna – czyli Skarbcem Faraona. Ale Skarbiec to tylko mała namiastka tego co zobaczyć można w Skalnym Mieście. Zapraszam na pełny przewodnik po wszystkich szlakach Petry. Udowadniam w nim, że wycieczka do Petry to prawdziwe górskie wyzwanie . Jakie możemy przejść szlaki , ile ich jest. Ile czasu potrzeba, aby wszędzie dojść . O tym wszystkim poczytacie w :

>> PRZEWODNIK PO SZLAKACH PETRY >>


>> PRZEWODNIK – JORDANIA >>


Leave a Reply