GÓRA NEBO

Góra Nebo to teren prywatny, którym opiekują się franciszkanie z Kustodii Ziemi Świętej.

Wstęp nie jest objęty kartą JORDAN PASS

Bilet wstępu na górę Nebo – 2 JD (około 11zł)

Godziny otwarcia: maj-wrzesień 8-18, październik – kwiecień 8-16


MOJŻESZ

Według tradycji potwierdzonej przez starożytnych pątników to właśnie z tej góry biblijny Mojżesz miał zobaczyć swoją Ziemię Obiecaną, a następnie na niej umrzeć.

„Mojżesz wstąpił ze stepów Moabu na górę Nebo (…)Tam w krainie Moabu umarł Mojżesz (…), a nikt nie zna jego grobu aż po dziś dzień.”

Pierwsze wzmianki o Górze Nebo odnajdujemy w księgach starotestamentowych. Mojżesz, który był przywódcą Izraelitów wyprowadzając ich z Ziemi egipskiej, sprzeniewierzył się Bogu i ze względu na swój grzech nie wszedł do Ziemi Obiecanej:

„Wstąp na tę górę i spójrz na ziemię Kanaan, którą daję w posiadanie Izraelitom. Umrzesz tam na górze, na którą wejdziesz (…) Ponieważ nie byliście mi wierni między Izraelitami przy wodach Meriba pod Kadesz, na pustyni Cin, nie objawiliście mej świętości wśród Izraelitów, dlatego tylko z daleka ujrzysz tę ziemię, lecz ty tam nie wejdziesz do tej krainy, którą Ja daję Izraelitom.”


SANKTUARIUM MOJŻESZA

Już na początku chrześcijaństwa na górze Nebo powstało sanktuarium poświęcone biblijnemu Mojżeszowi. Wykopaliska pokazały, że powstało już w IV wieku. Posiadało kościół z 3 absydami, atrium i cel. Dzięki pozostałym na mozaikach inskrypcjom znamy  imiona artystów-rzemieślników, którzy w VI w. ozdobili podłogi, byli to: Soelos, Kaiomos i Elias. Jeszcze w tym samym wieku kościół rozbudowano. Powstała nowa 3-nawowa bazylika,  dobudowano kaplicę Theotokos, poświęconą Matce Bożej oraz narteks z mozaikową posadzką.

Obecnie stara bazylika i zachowane mozaiki obudowane są nowoczesnym kościołem. Wszystko stanowi bardzo ciekawą oprawę, a miejsce po dziś dzień jest czczone przez wyznawców wszystkich monoteistycznych religii.


PARK ARCHEOLOGICZNY I INNE OBIEKTY NA SZCZYCIE NEBO

Dzisiaj na szczycie oprócz Sanktuarium znajdują się:

  • Park archeologiczny starego zespołu klasztornego
  • Wężowy krzyż z brązu autorstwa włoskiego artysty. Jest on odwołaniem do dwóch wydarzeń biblijnych: wywyższenia przez Mojżesza węża miedzianego oraz wywyższenia na krzyżu Syna Człowieczego.
  • Monolit Jubileuszowego Roku 2000 – postawiony z okazji papieskiej wizyty oraz oliwkowe drzewko, zasadzone przez papieża Jana Pawła II
  • Głaz z napisem w językach arabskim i angielskim – znajdujący się przy wejściu na teren franciszkańskiej posesji.
  • Wielki okrągły kamienny głaz stanowiący fragment dawnych drzwi prowadzących do  kościoła na Górze Nebo
  • Muzeum poświęcone Górze Nebo

WIDOKI Z GÓRY NEBO

Góra Nebo to masyw ograniczony od północy Doliną Ayoun Musa, od południa Wadi Afir, które na zachodzie schodzą się w Dolinie Jordanu. Najwyższy punkt masywu ma wysokość 835 m n.p.m. Z góry przy dobrej widoczności widać Morze Martwe, a nawet Jerozolimę.


ŹRÓDŁO MOJŻESZA

Poniżej góry od strony północno-wschodniej , jakieś 4 km od szczytu znajduję oznaczone na mapie miejsce w którym ma się znajdować Źródło Mojżesza. Zjeżdżamy więc do niego, ale na miejscu zastajemy tylko zrujnowane budynki jakiejś dawnej restauracji oraz mały strumyczek spływający w dół doliny po białych kamieniach. Czy to faktycznie to święte miejsce ? Podjeżdżamy jeszcze kawałek do kolejnego oznaczonego miejsca – tu ma się znajdować kolejny obiekt historyczny – Church of Deacon Thomas, z kościoła pozostały jednak jedynie niskie mury. Nawet jeśli miejsce nie było warte odwiedzenie – rozciąga się stąd fantastyczna panorama na cały masyw Góry Nebo.


>> PRZEWODNIK – JORDANIA >>


6 Replies to “GÓRA NEBO”

  1. Fajnie napisane. Przy odrobinie wyobraźni można zobaczyć na tych krajobrazach naszą przeszłość chrześcijańską.
    A jak w ogóle podróżowało Ci się po Jordanii?

Leave a Reply

%d bloggers like this: