ZAMEK SHOBAK

Zamek Shobak to obiekt do którego dojeżdżamy późnym popołudniem, na 15 minut przed zamknięciem. Dostajemy więc pozwolenia na tzw. „szybki przegląd”. Jak się okazuje na obejrzenie ruin tego średniowiecznego zamku krzyżowców wcale nie potrzeba dużo więcej czasu.


PODSTAWOWE INFORMACJE

BILET WSTĘPU – 1JOD, bilet objęty jest JORDAN PASS.

CZAS NA ZWIEDZANIE – 0,5-1 godziny

Prawidłowa nazwa to Montreal lub Krak de Montréal , ale używa się arabskiej – Shobak lub Sawbak.

HISTORIA

Zamek został wzniesiony na początku XII w. przez króla jerozolimskiego jako pierwszy z zamków na terenie obecnej Jordanii. Montreal miał duże znaczenie strategiczne. Wzniesiono go bowiem na wzgórzu powyżej szlaków handlowych między Syrią, a Półwyspem Arabskim. Zamek mógł być samowystarczalny, bo miał wykute w skale zbiorniki wodne, a ziemie wokół były bardzo żyzne.

Montreal stracił pierwszeństwo kiedy to wybudowano większy i lepiej ufortyfikowany – ZAMEK KARAK. Kiedy zamek przeszedł w ręce Rejnalda zmieniły się dalsze losy zamku Shobak oraz Królestwa Jerozolimskiego. Rejnald wykorzystał bowiem zamek jako bazę do napadów na arabskie karawany co spowodowało rosnące konflikty ze muzułmanami. Pokonali on szybko pokonali chrześcijańskie rycerstwo, a Saladyn osobiście zabił Rejnalda. Zamek bronił się jeszcze prawie dwa lata. Potem został zajęty i przebudowany przez Mameluków

ZAMEK Z ZEWNĄTRZ

Z zewnątrz zamek prezentuje się okazale. Z drogi, którą dochodzimy do bramy wejściowej widać potężne mury i wieże o tej porze dnia pięknie oświetlone zachodzącym słońcem.

WNĘTRZE

Wnętrza są z fatalnym stanie, to w zasadzie jedna wielka ruina. Zaskoczyło nas to, że wszelkie przejścia są kompletnie niezabezpieczone, a miejscami bardzo niebezpieczne. Nie polecam zwiedzaniu zamku z małymi dziećmi. Niestety centrum informacji było już zamknięte, nie posiadam więc mapy zamku i dokładnego opisu jakie pomieszczenia i gdzie się znajdowały.

A mamy tu do przejścia :

  • Zrekonstruowany kościół z elegancką absydą wspartą na dwóch mniejszych wnękach. Na północnej ścianie znajdują się ślady kanałów wodnych prowadzących z góry.
  • Rynek w okolicy którego znajdują się schody ( 375 stopni ), które prowadzą do tajemnego przejścia do miasta Shobak. Niestety nie mieliśmy czasu, aby przejść tunelem.
  • Zrekonstruowaną wieżę obserwacyjną Mameluków.
  • II kościół pod którym znajdują się katakumby, które zawierają islamskie tablice, chrześcijańskie rzeźby, duże kule z kamienia używane w katapultach i tron ​​Saladyna.
  • Duży dwupiętrowy budynek z łukami, zbudowany przez krzyżowców, ale zaadaptowany przez mameluków jako szkołę.

WIDOKI Z GÓRY

Wyjątkowo ciekawie wygląda okolica, suche góry, wiatraki na horyzoncie, widoki na wykute w skale i opuszczone już dawno domy.


>> PRZEWODNIK – JORDANIA >>


Leave a Reply