KLASZTOR AD-DAJR – SZLAK 3

Klasztor Ad-Dajr to jedna z największych atrakcji Skalnego Miasta. Jeśli tylko mamy kondycje i siłę – nie można tego szlaku pominąć i nie obejrzeć największej fasady Petry.


KLASZTOR AD-DAJR – INFORMACJE PODSTAWOWE NA TEMAT SZLAKU

ODLEGŁOŚĆ : około 4 km w obie strony

CZAS NA PRZEJŚCIE : min. 2 godziny (w obie strony) – przejście szlaku, okrążenie rejonu klasztoru i wypicie kawy/odpoczynek z widokiem na piękną fasadę Ad-Dajr.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI : szlak dość mocno pnie się w górę, może być uciążliwy podczas upału. Podejście około 300m w górę i tyle samo w dół.

POPULARNOŚĆ : Szlak bardzo popularny, nie widziałam na nim małych dzieci, osoby starsze miały problem aby wejść, podejścia są miejscami bardzo męczące. Szlak to dawna nabetejska droga procesyjna do znajdującego się na jej końcu Klasztoru, czyli jednej z najpiękniejszych budowli Petry.


START

Opisywany szlak zaczyna się na samym końcu SZLAKU DOLINĄ PETRY . Ruszamy spod restauracji Restaurante Crown Plaza Basin.


POCZĄTEK SZLAKU

Pierwszy odcinek drogi jest dość płaski . Mamy tu fantastyczne kolorowe formacje skalne i … wykute w skale garaże. Tu czekają Beduini ze swoimi wielbłądami na turystów schodzących ze szklaku, aby zabrać ich w drogę powrotną Doliną Petry.


PODEJŚCIE

Kawałek dalej zaczyna się już podejście. Przed nami setki schodów wykutych w skale i dziesiątki bazarów z różnym cudownościami. Do zdjęć tych bazarów odsyłam na stronę INFORMACJE PRAKTYCZNE.


LION TRICLINIUM

Mniej więcej w połowie szlaku mijamy jedyną w tym rejonie wykutą w skale fasadę zwaną Lion Triclinium. Jest niepozorna i do tego w bardzo kiepskim stanie. Łatwo więc przegapić ten mały grób, ale warto odejść od Drogi Klasztornej, by zobaczyć Lwy wyrzeźbione w bokach drzwi wejściowych.


OSTATNIE PODEJŚCIE

Teraz szlak coraz bardziej pionowo z coraz większą „ekspozycją” prowadzi nas już prosto do Klasztoru.


KLASZTOR AD-DAJR

na rozległym płaskowyżu u podnóża wzniesienia Dżabal ad-Dajr znajdujemy przepiękną fasadę wykutą w skale. Ta jest moim zdaniem dużo piękniejsza niż słynny Skarbiec, bo jest na otwartym terenie i można ja podziwiać z każdego miejsca wokół. Dwukondygnacyjna fasada ma 48 x 47 m co czyni ja największą w Petrze. Fasada zaprojektowana jest w tradycyjnym nabatejskim stylu. Przed fasadą znajduje się rozległy dziedziniec . Odkryto na nim podobno elementy dawniej kolumnady. Wnętrze to prosta komnata z ławkami. W tylnej ścianie wykuta jest położona na wysokości 1 m nad podłogą nisza, z bocznymi schodami. W czasach bizantyjskich pełniła funkcję kaplicy o czym świadczą wykute krzyże. Klasztor pochodzi przypuszczalnie z początku I wieku.

Dokładnie naprzeciwko fasady znajduje się kafejka – można więc przy wyśmienitej kawie „pokontemplować” to niezwykłe miejsce.


WZNIESIENIE DŻABAL AD-DAJR

Klasztor leży u stóp wzniesienia Dżabal ad-Dajr . Jeśli będziecie mieli jeszcze siłę – warto powędrować na jego szczyt, aby zobaczyć Klasztor i całą okolicę z góry.


POWRÓT

Powrót z Klasztoru odbywa się tą samą drogą. Warto jednak wiedzieć, że stąd prowadzi droga do innej atrakcji – MAŁEJ PETRY.  To jednak 12km w jedną stronę , bez noclegu w okolicy w jeden dzień obejrzenie Małej i Dużej Petry jest niemożliwe. Do Małej Petry można jednak podjechać od innej strony , a wejście jest już darmowe.


>> PRZEWODNIK – PETRA >>


>> PRZEWODNIK – JORDANIA >>


Leave a Reply