Stirling

STIRLING – MIASTO, ZAMEK I WALLACE MONUMENT

Stirling to małe, bo liczące zaledwie 45 tysięcy mieszkańców miasto w środkowej Szkocji, położone nad rzeką Forth. Niewielkie , ale pełna ciekawych miejsc do których warto zajrzeć.

Stirling odwiedziliśmy w drodze na północ Szkocji . Naszą uwagę przykuła ciekawa wieża stojąca na jednym ze wzgórz i właściwie o tej wieży będzie cała opowieść, gdyż rozpościerają się stąd fantastyczne widoki na pozostałe zabytki w mieście i na całą okolicę .



STIRLING – KRÓTKA HISTORIA


Miasto stało się sławne dzięki pewnemu wydarzeniu z historii Szkocji, czyli wielkiej Bitwy pod Stirling, która rozegrała się 11 września 1297 pomiędzy siłami szkockimi, a armią angielską. Była ona jedną z batalii stoczonych podczas wojen o niepodległość Szkocji.

„Wracajcie do swych panów i powiedzcie im, że nie przybyliśmy tu w pokojowych zamiarach, ale walczyć, by pomścić nasze krzywdy i uczynić nasz kraj wolnym”

Te słowa wypowiedział William Wallace do wysłanników Lorda Surreya nim rozpoczęła się bitwa pod Stirling Bridge. Starcia, które zakończyło się spektakularnym zwycięstwem Szkotów w czasie ich pierwszego powstania.

Szkoci wystawili do boju 16 000 żołnierzy i 180 lekkich jeźdźców, Anglicy z kolei dysponowali 10 000 piechoty oraz 300 ciężkimi kawalerzystami. Szkoci dobrze wiedzieli o zbliżającej się armii, rozstawili się więc na wzgórzach Ochil nieopodal Stirling. Dlatego Anglicy musieli atakować pod górę i nie mogli wykorzystać swoich konnych rycerzy. Do bitwy doszło 11 września, jej początek to była prawdziwa rzeź. Hrabia Surrey mógł tylko patrzeć jak połowa jego żołnierzy zostaje wybita, Anglicy stracili aż 5 000 ludzi, podczas, gdy szkockie wojsko poniosło niewielkie straty.

Szczegółową historię przeczytacie na STRONIE



STIRLING – NAJCIEKAWSZE MIEJSCA I ZABYTKI MIASTA



STIRLING – WALLACE MONUMENT


Wallace Monument – wznoszący się na północno-wschodnim krańcu Abbey Craig jest celem masowych pielgrzymek miłośników Williama Wallace’a. Stał się więc i naszym.

  • Godziny otwarcia wieży : w lipcu i sierpniu 9:30 – 18:00, w pozostałych miesiącach krócej
  • Bilety wstępu : £11.30 normalny, £7.10 ulgowy
  • Szczegóły i aktualności na stronie > Wallace Monument

PARKING POD WZGÓRZEM

Na parkingu zostawiamy auto, dalej jest już opcja piechotką lub busem jeśli ktoś ma trudności w poruszaniu się. Cena busa wliczona jest w bilet na wieżę. Parking o dziwo jest bezpłatny. Obok niego znajduje się restauracja i sklep z pamiątkami.

SZLAK NA NA WIEŻĘ

Na wieżę można wejść jedną z 3 dróg. Przed nami jeszcze bardzo dużo atrakcji tego dnia, dlatego wybieramy najkrótszą z tras. Wejście nie jest trudne i zajmuje zaledwie 15 minut, dłuższą trasa około 30 minut. Ścieżka biegnie przez las i uatrakcyjniona jest dodatkowo całą masą drewnianych rzeźb

WIEŻA – WIDOKI Z ZEWNĄTRZ

Wieża została postawiona na wzgórzu Abbey Craig, ma wysokość 67 metrów i jest z szarego kamienia. Wybudowano ją w 1869 roku w stylu neogotyckim.

WNĘTRZA WIEŻY

W kasie na parterze wieży kupujemy bilety i wędrujemy po schodach na górę. Na szczyt wieży prowadzi wąska spiralna klatka schodowa z 246 stopniami. Na 5 poziomach umiejscowiono różne ciekawe wystawy interaktywne, dzięki którym możemy bliżej poznać historię Sir Williama Wallace’a oraz innych wielkich Szkotów. A także poznajemy historie opisywanej wcześniej tu bitwy.

ZWIEŃCZENIE WIEŻY

Zwieńczenie wieży jest ażurowe, trudno więc to nazwać dachem . Mamy szczęście, bo przestało padać, choć okropnie wieje, co bez osłony bardzo czuć . Wielkie, masywne, kamienne łuki schodzące się centralnie robią z bliska niesamowite wrażenie.

WIDOKI Z GÓRY NA MIASTO STIRLING I OKOLICE

Na północ, tam gdzie znajduje się Uniwersytet, mamy piękny widok na całkiem spore górki.

Od południa i zachodu z kolei widok na całe stare miasto, zamek i zakole rzeki , gdzie toczyła się słynna bitwa.


ZAMEK STIRLING


  • Godziny otwarcia wieży : 9:30 – 17.00
  • Bilety wstępu : £19.50 normalny, £11.70 ulgowy
  • Szczegóły i aktualności na stronie > Stirling Castle

Stirling Castle to renesansowy zamek królów szkockich z końca XV i XVI wieku. Kiedyś ulubiona rezydencją Stuartów. W 1543 był nawet miejscem koronacji młodej Marii Stuart, późniejszej królowej Szkocji. Po Zamku w Edynburgu był drugim najważniejszym zamkiem w Szkocji, gdyż właśnie tutaj pisała się jej niepodległa historia. Zamek w Strling znajduje się w strategicznym miejscu przy rzece Forth oraz na granicy dwóch krain Lowlands and Highlands. W czasie wojny o niepodległość Szkocji w XIII i XIV wieku, tylko w ciągu 50 lat zamek przechodził w ręce raz Anglików, a raz Szkotów aż 8 razy.

„Posiadając Stirling, kontrolujesz Szkocję”

PAŁAC KRÓLEWSKI

To najważniejsza część zamku w Stirling. Pałac pochodzi z XVI wieku i powstał dzieki francuskim architektom w stylu renesansowym. To aktualnie najlepiej zachowany obiekt w całym UK z tamtego okresu.


KOŚCIÓŁ ŚWIĘTEGO KRZYŻA I MURY MIEJSKIE


Z oddali widzimy wieże kościoła świętego Krzyża > Church of the Holy Rude , gdzie miejsce koronacji Jakuba VI w 1567 roku. W Stirling znajdują się najlepiej zachowane mury miejskie w Szkocji.


UNIWERSYTET W STIRLING


W 1967 otworzony został w Stirling uniwersytet, który szybko urósł do rangi jednego z największych ośrodków naukowych Szkocji. Na zdjęciu kompleks uniwersytecki widziany z wieży.


BAZA NOCLEGOWA W STIRLING


Stirling i okolica ma ogromną bazę noclegową, obok są jeszcze Glasgow i Edynburg. My nie znaleźliśmy niczego w najbliższej okolicy, dlatego nocowaliśmy kawałek dalej, bo w miejscowości HAMILTON . To była dobra baza wypadowa do Glasgow i Edynburga oraz wszystkich atrakcji pomiędzy i dużo tańsza opcja niż spanie w tych obu miastach. W przypadku rezerwacji noclegu odsyłam zawsze do sprawdzonego przez nas i pewnego portalu BOOKING.COM

Wybierz na mapie poniżej interesującą Cię datę noclegu i rezerwuj :


Booking.com



WIELKA BRYTANIA – PRZEWODNIK >


ANGLIA – PRZEWODNIK >

SZKOCJA – PRZEWODNIK >

IRLANDIA PÓŁNOCNA – PRZEWODNIK >

3 Replies to “STIRLING – MIASTO, ZAMEK I WALLACE MONUMENT”

  1. Pięknie! Wielka Brytania jest na liście moich podróżniczych marzeń. Mam nadzieję, że najpóźniej w przyszłym roku tam dotrę.

Leave a Reply