Southport, Formby i Crosby

SOUTHPORT, FORMBY I CROSBY, CZYLI NA PÓŁNOC OD LIVERPOOLU

Southport, Formby i Crosby to trzy najciekawsze miejscowości znajdujące się na północ od Liverpoolu. Są tu przepiękne plaże, lasy, wydmy oraz ciekawe instalacje artystyczne.

Southport, Formby i Crosby nie miałam przyjemności obejrzeć osobiście, ale była tam i to wielokrotnie pozostała część naszego rodzinnego teamu, dlatego warto te miejsca i zrobione przez nich zdjęcia pokazać. Naszą bazą wypadową był Liverpool, a opisane miejsca znajdują się zaledwie 30 km od niego, dlatego warto oprócz samego miasta Beatlesów obejrzeć też wybrzeże ciągnące się na północ od niego.


SOUTHPORT, FORMBY I CROSBY – MAPA OPISANYCH MIEJSCSOUTHPORT


To niewielkie miasto w północno-zachodniej Anglii, położone nad Morzem Irlandzkim. Znajduje się około 32 km na północ od Liverpoolu i można tu dotrzeć pociągiem. Może więc być celem samym w sobie lub jednym z miejsc odwiedzonych podczas pobytu w okolicy.

SOUTHPORT – LORD STREET

Samo miasto jest urokliwe i bardzo kolorowe. Główna promenada to Lord Street. Przy niej znajdują się najważniejsze budynki miasta, w tym Ratusz, Galeria Sztuki. Kawałek dalej pomnik – War Memorial, czyli kolumnada po obu stronach placu.

Naprzeciwko nich ciekawa architektonicznie galeria handlowa Wayfarers Arcade.

W północno wschodniej części miasta znajdziemy piękną czerwoną świątynię. To anglikański Holy Trinity Southport zbudowany przed 1821 rokiem.

MARINE LAKE

Centrum miasta od parków, a dalej plaży nadmorskiej oddziela ogromne jezioro. Prowadzą przez nie 3 mosty : piesze – Marine Lake Footbridge i Southport Pier oraz drogowy – Marine Way Bridge .

Samo jezioro zapewnia fantastyczne widoki na miasteczko. Stanowi mekkę ptaków różnych gatunków, nawet kormoranów.

MODELOWA WIOSKA KOLEJOWA

Southport Model Railway Village to jedna z atrakcji miasteczka, która ucieszy dużych i małych. Fantastyczna ogromna makieta kolejowa stanowi fajny kontrast dla zabudowy miasta. Można się poczuć jak Guliwer.

  • GODZINY OTWARCIA – tylko w wybrane dni od kwietnia do września – LINK
  • BILET WSTĘPU – £6.00, ulgowy £5.00
  • SZCZEGÓŁY na stronie MODEL RAILWAY VILLAGE

PLAŻA W SOUTHPORT

Do plaży najlepiej dojść pomostem zaczynającym po drugiej stronie jeziora. Pomost ciągnie się wgłąb morza, choć podczas odpływu nie dojdziecie nim do wody.


FORMBY


LAS SOSNOWY I RUDE WIEWIÓRKI

Do maleńkiej miejscowości Formby warto zajrzeć , aby przejść się szlakiem przez urokliwy las , zamieszkały podobno przez rude wiewiórki. Tych co prawda mąż nie miał okazji dojrzeć, za to towarzyszyły mu takie urokliwe nadmorskie krajobrazy.

WYDMY

Przez lasek sosnowy dochodzi się do fantastycznych wydm. Porośnięte niską trawą tworzą ciekawe krajobrazy.


CROSBY


MIASTECZKO CROSBY

To właściwie sypialnia Liverpoolu dla tych , korzy lubią mieć blisko morze i plaże. Nie ma więc tu atrakcji dla turystów, po za plaża, którą opisałam poniżej

PLAŻA RZEŹB

To, co przyciąga turystów do tego niewielkiego miasteczka to plaża pełna rzeźb. Anthony Gormley, to brytyjski artysta, który specjalizuje się w postaciach wystawianych w bardzo niekonwencjonalny sposób.  Jego dzieła to między innymi Anioł Północy i Event Horizon oraz ta plaża, gdzie ustawiono ponad sto rzeźb w stali 1:1. Dzięki ogromnym przypływom i odpływom wody instalacja nigdy nie wygląda tak samo. Raz ludzie są zatopieni w wodzie, innym razem stoją na plaży. Wszystkie ustawione są twarzą w stronę wody, robi to niesamowite wrażenie.BAZA NOCLEGOWA W SOUTHPORT I OKOLICY


W samym miasteczku jest spora baza noclegowa, można też nocować w Liverpoolu i dojechać. Jeśli zdecydujecie się na dłuższy pobyt w okolicy, to odsyłam do sprawdzonego przez nas i pewnego portalu BOOKING.COM . Korzystając z któregokolwiek linku na mojej stronie możesz rezerwować noclegi z rabatem 15%.

Wybierz na mapie poniżej interesującą Cię datę noclegu i rezerwuj :Booking.com


Szukasz lotów do LIVERPOOLU – zajrzyj na STRONĘ REZERWACJI lotów .WIELKA BRYTANIA – PRZEWODNIK >


ANGLIA – PRZEWODNIK >

SZKOCJA – PRZEWODNIK >

IRLANDIA PÓŁNOCNA – PRZEWODNIK >

Leave a Reply