WADI RUM – INFORMACJE

Wadi Rum – informacje to kompendium wiedzy na temat tego jak się po parku poruszać, gdzie spać, co będziemy jeść. Bo jordańska pustynia, to jedno z tych miejsc na świecie, w których po prostu trzeba być.

Wadi Rum dla osób odwiedzających to miejsce po raz pierwszy jest jedną wielką zagadką. Dlatego poniżej przedstawię podstawowe informacje, pokażę wjazd do Parku, jedyną tu miejscowość – Rum, opowiem o noclegach na pustyni. Poczytacie również o tym jak się po pustyni poruszać i na co uważać oraz wiele innych ciekawostek.



WADI RUM – PODSTAWOWE INFORMACJE


KOSZT POBYTU NA PUSTYNI


Wjazd na teren Parku : 5 JOD lub za darmo w ramach JORDAN PASS .

Parking: darmowy

nocleg w CAMPIE : od 50zł – 600zł (za namiot) , cena zależna od standardu campu i ilości oferowanych dodatkowych usług . Najtańsze mają w cenie tylko śniadanie i nie ma np. możliwości wzięcia prysznica.

Całodzienna Wycieczka po pustyni : (opis w WADI RUM – ATRAKCJE), około 60 JOD za jeepa ( jeśli uda się porozumieć z innymi osobami, koszt na osobę będzie niższy) , można też wynająć Jeepa na 3, 4 lub 6 godzin, ale wtedy nie zobaczymy wszystkiego co ciekawe.

Pustynia pieszo : darmowa opcja, ale zajmie nam to minimum 2 dni


ATRAKCJE DODATKOWE


przejazd wielbłądem : około 15 JOD za godzinę , 30 JOD za powrót do RUM z Campu

Lot balonem : nie widzieliśmy żadnego, ale jest taka opcja. Koszt to około 130 JOD od osoby dorosłej , 65 JOD dziecko, dowóz z Campu przed wschodem słońca – 20 JOD

wspinaczka skałkowa: brak danych , ale wystarczy dowiedzieć się o opcjach w Centrum Informacji Turystycznej – info poniżej

jazda konna : brak danych ( info jak wyżej)


WADI RUM – PUNKT INFORMACJI TURYSTYCZNEJ


Do Parku wjeżdżamy od północy. To jedyna droga wjazdowa o nazwie „Wadi Rum road”. Już kilometr dalej musimy się zatrzymać przy Visitor Center , gdzie trzeba uiścić opłatę ( w wysokości 5 JOD) lub podbić swój JORDAN PASS . Tu można zamówić nocleg na pustyni lub wycieczkę po niej, lub dodatkowe atrakcje w postaci np. wspinaczki (jeśli oczywiście nie zrobiliśmy tego wcześniej przez internet). Warto się tu zatrzymać jeszcze z innego powodu. Z Centrum Informacji roztacza się fantastyczna panorama i widok na pierwszą atrakcję w Parku – skałę zwaną „Siedem Filarów Mądrości”.


MIEJSCOWOŚĆ RUM


Po opuszczeniu Granicy Parku jedziemy dalej 8km na południe do jedynej zamieszkanej na stałe części pustyni – małej miejscowości RUM.

Wadi Rum - informacje


PARKING

Każdy kto przybywa na pustynie swoim samochodem zastanawia się co z nim zrobić ( przecież po pustyni można poruszać się tylko 4×4 ) . Dosłownie na początku miejscowości RUM po prawej stronie drogi znajduje się parking. Tu należy zostawić auto ( brak opłat ) i czekać na swojego Beduina, do którego najlepiej wcześniej napisać lub zadzwonić.  On albo zabierze nas do naszego CAMPU (dowóz w koszcie noclegu), albo od razu na objazdówkę pustyni. To już do ustalenia na miejscu.

UWAGA ! Umiejscowienie campów na mapie google nie jest do końca prawidłowe , jeśli więc chcemy dojść do campu sami – warto wcześniej poprosić właściciela o przesłanie dokładnych danych o położeniu.


PRZEJAZD PRZEZ RUM

Sama miejscowość stanowi tylko bramę do Parku. Nie ma tu nic ciekawego, a zabudowa jest dość mocno zaniedbana. Rozkwit turystyki na terenie Parku powoli podwyższa standardy życia Beduinów, ale to proces długotrwały.


WADI RUM – NOCLEG NA PUSTYNI


PUSTYNNE CAMPY

Na pustyni mamy tylko jedną opcję – nocleg w Campie u Beduinów. W 2019 roku obozów było około 30, obecnie jest ich dużo więcej. Nie ma znaczenia , który camp wybierzemy, w każdym będzie ta sama fantastyczna atmosfera, niesamowita gościnność i noc pod gwiazdami. Warto zarezerwować nocleg z dowozem z RUM oraz śniadaniem i kolacją w cenie. Na pustyni po prostu nic nigdzie nie zjemy. Przy wszystkich atrakcjach są namioty, ale oferują tam tylko napoje. Jeśli chcemy mieć komfort w postaci ciepłego prysznica, warto zarezerwować nocleg z wyższej „półki” cenowej.

Poniżej zdjęcia różnych campów rozsianych po pustyni, które oglądaliśmy podczas objazdu.


REZERWACJA NOCLEGU NA PUSTYNI


My korzystaliśmy z opcji rezerwacji przez portal Booking.com i ta opcję polecam jako najlepszą i najbezpieczniejszą. Wybierz tylko obiekt i interesującą Cię datę i rezerwuj :


Booking.com


OASIS BEDOUIN CAMP

To nasz Camp, w którym mieliśmy przyjemność spędzić noc. Na jego postawie przedstawię Wam jak taki camp wygląda >>>


NAMIOTY

Ma on tak jak wszystkie pozostałe obozy namioty 2-3 osobowe. W środku znajdują się prycze z kocami/kołdrami. Nie są one prane, jeśli więc ktoś nie chce korzystać – warto mieć ze sobą własny śpiwór. W namiotach jest światło i gniazdko – jest więc możliwość naładowania np. telefonu.


JADALNIA

To jeden większy namiot w którym gromadzi się całe życie towarzyskie i wydawane są posiłki. Tu też możemy liczyć na ogrzanie się wieczorem przy ognisku (zimą to na prawdę potrzebne)


ŁAZIENKA

Nasz camp miał łazienkę z 2 toaletami i prysznicem. Nikt jednak nie odważył się kąpać bo woda była tylko zimna, a temperatura około 0 stopni.


CENNE PORADY

TEMPERATURA – Jak już pisałam , zimą temperatura na pustyni potrafi spać do 0, a nawet niżej 0 stopni. W dzień kiedy świeci słońce jest przyjemnie, ale nocą jest faktycznie bardzo zimno. Spaliśmy w kilku warstwach odzieży i pod podwójnymi kołdrami. Dwa namioty były puste, mogliśmy więc zabrać sobie z nich dodatkowe koce lub kołdry.

LISY – nocą grasują po pustyni lisy. Nie stanowią one zagrożenia, ale beduini radzili nam, aby nie zostawiać np. butów na zewnątrz namiotu, bo lisy potrafią sobie przywłaszczyć.

WĘŻE I SKORPIONY – na pustyni żyją : węże (10 gatunków w tym jadowite żmije), jaszczurki i skorpiony (8 gatunków). Zimą nie jest to zagrożenie, bo zwierzęta siedzą schowane, latem niestety staja się aktywne. Beduini opowiadali nam historie mrożące krew w żyłach o jadowitych wężach, po których ugryzieniu mamy kilka godzin życia. Oni mają na to swoje sposoby (przerażające, bo np. dziadek naszego przewodnika musiał sobie sam uciąć rękę, aby przeżyć). Nie zdarza się, aby podchodziły do campów, ale beduini nie radzą turystom spać pod gwiazdami, co zwłaszcza latem chętnie robią. Gdyby ktoś chciał spać „na dziko” warto też o tym wiedzieć.

CISZA – wszyscy piszą o niesamowitej ciszy na pustyni. My chyba mieliśmy pecha, bo u nas był piekielny hałas. Przez całą noc szczekały dzikie psy, odganiając chyba inne zwierzęta. Gdyby nie stopery nie pospalibyśmy w ogóle.


PUSTYNIA – CIEKAWOSTKI


POJAZDY

Po pustyni wszyscy poruszają się wozami terenowymi (każde inne auto nie dało by sobie rady na tych piaskowych koleinach) . Jeep może zabrać do 9 osób ( 6 na „pace” + 3 w środku ) , ale komfortowo się jedzie i ogląda przy około 4 osobach. Zimą trzeba się bardzo ciepło ubrać, bo siedząc na powietrzu na pewno zmarzniemy.


WIELBŁĄDY

To nieodłączny „element” pustyni. Są tu wielbłądy przygotowane dla turystów do jazdy, ale jadąc przez pustynię zobaczymy mnóstwo pasących się luzem. Do nas z rana pod namioty przyszła w odwiedziny wielbłądzica. Była w ciąży ( wiąże się jej wtedy nogi, aby biegając nie poroniła) i wypiła prawie cały zapas wody. A wody na pustyni brak, raz w miesiącu cysterna dowozi do campów zaopatrzenie.



JORDANIA – PRZEWODNIK PO KRAJU >


  1. INFORMATOR PRAKTYCZNY >
  2. JORDANIA W TYDZIEŃ – PLAN PODRÓŻY >

GOTOWE PRZEWODNIKI PO POSZCZEGÓLNYCH ATRAKCJACH :

  1. JERASH / DŻERASZ >
  2. AMMAN – STOLICA KRAJU >
  3. GÓRA NEBO >
  4. BAPTISMAL SITE >
  5. WYBRZEŻE MORZA MARTWEGO >
  6. JORDAŃSKIE KANIONY >
  7. ZAMEK SHOBAK >
  8. ZAMEK AL – KARAK >
  9. WYBRZEŻE MORZA CZERWONEGO / NURKOWANIE >

SZCZEGÓŁOWY PRZEWODNIK PO PETRZE :

  1. PETRA – SKALNE MIASTO >
  2. PETRA INFORMACJE PRAKTYCZNE >
  3. SZLAKI PETRY – SZCZEGÓŁOWY OPIS :

SZCZEGÓŁOWY PRZEWODNIK PO PUSTYNI WADI RUM :

  1. PUSTYNIA WADI RUM – PRZEWODNIK >

2 Replies to “WADI RUM – INFORMACJE”

  1. No i w końcu ktoś napisał idealny blog. Przewertowałem nie wiem już ile opisów, blogów, vlogów i nigdzie nie dowiedziałem się tyle ile z tego właśnie. Dziękuję bardzo za kompendium wiedzy przedstawiony w bardzo czytelny sposób. Jestem naprawdę pod wielkim wrażeniem. Będę obserwował kolejne wpisy. Powodzenia i pozdrawiam!

    1. Dziękuję ślicznie za te wszystkie przemiłe słowa. dzięki nim wiem, że ta moja pisanina ma jakiś sens .
      Zapraszam do śledzenia nowych wpisów na facebooku .

Leave a Reply