Amman

AMMAN

Amman to stolica Jordanii, w której nawet krótki pobyt pomoże odczuć atmosferę miasta. Nie jest to jednak miejsce w którym pozostawimy swoje serca.

Amman, to miasto, któremu poświęciliśmy za mało czasu. Do stolicy Jordanii zajeżdżamy na bardzo krótko po całodziennej wizycie w JERASH. Jesteśmy więc tu dopiero po zmroku. Nie ma możliwości zwiedzania, ale nocleg w tym mieście pozwala choć na chwilę odczuć atmosferę tej metropolii.


AMMAN – INFORMACJE


Stolica położona jest na kilku wzgórzach na wysokości około 850m n.p.m. Choć historia Ammanu sięga starożytności (w Starym Testamencie wymieniana była jako Rabbat Ammon), obecnie nie jest miastem ani zbyt ciekawym, ani malowniczym. Większa część miasta jest nowa i pochodzi z II połowy XX w. Ślady jego historii zachowały się tylko w kilku miejscach.

Miasto jest ogromne, obecnie zamieszkuje je prawie 2,5 mieszkańców, z czego większość to Palestyńczycy. Po II wojnie to właśnie ci uchodźcy, przyczynili się do rozrostu Ammanu. A przy okazji do zniszczenia starożytnych pozostałości.

Na zdjęciach poniżej kilka archiwalnych ujęć Ammanu z początku XX wieku, ostatnie z lat 30-tych.


 MAŁY PRZEWODNIK PO AMMANIE


TEATR RZYMSKI

Niestety nie jest to oryginalna budowla – amfiteatr został zrekonstruowany. Ma widownię na 6000 miejsc. Po jego bokach znajdują się dwa muzea :  Muzeum Folkloru Jordańskiego i Muzeum Tradycji Ludowych. Po lewej stronie znajduje się także Odeon.

Niestety nie udało nam się obejrzeć żadnego z nich, bo docieramy tu po 9 wieczorem. Sam amfiteatr można obejrzeć tylko z zewnątrz (choć na informacji google znajdziecie godziny otwarcia 8.00-22.00).


OKOLICA AMFITEATRU


Rezerwujemy CONCORD HOTEL znajdujący się dokładnie naprzeciwko Amfiteatru. Widzimy go nawet z okna pokoju. Sama lokalizacja jest jedną z najlepszych w Ammanie. Mamy więc okazję dokładnie przyjrzeć się okolicy zarówno wieczorem, jak i rano.


CENTRUM MIASTA WIECZOREM


W poszukiwaniu miejsca do spożycia jakiegoś lokalnego posiłku idziemy od hotelu w kierunku zachodnim. Tu znajduje się centrum tętniącego życiem miasta. Mnóstwo sklepów , barów i restauracji.

I oczywiście bazarów, które nadają miasto odrobinę orientalnego charakteru.


WIELKI MECZET KRÓLA HUSAJNA


Nad dzielnicą góruje 2-minretowy Grand Husseini Mosque. Został on wybudowany w 1924 roku przez króla Abdullaha I ( na miejscu starożytnego meczetu ). Wstęp do środka tylko dla muzułmanów. W Ammanie jest inny piękny meczet do którego można wejść – Masjid King Abdullah, zwany Błękitnym Meczetem.


ZACHODNI AMMAN


Rano opuszczamy stolicę. Bez żalu, bo nie zdobyła naszych serc. Jadąc w kierunku Morza Martwego mamy okazję przyjrzeć się jeszcze dokładnie zatłoczonemu i zakorkowanemu miastu.


POZOSTAŁE ATRAKCJE


Stolica ma jeszcze kilka miejsc, których żałowałam, że nie udało się zobaczyć :

 • CYTADELA – nad miastem góruje chyba najciekawsze miejsce w stolicy . To pozostałości po stolicy Amonitów z VII lub VIII wieku.

czynna : 8.00 – 17.00
Bilet –  3 JOD ( Cytadela i Muzeum Archeologiczne ) , bilet objęty jest też kartą JORDAN PASS.

 • FORUM – zbudowane w 190 roku o rozmiarach 100 na 50 metrów. Otoczone z trzech stron kolumnami
 • NIMFEUM – Z 191 roku. To dwupoziomowy kompleks fontann i basenów, największy o powierzchni 600 m². Do dnia dzisiejszego zachowało się jedynie kilka kolumn.
 • ŚWIĄTYNIA HERKULESA – zbudowana w trakcie panowania Marka Aureliusza. Obok znajduje się Muzeum Archeologiczne, w którym można obejrzeć zabytki z całego obszaru Jordanii, a także zwoje z QUMRAN, zabytki z PETRY I JERYCHA.

LOTNISKO


Przy okazji opisu Ammanu warto wspomnieć o lotnisku. Choć znajduje się ono dość daleko od centrum ( na południowy – wschód ) .


NOCLEG W AMMANIE


Wiele osób, podobnie jak my decyduje się przenocować w Ammanie ze względu na bliskość lotniska i możliwość obejrzenia dzięki temu przynajmniej fragmentu stolicy. My rezerwowaliśmy nocleg przy samym Amfiteatrze przez portal Booking.com


Booking.comJORDANIA – PRZEWODNIK PO KRAJU >


 1. INFORMATOR PRAKTYCZNY >
 2. JORDANIA W TYDZIEŃ – PLAN PODRÓŻY >

GOTOWE PRZEWODNIKI PO POSZCZEGÓLNYCH ATRAKCJACH :

 1. JERASH / DŻERASZ >
 2. AMMAN – STOLICA KRAJU >
 3. GÓRA NEBO >
 4. BAPTISMAL SITE >
 5. WYBRZEŻE MORZA MARTWEGO >
 6. JORDAŃSKIE KANIONY >
 7. ZAMEK SHOBAK >
 8. ZAMEK AL – KARAK >
 9. WYBRZEŻE MORZA CZERWONEGO / NURKOWANIE >

SZCZEGÓŁOWY PRZEWODNIK PO PETRZE :

 1. PETRA – SKALNE MIASTO >
 2. PETRA INFORMACJE PRAKTYCZNE >
 3. SZLAKI PETRY – SZCZEGÓŁOWY OPIS :

SZCZEGÓŁOWY PRZEWODNIK PO PUSTYNI WADI RUM :

 1. PUSTYNIA WADI RUM – PRZEWODNIK >

Leave a Reply