Jerash

JERASH / DŻARASZ

Jerash znajduje się 50km na północ od Ammanu na wysokości 600m n.p.m. Inaczej zwane Dżarasz to także najlepiej zachowane rzymskie miasto, a po zburzeniu przez terrorystów Palmyry w Syrii – ponoć największe obecnie miasto starożytne na świecie.

Jerash

Jerash założone zostało w IV w. p.n.e. przez Aleksandra Wielkiego, ale dopiero za czasów panowania Rzymian przeżywało największy rozkwit. Wtedy też zbudowano wiele budowli, które przetrwały do dzisiaj. Ważnym elementem historii był okres panowania bizantyjskiego. Wiarą przodująca było wówczas chrześcijaństwo i w mieście zbudowanych zostało kilkanaście świątyń tego wyznania.


JERASH – INFORMACJE PRAKTYCZNE


CZYNNE:  9.30 – 17.00 ( w zimie 9.00 – 16.00 )

WSTĘP : 8JD, wejście objęte JORDAN PASS

CZAS ZWIEDZANIA: min. 2h


ŁUK HADRIANA


Zwiedzanie rozpoczynamy od południowej strony miasta. Tu znajduje się Łukiem Hadriana z II w. n.e. Po południu pięknie oświetlony robi wrażenie i pokazuje skale i świetność miasta.


HIPODROM


Idąc na północ mijamy hipodrom. W starożytności mógł pomieścić nawet 15 000 osób. Teraz jednak nie robi zbyt dużego wrażania ( piękniejszy hipodrom był np. w CEZAREI ).


KOŚCIÓŁ MARIANOS


Te pozostałości kościoła z pięknie zachowaną posadzką mozaikową znajdziemy naprzeciwko wejścia do Hipodromu.


BRAMA POŁUDNIOWA


Teraz kierujemy do właściwego wejścia do miasta. Tu znajduje się kasa i sprawdzane są JORDAN PASSy. To jedna z bram wjazdowych do miasta. Zaraz za nią znajdowała się pierwotnie ulica handlowa z kilkunastoma sklepami. Te jednak zostały zniszczone zostały podczas trzęsienia ziemi.


ŚWIĄTYNIA ZEUSA I POŁUDNIOWY TEATR


Na południowym – zachodzie od OVAL PLAZA wznosi się wzgórze, a na nim: Teatr Południowy oraz Świątynia Zeusa. Teatr pochodzi I w. i odbywały się w nim spektakle przed publicznością liczącą nawet 5 000 osób. Teatr robi faktycznie wielkie wrażenie, można też tu posłuchać beduińskiego zespołu, który umila czas , a przy okazji sprawdzić akustykę. Świątynia Zeusa to jakby nieodłączny element każdego starożytnego miasta. Z Teatru i Świątyni roztacza się fantastyczny widok na Oval Plaza.


OVAL PLAZA


Główne centrum miasta – Forum (to taki starożytny odpowiednik naszego rynku) . To wielki owalny plac otoczony 56 kolumnami w stylu jońskim z charakterystycznymi baranimi rogami. Większość kolumn jest nadal w bardzo dobrym stanie.


CARDO MAXIMUS – POŁUDNIE


Od strony północnej od Oval Plaza zaczyna się główna ulica miasta, która biegnie aż do Bramy Północnej. Wzdłuż Cardo Maximus ustawionych jest 365 kolumn symbolizujących ilość dni w roku. Od głównej ulicy odchodzi kilka mniejszych przy których znajdowały się między innymi : rynek warzywny,  fontanna, sklepy, łaźnie i świątynie.


NIMFEUM


Tuż przy Cardo Maximus (mniej więcej w połowie ulicy) znajduje się Nimfeum, czyli fontanna miejska. To bardzo bogato zdobiona budowla, z dolnym basenem w kształcie muszli.


OTTOMAN BUILDING


Kawałek dalej (także przy głównej ulicy) znajduje się kolejny imponujący obiekt – Ottoman Building z okresu osmańskiego. Przechodząc przez bramę budynku wchodzimy na wielkie schody, które prowadzą nas do Świątyni Artemidy.


ŚWIĄTYNIA ARTEMIDY


Na szczycie schodów znajduje się Świątynia Artemidy. Nie została ona ukończona. Z 30 zaplanowanych kolumn postawiono 12, a przetrwało 11. Tuż przed świątynią znajduje się jeszcze Umayyad Kilns. W okresie bizantyjskim obszar na wschód od świątyni Artemidy, w tym jej główny ołtarz  wykorzystywano w celach przemysłowych. Produkcja ceramiki trwała przez cały okres Umayyadu aż do trzęsienia ziemi w 749r. , gdzie niektóre kolumny ze świątyni spadły na piec niszcząc je.


HYDRAULICZNA MASZYNA DO CIĘCIA KAMIENIA


Tuż za Nimfeum znajduje się niezwykła rzecz. To piła kamienna z napędem wodnym uznawana za najstarszą maszynę tego typu na świecie z 550 roku. To, co można zobaczyć obecnie to replika przygotowana we Francji i zmontowana w Jerash.


KOŚCIÓŁ BISKUPA IZAJASZA I BAZYLIKA OBYWATELSKA


Na północnym krańcu (kawałek za teatrem) znajdują się pozostałości kościołów bizantyjskich z oryginalną mozaiką podłogową. Bazylikę Obywatelską zbudowano około roku 130 podczas panowania Hadriana. Została zniszczona w pożarze pod koniec III wieku.


TEATR PÓŁNOCNY


To jeden z najlepiej zachowanych antyczny teatrów na świecie. Jego historia sięga 2000 lat wstecz. Np. nadal można to zobaczyć numery miejsc. Można się wszędzie wspiąć, ale trzeba bardzo uważać, bo nic nie jest zabezpieczone.


CARDO MAXIMUS – PÓŁNOC


Na końcu ulicy znajduje się Brama Północna, wcześniej jeszcze jedna bardzo dobrze zachowana. Tuż obok niej są jeszcze pozostałości Łaźni Zachodnich zasilanych wodę ze źródła Ain Kervan. Kompleks składał się z głównej sali, w której znajdowała się zimna wanna, a także ciepłej kąpieli i garderoby. Aktualnie to miejsce znajduje się w fatalnym stanie.

Wracamy ulicą Cardo Maximus oczami wyobraźni widząc jak to miejsce musiało tętnić życiem te 2000 lat temu. Początkowo nie planowaliśmy zawitać do Jerash, a ten dzień poświęcić na zwiedzanie Ammanu, ale nie żałujemy. To była fantastyczna lekcja historii.


NOCLEG W POBLIŻU JERASH


My przyjechaliśmy tu po noclegu w AMMANIE . Można jednak poszukać noclegu w okolicy co ułatwi nam wizytę w tym miejscu z samego rana przed tłumem turystów.


Booking.comJORDANIA – PRZEWODNIK PO KRAJU >


 1. INFORMATOR PRAKTYCZNY >
 2. JORDANIA W TYDZIEŃ – PLAN PODRÓŻY >

GOTOWE PRZEWODNIKI PO POSZCZEGÓLNYCH ATRAKCJACH :

 1. JERASH / DŻERASZ >
 2. AMMAN – STOLICA KRAJU >
 3. GÓRA NEBO >
 4. BAPTISMAL SITE >
 5. WYBRZEŻE MORZA MARTWEGO >
 6. JORDAŃSKIE KANIONY >
 7. ZAMEK SHOBAK >
 8. ZAMEK AL – KARAK >
 9. WYBRZEŻE MORZA CZERWONEGO / NURKOWANIE >

SZCZEGÓŁOWY PRZEWODNIK PO PETRZE :

 1. PETRA – SKALNE MIASTO >
 2. PETRA INFORMACJE PRAKTYCZNE >
 3. SZLAKI PETRY – SZCZEGÓŁOWY OPIS :

SZCZEGÓŁOWY PRZEWODNIK PO PUSTYNI WADI RUM :

 1. PUSTYNIA WADI RUM – PRZEWODNIK >

Leave a Reply