Jordania informator praktyczny

JORDANIA – INFORMATOR PRAKTYCZNY

Jordania informator praktyczny to kompendium wiedzy, dla tych, którzy planują po raz pierwszy swoją wizytę w tym kraju. Tu znajdziecie wszystkie niezbędne przepisy i zasady pobytu w tym niezwykłym kraju.

Jordania informator praktyczny zawiera podstawowe informacje, które z pewnością ułatwią planowanie podróży po tym niezwykłym kraju.


JORDANIA – INFORMATOR PRAKTYCZNY


PEŁNA NAZWA KRAJU – JORDAŃSKIE KRÓLESTWO HASZYMIDZKIE

STOLICA – Amman

RELIGIA – Islam – 97,2 %

USTRÓJ – Monarcha konstytucyjna

LUDNOŚĆ – 6,5 mln mieszkańców

JĘZYK – arabski, ( dobra znajomość angielskiego u wielu Jordańczyków )

Jordania informator praktyczny


JAK DOTRZEĆ DO JORDANII ?


Oczywiście najprostszą i najszybszą opcją jest samolot. Do tej pory było to skomplikowane, ale w 2018 roku RYANAIR otworzył bezpośrednie połączenia w rozsądnych cenach z Krakowa i Warszawy, co spowodowało masowy wręcz „najazd” Polaków na ten kraj. Na wszelkich szlakach i w miejscach noclegu spotykaliśmy głównie rodaków.

My lecieliśmy z Krakowa z lotniska Balice :

  • Kraków – Amman 06:15 – 10:55
  • Amman – Kraków 11:20 – 14:10

W pierwszym dniu jesteśmy na tyle wcześnie, że spokojnie załatwimy wszystkie formalności na lotnisku ( odprawa, wymiana pieniędzy, karta sim, wypożyczenie samochodu) i zwiedzimy np. Jerash , albo Amman.
W ostatnim dniu warto spać już blisko lotniska (w Matabie lub Ammanie). Na spokojnie wtedy oddamy auto i pojedziemy na lotnisko.

Jordania informator praktyczny


WIZA, PASZPORT, PRZEPISY WJAZDOWE


Obywatele RP mają obowiązek posiadania wizy uprawniającej do przejazdu i pobytu. Wizy jednokrotnego wjazdu na terytorium Jordanii Polacy mogą otrzymać na przejściach granicznych i lotnisku w Ammanie z wyjątkiem przejścia na moście Króla Husajna (Allenby Bridge). Wizy te wydawane są na okres jednego miesiąca. Wymagany jest minimum 6-miesięczny okres ważności paszportu przy wjeździe. Nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego ani też posiadania określonej kwoty pieniędzy. Zaleca się, aby osoba dorosła samotnie podróżująca z dzieckiem miała dokumenty poświadczające jej prawo do opieki nad nim.

KOSZT 30-DNIOWEJ WIZY – 40 JOD (210 zł).

Jeśli wykupimy wcześniej JORDAN PASS (opis poniżej), to pokazujemy go podczas kontroli na lotnisku na tej podstawie mamy pieczątkę w paszporcie.

WIZA NA GRANICY IZRAELSKO – JORDAŃSKIEJ

Na przejściu granicznym Ejlat – Akaba wiza jest darmowa pod warunkiem, że zostaniecie na terenie Jordanii co najmniej 2 dni (3 noce). Przy powrocie tą samą drogą i pobycie 4 noce – zostanie się zwolnionym z opłaty wyjazdowej w wysokości 10 JOD (53 zł).

WIZA DLA LĄDUJĄCYCH W AKABIE

Darmową wizę do Jordanii można uzyskać lądując na lotnisku w Akabie.


JORDAN PASS – INFORMATOR PRAKTYCZNY


Mówiąc o wizie , muszę napisać o karcie zniżkowej JORDAN PASS. O jej zakupie trzeba pomyśleć przed wylotem. Są różne informacje na temat opcji zakupu na lotnisku, nie mam potwierdzonych.

JORDAN PASS kupujemy przez internet na stronie: www.jordanpass.jo

Opłaca się ją kupić jeśli :

  • zostajemy w Jordanii minimum trzy noce
  • planujemy odwiedzić Petrę.
  • dodatkowo mamy w cenie 40 innych atrakcji – LISTA

Dlaczego zakup się kalkuluje ?

  • wiza do Jordanii – koszt 40 JD
  • bilety do Petry 50/55/60 JD (jedno-, dwu-, trzydniowe)
  • wstęp do Wadi Rum – 5 JOD
  • pozostałe atrakcje 1-3 JOD

Jaki jest koszt Jordan Pass ?

  • 70 JD – wiza + 40 atrakcji + Petra (1 dzień)
  • 75 JD – wiza + 40 atrakcji + Petra (2 dni)
  • 80 JD – wiza + 40 atrakcji + Petra (3 dni)

UBEZPIECZENIE


Jesteśmy po za UE – nasze polisy zdrowotne tu nie obowiązują. Pamiętajmy o wykupieniu ubezpieczenia podróżnego i zdrowotnego, obejmującego wszystkie formy aktywności. Jeśli planujemy nurkowanie – pamiętajcie o tym przy wykupie. W przypadku samochodu wymagane jest ubezpieczenie OC.


SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA


Nie obowiązują żadne szczepienia. Nie występują tu szczególne zagrożenia. Jedynym problemem mogą być zatrucia pokarmowe. Na innych stronach radzą, aby nie jeść posiłków w restauracjach i barach o wątpliwym standardzie – jednliśmy i nie było żadnych problemów. Opieka medyczna jest podobno na wysokim poziomie. Koszt wizyty lekarskiej wynosi od 10 do 20 JOD, a pobytu w szpitalu od 8 do 60 JOD dziennie.


WYNAJEM SAMOCHODU


Wynajem własnego pojazdu to najlepszy sposób poruszania się po Jordanii. Wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy, ale przy krótkich okresach akceptowane jest polskie. Obowiązuje ruch prawostronny. Na drogach trzeba bardzo uważać, jak niemal w każdym z krajów tego rejonu świata. Na drogach nie obowiązują niemalże żadne zasady, najczęściej używa się klaksonu (zamiast kierunkowskazów). Jeździ się bardzo wolno, w każdym mieście i miasteczku co kilkaset metrów znajdują się spowalniacze. Warto o tym pamiętać planując np. przejazd do Akaby z lotniska.

Zgodnie z miejscowym prawem kierowca jest zawsze winny w przypadku kolizji z pieszym: grozi mu więzienie, obciążany jest kosztami leczenia poszkodowanego oraz płaci mu rekompensatę za doznane szkody.

Jest mnóstwo wypożyczalni, warto zarezerwować coś przez wylotem:

  • Droższe sieciowe ( europcar, sixt i inne) mają samochody bespośrednio przy lotnisku , co ma pewną zaletę, nie stracimy czasu na dojazd
  • Tańsze można znaleźć na stronie Economy Car Rentals ( z dodatkowym ubezpieczeniem wkładu własnego). Koszt to około 650 PLN za 7 dni

Nasza wypożyczalnia to Omaish, mająca biuro 4km od lotniska; przy głównej drodze z Ammanu. musieliśmy kupić kartę do telefonu, potem telefon i pół godziny oczekiwania na przyjazd właściciela. Samo wypożyczenie było dość szybkie, zapłaciliśmy na wynajem kartą Revolut + blokada na kartę – 500 JD depozytu. Zrobiliśmy tradycyjnie zdjęcia całego samochodu ( jak zawsze to robimy) – nieźle zresztą poobijanego i ruszyliśmy w drogę na północ.


BEZPIECZEŃSTWO


Jordania należy do krajów narażonych na ataki terrorystyczne, ale ostatnie ataki miały miejsce 2001 r. Aktualnie jest spokojnie, ale należy przyzwyczaić się do przechodzenia przez bramki bezpieczeństwa i sprawdzanie zawartości plecaków. Obowiązuje to przy wejściu do większości centrów handlowych, hipermarketów, restauracji oraz urzędów. Jordania jest bardzo przyjazna turystom, nie było w żadnym miejscu jakiejś wrogości, czy próby naciągania. Niepewnie czuliśmy się tylko w pobliżu obozów dla uchodźców palestyńskich lub irackich. Na północnym wybrzeżu Morza Martwego byliśmy atakowani przez grupy dzieci próbujących wymusić od nas pieniądze.


RELIGIA


Musimy pamiętać o tym, że jesteśmy w kraju muzułmańskim. Obowiązują nas tu więc pewne normy zachowania. Niedopuszczalne jest np. całowanie się w miejscu publicznym, pokazywanie się w zbyt skąpym stroju, zwłaszcza w sąsiedztwie miejsc modlitwy. Choć Jordańczycy są bardzo tolerancyjni i otwarci wobec turystów nie powinno się na siłę wprowadzać swoich zwyczajów.

Jordania informator praktyczny


WYMIANA WALUT


WALUTA JORDANII : dinar jordański (JOD) = około 5,4 zł

Walutę można wymieniać w kantorach lub w bankach. Polecam zrobić to od razu po przylocie . W hali głównej tuż za biurem firmy SIXT znajduje się Arab Bank. Nie pobiera prowizji i ma dobry przelicznik.

W dużych hotelach, centrach handlowych można płacić kartami.
Przy wybieraniu gotówki z bankomatu najlepiej wyjąć większą sumę, bo za każdym razerm płacimy prowizję 5 JOD (26,5 zł). Bankomaty Jordan Islamic Bank i Arab Banku pobierają mniejszą prowizję, bo 3-3,5 JOD


KARTA SIM / INTERNET


Powoli podróżowanie bez dostępu do internetu staje się niewyobrażalne. Cokolwiek na ten temat nie sądzimy, nawet dla własnego bezpieczeństwa i komfortu warto mieć lokalny numer telefonu (aby potem nie płakać jak przyjdzie rachunek). Kartę SIM warto zakupić już na lotnisku. Jeden z punktów sieci ZAIN (do wyboru jest jeszcze ORANGE) jest z prawej stronie od wyjścia z lotniska.  10GB internetu to koszt 16 JOD.

Internet i telefon działał bez zarzutów , po za pustynią Wadi Rum. Podobno na pustyni działa druga sieć. Tak czy siak bardzo mocno polecam zakup lokalnej karty – przyda się nie tylko do kontaktu z hotelem, ale także do sprawdzenia czegoś w internecie czy też bieżącego planowania podróży.


PRZEPISY PRAWNE


Zakazane jest posiadanie narkotyków i handel nimi. Za łamanie tych przepisów grozi kara nawet kilkunastu lat więzienia.


PLANOWANIE PODRÓŻY – INFORMATOR PRAKTYCZNY


Każdy ma inne oczekiwania co do podróży i coś innego będzie chciał zobaczyć. Część pragnie tylko wypocząć i poplażować, czy ponurkować. Większość jednak chce tak jak my zobaczyć to co najpiękniejsze : Petrę, Wadi Rum, kaniony, morza. Na to niestety 3 dni nie wystarczą. Tydzień jest optymalny, choć i tak będziecie czuli niedosyt.

Naszą trasę dokładnie krok po kroku z opisem miejsc i czasu potrzebnego na ich zwiedzanie oraz dotarcie opisałam tutaj :

>>> JORDANIA W TYDZIEŃ – PLAN PODRÓŻY >>>


CENY W JORDANII


Jordania jest krajem dość ciekawym, na wielu rzeczach można mocno oszczędzić i wydadzą wam się tanie w stosunku do na przykład sąsiedniego Izraela. Ale np. ceny żywości zaskakują negatywnie, zwłaszcza jeśli będziecie żywić się na mieście w miejscach typowych turystycznie.

CENY JEDZENIA

Najtaniej zjedliśmy w Ammanie , w pakistańskiej knajpce (ale takiej, że strach wejść) . Obfity posiłek to koszt około 3 JOD. Najdrożej było w WADI MUSA. Im bliżej PETRY tym drożej. Ceny jednego dania zaczynają się tu od 10 JOD (podobnie w hotelach) + napoje. Aby zjeść troszkę taniej należy udać się na obrzeża miasta. W pozostałych rejonach kraju ceny od 5 JOD za posiłek. Mówię tu o najtańszych opcjach.

CENY NOCLEGÓW

Tu też rozrzut jest przeogromny, ale ceny noclegów są stosunkowo niskie, a warunki bardzo przyzwoite. W porównaniu z innymi krajami – Jordania wypada tu bardzo dobrze. Najdroższe są ceny hoteli nad MORZEM MARTWYM – z prywatnymi plażami. My z takiego zrezygnowaliśmy.

CENY ATRAKCJI

Tu oczywiście najwięcej zaoszczędzimy wykupując JORDAN PASS – o którym piszę powyżej, ale nie obejmuje on już dodatkowych atrakcji jak wycieczka po WADI RUM – opis i ceny TUTAJ, wejścia na płatne plaże, gorące źródła, czy nurkowanie w MORZU CZERWONYM

Jeśli będziemy mieć szczęście lub wcześniej ustalimy z kimś wspólny wynajem np. JEEP-ów – sporo zaoszczędzimy. Nam się niestety nie udało.

Tak czy inaczej na atrakcje wydamy stosunkowo najwięcej, ale być w Jordanii i nie zobaczyć tego co najpiękniejsze i najciekawsze, to tak , jakby nie być tu wcale …

KOSZT TYGODNIOWEJ PODRÓŻY

Koszt podróży dla 1 osoby (przy rezerwacji dla 3 – nasza rodzina) to niewiele ponad 3000zł . W tym całodniowa wycieczka po pustyni, nurkowanie i wiele innych atrakcji.



JORDANIA – PRZEWODNIK PO KRAJU >


  1. INFORMATOR PRAKTYCZNY >
  2. JORDANIA W TYDZIEŃ – PLAN PODRÓŻY >

GOTOWE PRZEWODNIKI PO POSZCZEGÓLNYCH ATRAKCJACH :

  1. JERASH / DŻERASZ >
  2. AMMAN – STOLICA KRAJU >
  3. GÓRA NEBO >
  4. BAPTISMAL SITE >
  5. WYBRZEŻE MORZA MARTWEGO >
  6. JORDAŃSKIE KANIONY >
  7. ZAMEK SHOBAK >
  8. ZAMEK AL – KARAK >
  9. WYBRZEŻE MORZA CZERWONEGO / NURKOWANIE >

SZCZEGÓŁOWY PRZEWODNIK PO PETRZE :

  1. PETRA – SKALNE MIASTO >
  2. PETRA INFORMACJE PRAKTYCZNE >
  3. SZLAKI PETRY – SZCZEGÓŁOWY OPIS :

SZCZEGÓŁOWY PRZEWODNIK PO PUSTYNI WADI RUM :

  1. PUSTYNIA WADI RUM – PRZEWODNIK >

Leave a Reply