Zamek Bamburgh

ZAMEK BAMBURGH

Zamek Bamburgh znajduje się w niewielkiej miejscowości o tej samej nazwie w hrabstwie Northumberland w północno-wschodniej Anglii na wybrzeżu Morza Północnego. Ten majestatyczny, średniowieczny zamek uznawany jest jak się okazuje przez samych Brytyjczyków za najpiękniejszy w kraju.

Zamek Bamburgh wybraliśmy spośród wielu do zwiedzania kierując się właśnie opiniami. Bo jak inaczej spośród setek wybrać ten jeden?  Zamki Anglii to bardzo majestatyczne budowle. Wiele z nich przepięknie odnowiono, są bajecznie położone lub mają niezwykła historię trwającą po dzień dzisiejszy.

Dlaczego właśnie Bamburg jest taki magiczny ?


ZAMEK BAMBURGH – INFORMACJE PRAKTYCZNE


LOKALIZACJA:

GODZINY OTWARCIA :

Zamek czynny jest od 18 lutego do 5 listopada od 10:00 do 17:00, ostatnie wejście o 16:00.

BILETY WSTĘPU :

  • Dorośli – 15,50 GBP,
  • Dzieci (5-16 lat) – 7,65 GBP, (0-4 lata) – bezpłatny
  • Bilet rodzinny – 2 osoby dorosłe i maksymalnie 3 dzieci w wieku (5-16 lat) – 41,00 GBP
  • Osoby niepełnosprawne – 11,40 GBP, wstęp bezpłatny dla opiekunów

CZAS ZWIEDZANIA :

Nam cały spacer dookoła zamku + zwiedzanie , zajął około 1,5 godziny. Przeszliśmy w sumie jakieś 4 km

PARKING :

Parking przed zamkiem – 4 £ (płatne tylko na miejscu). Opłata nie jest wliczona w cenę biletu do zamku. Parking naprzeciwko zamku jest własnością Rady Hrabstwa Northumberland. Można próbować znaleźć miejsce parkingowe w okolicach plaży – te są bezpłatne, ale wtedy trzeba do zamku podejść jakiś kilometr. My zaparkowaliśmy tutaj – LOKALIZACJA


ZAMEK BAMBURGH – KRÓTKA HISTORIA


Początki zamku sięgają połowy VI wieku, kiedy to znajdował się tu wzniesiony przez Anglosasów mały gród warowny. Z roku 547 pochodzi pierwsza zachowana pisemna informacja o zamku. To relacja ze zdobycia twierdzy przez anglosaskiego władcę Idę z Bernicji. Nazwę Bamburgh twierdza zawdzięcza Etelfrydowi z Nortumbrii, który nazwał ją tak na cześć swojej ukochanej żony Bebby. Stanowiła siedzibę władców Nortumbrii aż do 993 roku, kiedy to została zniszczona przez wikingów.

Dwa stulecia później tereny wokół dostały się we władanie Normanów i wtedy to rozpoczęto budowę nowego zamku w celu obrony przed Wikingami. Budowa trwała prawie 4 stulecia i ostatecznie powstała potężna twierdza, wznosząca się na blisko 45 metrów ponad poziom morza. Na przestrzeni wieków zamek zmieniał właścicieli i był niszczony i odbudowywany. Pozostawał częścią dóbr królewskich do XIII wieku, kiedy to został przekazany rodzinie Fosterów. Mimo starań kolejnych właścicieli, zamek stopniowo popadał w ruinę. Dopiero w XIX wieku kupił go wiktoriański przemysłowiec William Armstrong i odrestaurował zamek. Właścicielami twierdzy są nadal jego potomkowie, ale część jej wnętrz wraz z małym muzeum udostępnione są dla turystów.


ZAMEK BAMBURGH – ZWIEDZANIE


BRAMA WEJŚCIOWA

Do zamku prowadzi tylko jedna brama od strony południowej. Poniżej jest parking główny zamku, a do bramy prowadzi nas asfaltowa droga. W podcieniach bramy znajduje się centrum informacji i kasa, gdzie musimy nabyć bilety, jeśli chcemy zwiedzić zamek.

PIERWSZY DZIEDZINIEC

Wchodzimy przez bramę i kawałek dalej znajdujemy się na pierwszym z dziedzińców . Stąd udamy się na zwiedzanie komnat.

OKOLICZNE WYSPY

Od strony morza są tu mury na które można wejść, a rozciąga się stąd fantastyczny widok na morze, plaże i okoliczne wyspy. Jest ich kilka, a każda ma jakąś budowlę, czy to kolejną warownię, czy latarnie morską.


WNĘTRZA ZAMKOWE UDOSTĘPNIONE DO ZWIEDZANIA


Jak już wspomniałam , zamek jest w rękach prywatnych, część obiektu jest więc zamknięta i zawieszki „private” , ale kilkanaście komnat zostało udostępnionych do zwiedzania. Niby mało, ale są one tak ogromne i pełne ciekawych eksponatów, że na prawdę warto wejść do środka.

Największe wrażenie robi SALA KRÓLEWSKA – KING HALL . To wnętrze to prawdziwe arcydzieło sztuki wiktoriańskiej . Strop został wykonany z drewna teakowego sprowadzonego tu aż z Tajlandii.

Sala królewska połączona jest z SALĄ KRZYŻOWĄ – KROSS HALL . Tu pośrodku zbudowano kamienny kominek, jest stolik, fortepian i zestaw wypoczynkowy, a całość wyjątkowo pięknie zaprojektowana.

Ciekawa jest tez klatka schodowa, przez którą musimy przejść do dalszych pomieszczeń. Sama klatka jest prywatna, więc tym samym niedostępna, ale warto się tu przyjrzeć wszystkim detalom.

Kolejne wnętrza to biblioteka , pomieszczenie mieszkalne oraz wielka jadalnia :

W podziemiach znajdujemy też salę rycerską z kolekcją zbroi i broni :

A na końcu kuchnie zamkową :


ZAMEK BAMBURGH – II DZIEDZINIEC


Przez zwężenie jakim jest podjazd do zamku, przechodzimy do II części zamkowej otwartej przestrzeni. Tu króluje kwadratowa wieża z wnętrzami mieszkalnymi, tron królewski do którego stoi kolejka, żeby zrobić sobie zdjęcie i oczywiście piękna, zielona krótko przystrzyżona angielska trawka, która aż zachęca do odpoczynku.

W budynku od północnej strony tej części znajdziemy toalety, a na wieży duży zegar. na lewo od bramy prowadzącej nas do kolejnej części znajduje się zabytkowy budynek dawnych stajni. Od tyłu znajduje się do nich wejście. I tu, kompletne zaskoczenie. W starej stajni urządzono restaurację, a stołu ustawiono w boksach dla koni.


ZAMEK BAMBURGH – III DZIEDZINIEC


To nie koniec pięknej i ciekawej budowli . Przez kamienną bramę przechodzimy do III części zamkowej otwartej przestrzeni.

Od tej strony zamek wygląda wyjątkowo imponująco.

Na jej końcu znajduje się wieża będąca pozostałością po starym wiatraku.

W niskim budynku od zachodniej strony, zbudowanym z ciemnej cegły znajduje się małe muzeum lotnictwa.


ZAMEK BAMBURGH – WIDOKI Z ZEWNĄTRZ


Wnętrza zamku są imponujące i ciekawe, ale to co sprawia, że postrzegamy go jako wyjątkowy, to widoki ze wszystkich stron świata.

ZAMEK OD STRONY PLAŻY

Od strony plaży, z oddali zamek wygląda jak by był zbudowany z piasku. Dopiero, kiedy jesteśmy bliżej widzimy jak kamienne mury wyrastają z pięknej zieleni otaczającej go ze wszystkich stron. Od tej strony zaczynamy zresztą naszą wędrówkę, bo zanim pójdziemy zwiedzać, chcemy przywitać się z morzem.

ZAMEK OD STRONY MIASTECZKA

Najbardziej niesamowicie i imponująco prezentuje się budowla od strony miasta. Tu kamienne mury wyrastają ze skał i pionowo wznoszą się ze swoimi murami . Bujna zieleń stanowi integracyjną część tej niesamowitej kompozycji.

Od północy trwają prace archeologiczne, wygląda na to, że kiedyś budowla była jeszcze bardziej rozległa


MIASTO BAMBURGH I OKOLICA


Zamek góruje nad niewielkim miasteczkiem o tej samej nazwie. Bamburgh to tak na prawdę nie miasteczko, a wieś angielska, która w 2001 liczyła „aż” 454 mieszkańców. Ma za to ogromne boisko do krykieta i podczas naszego zwiedzania odbywały się tu jakieś ważne zawody, które zgromadziły sporo kibiców.

W sąsiedztwie zamku znajduje się wielka, piaszczysta plaża, która w 2005 roku została odznaczona Błękitną Flagą. To takie prestiżowe wyróżnienie dla kąpielisk oraz marin, które spełniają wysokie normy czystości wody i bezpieczeństwa. Plaża stała się więc ulubionym miejscem wypoczynku dla rodzin i miłośników surfingu.WIELKA BRYTANIA – PRZEWODNIK >


ANGLIA – PRZEWODNIK >

SZKOCJA – PRZEWODNIK >

IRLANDIA PÓŁNOCNA – PRZEWODNIK >

4 Replies to “ZAMEK BAMBURGH”

  1. Niesamowita architektura i piękne wnętrza. Zabytek zadbany, co zawsze mnie cieszy, jako konserwatora zabytków. Świetny wpis.

  2. Bardzo konkretny post. Kocham Anglię i cały czas planuję podróże…po – a jakże – całej Anglii 🙂 Zamki szczególnie działają na moją wyobraźnię!

Leave a Reply