Park Narodowy Lake District

PARK NARODOWY LAKE DISTRICT

Park Narodowy Lake District to jedno z najbardziej zaskakujących miejsc na terenie północnej Anglii. Utworzony w 1951 w celu ochrony górzystego obszaru jezior, ważnych z powodów przyrodniczych oraz kulturowych.

Park Narodowy Lake District znalazł się na naszej trasie w zasadzie przypadkowo. Jechaliśmy ze Szkocji w kierunku lotniska w Liverpoolu i akurat na głównej autostradzie był wypadek. Szybka decyzja o zmianie trasy i tak znaleźliśmy się w zielonym raju, miejscu bardziej kojarzącym nam się krajobrazowo ze Szkocją niż z Anglią.

W tym przewodniku nie znajdziecie najpiękniejszych szlaków, czy nawet namiastkę widoków. Znajdziecie w nim raczej sugestię, że planując wizytę w Wielkiej Brytanii koniecznie trzeba zarezerwować przynajmniej kilka dni w tym rejonie. My także mamy nadzieję, że kiedyś będzie jeszcze okazja aby tu zawitać ponownie i wtedy poszerzyć przewodnik o te miejsca z listy „NAJ”.


PARK NARODOWY LAKE DISTRICT

MAPA NAJCIEKAWSZYCH MIEJSC


Na NIEBIESKO – miejsca odwiedzone i opisane tutaj

Na CZERWONO – miejsca najpiękniejsze i warte odwiedzenia w Parku Narodowym Lake District.

Myślę, że warto się z nimi zapoznać planując wypad w te rejony.


SZLAKI AIRA FORCE WATERFALL


To niestety jedyne miejsce w którym zatrzymaliśmy się na dłużej. Miejsce wyjątkowe i absolutnie godne polecania. Przy wodospadach znajduje się niewielki PARKING 1 lub na dole doliny PARKING 2 (ten 1 może okazać się niewystarczający). Drogi są tu jednak tak wąskie, że zostawianie auta przy nich jest niemożliwe. obok parkingu 2 znajduje się mała kafejka i toalety.

PRZYKŁADOWY SZLAK 2-4 km > LINK , można go rozszerzyć o dojście do wielkiej kaskady > LINK

Zanim przekroczymy bramę (lub raczej bramkę w płocie) parku mamy przed oczami takie widoki. Dzień niestety jest pochmurny i troszkę deszczowy, ale i tak jest pięknie.

Szlak prowadzi wzdłuż potoku, wokół niesamowita wręcz zieleń . Mamy wrażenie jakbyśmy się znaleźli w lesie deszczowym. Szumiący potok, spadający miejscami małymi kaskadami cudownie brzęczy w uszach. Uwielbiam takie miejsca.

Punktem centralnym, który przyciąga wszystkich jest wielki wodospad. Można ścieżką zejść w dół, aby z platformy widokowej przyjrzeć mu się w całości. Można też schodkami i ścieżkami okrężnymi wejść nad niego na kamienny mostek. Niezależnie z jakiego miejsca spojrzycie, miejsce jest na prawdę fantastyczne.


PARK NARODOWY LAKE DISTRICT – WIDOKI


Niestety na inne dłuższe przerwy nie mamy czasu. Samolot do Polski nie poczeka. Zachwycamy się wiec okolicą i krajobrazami już tylko przez szyby samochodu. Drogi są tu miejscami niesamowicie wąskie, po bokach lecą kamienne mury i tylko jakimś dziwnym cudem kierowcy wymijają się bez kolizji.

Pogoda zmienna , jak to na wyspach raz wita nas deszczem, aby kilometr dalej oświetlić słoneczkiem okoliczne góry. Tak, musimy tu wrócić – koniecznie !!!


NAJPIĘKNIEJSZE MIEJSCA W PARKU LAKE DISTRICT


Na terenie parku znajduje się najwyższy szczyt Anglii – Scafell Pike wysokości 978 m n.p.m.

Oczywiście nie tylko ten szczyt jest wart wędrówki, na terenie parku znajduje się masa innych pięknych szlaków. Link do przykładowych znajdziecie pod linkiem > SZLAKI LAKE DISTRICT

Pozostałe atrakcje znajdziecie na stronie > LAKE DISTRICT ATTRACTION

Jak sami widzicie, można by tu spędzić spokojnie i 2-tygodniowe wakacje. Warto więc zainteresować się tym regionem i „poeksplorować” go co nieco.


BAZA NOCLEGOWA I GASTRONOMICZNA W PARKU


Choć to park Narodowy, baza noclegowa na jego terenie jest ogromna. My tu nie nocowaliśmy (na razie), więc niczego specjalnego nie polecę. Jeśli jednak zdecydujecie się na dłuższy pobyt w okolicy, to odsyłam do sprawdzonego przez nas i pewnego portalu BOOKING.COM . Korzystając z któregokolwiek linku na mojej stronie możesz rezerwować noclegi z rabatem 15%.

Wybierz na mapie poniżej interesującą Cię datę noclegu i rezerwuj :


Booking.com

Jeśli chodzi o bazę gastronomiczną na terenie parku to zazwyczaj powiązana jest ona właśnie z miejscami noclegowymi. Można spokojnie zajechać i zjeść coś dobrego. My zatrzymaliśmy się na posiłek w restauracji hotelu z browarem – Watermill Inn & Brewery . Miejsce przyjemne i smaczna kuchnia.WIELKA BRYTANIA – PRZEWODNIK >


ANGLIA – PRZEWODNIK >

SZKOCJA – PRZEWODNIK >

IRLANDIA PÓŁNOCNA – PRZEWODNIK >

2 Replies to “PARK NARODOWY LAKE DISTRICT”

  1. Niesamowite widoki! Na zdjęciach zapierają dech w piersiach, a na żywo się pewnie jeszcze bardziej wyjątkowe!

Leave a Reply