Chester

CHESTER – ANGIELSKA PEREŁKA

Chester leżące około 25 km od Liverpoolu liczy sobie 2000 lat historii, która sięga czasów rzymskich. Uznawane jest za jedno z najpiękniejszych miasteczek w Wielkiej Brytanii i niezaprzeczalnie takie właśnie jest.

Chester odwiedziliśmy rodzinnie niezliczoną ilość razy, w tym przodował mój mąż dzięki któremu mam większość tych zdjęć z różnych pór roku. Bo Chester zasługuje na wielokrotne odwiedziny zarówno w szczycie sezonu, jak i po nim, a także zimą, kiedy odbywa się tu klimatyczny Jarmark Bożonarodzeniowy.


CHESTER – KRÓTKA HISTORIA


Chester jak już wspomniałam sięga historią do czasów Rzymian około 2000 lat wstecz. Było bazą zaopatrzeniową dla wojsk stacjonujących w okolicy. Powstała wówczas twierdza, która zapoczątkowała budowę miasta. Od północnej strony rzeki Dee stanęły wysokie mury, a za nimi wybudowano między innymi największy amfiteatr na wyspach brytyjskich. Kolejne zabytki, które możemy oglądać do dziś pochodzą już z czasów średniowiecza. To przepiękna Katedra św. Jana Chrzciciela i niezbyt imponujące pozostałości zamku, który został zbudowany przez normańskich najeźdźców pod rozkazami Hugh Lupusa. W średniowieczu wybudowano też przepiękne galerie handlowe, które możemy podziwiać do dzisiaj. Miasto kwitło do wybuchu angielskiej wojny domowej w XVII wieku. Była to wówczas twierdza rojalistów, wzdłuż murów widać wieżę, z której król Karol I obserwował swoje wojska walczące.


CHESTER – MAPA OPISANYCH MIEJSC




RZYMSKIE CHESTER



W mieście pozostało kilka zabytków z czasów rzymskich. Należą do nich :

  • Mury miasta
  • Amfiteatr
  • Ogrody rzymskie
  • Spud u Like, Bridge Street. W piwnicy tego sklepu znajduje się oryginalny hipokaust

MURY MIASTA


Prawie całe stare miasto jest otoczone oryginalnymi murami. Można się nimi przejść, gdyż prowadzi tędy szlak spacerowy. Przy okazji można obejrzeć kawałek miasta i okolicy z góry.

PÓŁNOC

Nasz spacer zaczynamy na północ od Katedry i mijamy kolejno: King Charles Tower, The Northgate, Morgan’s Mount, North West Angle Tower, Pemberton’s Parlour, Bonewaldesthorne’s Tower obok The Water Tower.

ZACHÓD

Idąc ich zachodnią strona w pewnym momencie wchodzimy na ulice. Mury są, ale już nie tak wyraźnie zarysowane jak od północy.

POŁUDNIE

Mury na nowo przybierają wyraźny kształt od południa. Tu znajdują się też schodki życzeń. Nie wiem, że życzenia się sprawdzają, bo za późno się o nich dowiedziałam.

WSCHÓD

Idąc dalej dojdziemy do najbardziej charakterystycznego miejsca w Chester. Pośrodku murów znajduje się brama wschodnia nad główną ulicą miasta. Sama brama i zegar nad nią zostały zbudowane znacznie później niż czasy rzymskie. Budynek bramny jest z 1789 roku, a zegar z 1899 roku. To drugi najczęściej fotografowany zegar na Wyspach Brytyjskich.

Z bramy mamy fajny widok na główny deptak


AMFITEATR


Znajduje się w sąsiedztwie Grosvenor Park. Uważa się, że w swoim czasie był to największy amfiteatr z drewnianą konstrukcją w Cesarstwie Rzymskim poza Rzymem, z większym kamiennym amfiteatrem później zbudowanym na fundamentach poprzedniego. Mógł pomieścić nawet 7000 widzów.

Ogrody rzymskie Ze zrekonstruowanym hipokaustem jeszcze nie zostały przez nas sfotografowane, a do piwnic aktualnie nie ma możliwości się dostać.



ŚREDNIOWIECZNE CHESTER



KATEDRA W CHESTER


Kościół katedralny Chrystusa i Najświętszej Maryi Panny to najpiękniejszy zabytek z czasów średniowiecznych w chester. Świątynia jest ogromna i robi niesamowite wrażenie zwłaszcza wewnątrz. Jej budowa zaczęła się w XI wieku. Początkowo było to opactwo benedyktynów Świętego Werburgha. Rozbudowywana potem była przez całe średniowiecze, docelowo urosła do rangi znaczącej i potężnej katedry. Obecnie znajduje się tu kościół główny, boczne kaplice, kapitularz oraz wirydarz stworzony jako piękny ogród. Katedrą świątynia ta stała się dopiero w XVI wieku.

WNĘTRZA KATEDRY

Wnętrza dostępne są dla turystów bezpłatnie, choć zaleca się pozostawienie datku w skarbonce w wysokości 3 funtów. Jeśli chcielibyście zwiedzać ją z przewodnikiem, dostępna jest wtedy wieża katedralna.

KAPITULARZ

WIRYDARZ

KAWIARNIA W KATEDRZE

W murach świątyni, w refektarzu otwarta jest kawiarnia. Można tu w niezwykłym pomieszczeniu wypić kawę, zjeść deser, a nawet zupę. Polecam, niezapomniane wrażenia.


CHESTER ROWS


Kolejne miejsce, które przyciąga do tego miasta tłumy turystów, to niesamowita zabudowa jaką znajdziemy prawie na całej starówce. Chester Rows to galerie z muru pruskiego, czyli najbardziej charakterystyczny element zabudowy miasta. Galerie są dwupoziomowe, budowane w stylu muru pruskiego, wszystkie biało czarne, , dodatkowo zdobione, czasem nawet z rzeźbami. Wybudowane zostały jeszcze w czasach średniowiecza, po wielkim pożarze miasta. Jednym z takich budynków jest Grosvenor Shopping Centre przy Bridge Street, ale najwięcej tych pięknych budynków znajdziecie przy głównym deptaku, czyli Eastgate Street.

Wieczorem w okresie świątecznym ta sama ulica wygląda kompletnie inaczej, ale równie pięknie.

Murowane na dole, na piętrze kryją piękne galerie. Galeriami na piętrze można się przejść, choć trzeba uważać na głowy, bo jest tu bardzo nisko, a podłoga potrafi zmienić poziomy.

Prawie cała uliczka prowadząca do Katedry to także czarno – białe perełki architektoniczne.

Chester Rows znajdziecie także przy ulicach : Frodham , czy Bridge Street

Kilka pięknych kamienic znajdujemy także w okolicy ratusza .


ZAMEK W CHESTER


Zostając w epoce średniowiecza warto wiedzieć, że także Zamek Chester został założony przez Wilhelma Zdobywcę w 1070 roku. Pierwszy ziemno-drewniany zamek prawdopodobnie zajmował tylko obszar wewnętrznego przedzamcza. W XII wieku został przebudowano go na kamienny i dodano zewnętrzne podzamcze. W 1237 roku zmarł ostatni hrabia, a zamek wraz z hrabiostwem został przejęty przez króla.  Za panowania Henryka III i Edwarda I zamek służył jako główna kwatera wojskowa do podboju Walii. W późniejszym okresie średniowiecza monarcha rzadko przebywał na zamku, ale nadal służył on jako centrum administracji hrabstwa. Budynki obecnie służą jako hala hrabstwa, sądy i muzeum pułkowe, choć wojsko ostatecznie wycofało się w 1999 roku.


POZOSTAŁA ZABUDOWA CENTRUM CHESTER


Nie tylko Chester Rows zdobi ulice miasta. Mamy tu jeszcze masę innych budynków i obiektów, które zasługują na uwagę.

RATUSZ I OKOLICA

Naprzeciwko Katedry znajduje się ratusz, a przy placu pomiędzy uroczy mały słonik . To prezent od zoo dla mieszkańców Chester.

UNIWERSYTET W CHESTER

Tuż obok zamku znajdują się zabudowanie Uniwersytetu.

PROPYLEUM I GOTHIC BUILDING

Naprzeciwko niego umiejscowiono ogromny parking, a po drugiej jego stronie odnajdziemy budynek Popyleum. Stojąc pod nim dojrzymy piękny budynek z kamienia zwany James Harrison Gothic Building w którym mieści się centrum kultury.

DWIE WIEŻE KOŚCIELNE

W tej części miasta dojrzymy tuż za uniwersytetem jedną, a na skrzyżowaniu drugą wieżę kościelną. Żadna z nich już nie spełnia roli sakralnej. Jedna pełni funkcje kulturalne – Mary’s Creative Space, w drugiej mieście się pub – Golden Eagle Pub.

ZABUDOWA POŁUDNIOWO – ZACHODNICH ULICZEK

Część uliczek tej części miasta pokazywałam już wcześniej z poziomu murów miejskich. Teraz kilka pozostałych ujęć.


RZEKA DEE I PROMENADA GROVES


The Groves to nadrzeczna promenada Chester, biegnąca wzdłuż rzeki Dee od parku Grosvenor do Old Handbridge. Miejsce to już początku XVIII wieku stało się promenadą, a obecnie jest częścią dłuższej promenady Riverside. Posadzono wtedy drzewa wzdłuż wody, zwane jako Gaje. Potem połączono promenadę z murami miejskimi Schodami Rejestratora. W czasach rzymskich ten odcinek rzeki był po prostu szeregiem kamieniołomów, w których wydobywano kamień do budowy twierdzy.

Po rzece można wybrać się na wycieczkę różnymi rodzajami statków, od zmotoryzowanych łodzi turystycznych po łodzie wiosłowe, a w ciepłe dni nawet rowery wodne. A na drugi brzeg można dotrzeć dwoma mostami : drogowym – Old Dee Bridge, czyli kamiennym mostem z XIV wieku, lub 100-letnią kładką Queens Park Bridge.


PARK GROSVENOR


Grosvenor Park to klasyczny, XIX-wieczny park o typowym wiktoriańskim układzie, który obejmuje aleje wysadzane drzewami, duże rozległe trawniki otoczone ozdobnymi kwiatami. Grosvenor Park był jednym z pierwszych parków publicznych w Wielkiej Brytanii poza wielkimi miastami przemysłowymi i został przekazany miastu Chester w 1867 roku przez Richarda Grosvenora, drugiego markiza Westminster.

W parku możemy spotkać mnóstwo szarych wiewiórek. Są bardzo ufne i chętnie przyjdą po orzeszki.


SHROPSHIRE UNION CANAL MAIN LINE


Stare miasto od północnego Chester oddziela kanał żeglowny. Wzdłuż niego wybudowało się sporo apartamentowców i hoteli, a na wodzie w barkach mieszkają ludzie.


DWORZEC KOLEJOWY I OKOLICA


Najlepszym sposobem dostania się do Chester jest pociąg. Jeśli wybierzecie tą opcję, to traficie na dworzec główny w północnej części miasta. Stąd już tylko 10 minut spacerem do starego miasta i parku .


JARMARK BOŻONARODZENIOWY W CHESTER


Jeśli będziecie w Anglii zimą, to koniecznie zajrzyjcie do Chester na Jarmark Bożonarodzeniowy. Nie jest może on wielki z zbyt imponujący, ale sama oprawa i otoczenie tego bajkowego miasta robią wrażenie.



BAZA NOCLEGOWA CHESTER I OKOLICY


W samym miasteczku jest spora baza noclegowa, można też nocować w Liverpoolu i dojechać. Jeśli zdecydujecie się na dłuższy pobyt w okolicy, to odsyłam do sprawdzonego przez nas i pewnego portalu BOOKING.COM . Korzystając z któregokolwiek linku na mojej stronie możesz rezerwować noclegi z rabatem 15%.

Wybierz na mapie poniżej interesującą Cię datę noclegu i rezerwuj :


Booking.com

Szukasz lotów do LIVERPOOLU – zajrzyj na STRONĘ REZERWACJI lotów .



WIELKA BRYTANIA – PRZEWODNIK >


ANGLIA – PRZEWODNIK >

SZKOCJA – PRZEWODNIK >

IRLANDIA PÓŁNOCNA – PRZEWODNIK >

5 Replies to “CHESTER – ANGIELSKA PEREŁKA”

  1. Teraz wiem jak najlepiej dojechac do Chester. Dobrze że z dworca niedaleko do starówki

  2. Klimatyczne miasteczka i miasta, o długiej historii, sięgającej zwłaszcza rzymskich czasów, bardzo mnie przyciągają, nawet jeśli po wiekach zmieniają nieco swoje oblicze, to i tak czuć w nich szczególnego ducha przeszłości.

Leave a Reply