Półwysep Wirral

PÓŁWYSEP WIRRAL : BIRKENHEAD, NEW BRIGHTON, WEST KIRBY I WYSPY HILBRE

Półwysep Wirral znajduje się na południe od Liverpoolu w północno – zachodniej Anglii . Są tu ciekawe miasteczka, piękne plaże, latarnie morskie i wysepki do których można dotrzeć nawet na piechotę.

Półwysep Wirral miałam przyjemności obejrzeć osobiście tylko fragmentarycznie. Mąż był tu jednak wielokrotnie i większość zdjęć które umieszczę w przewodniku pochodzi z jego archiwum. Jak widać to miejsce za każdym razem będzie wyglądać inaczej.

Półwysep ma kształt zbliżony do prostokąta. Jego długość wynosi 16,1 km a szerokość 11,3 km. Miejscowości, które się tu znajdują połączone są z pobliskim Liverpoolem dwoma tunelami drogowymi i tunelem kolejowym. Pływają tu również promy pasażerskie.


PÓŁWYSEP WIRRAL – MAPA OPISANYCH MIEJSCMIASTO BIRKENHEAD


Birkenhead to miasto w metropolitalnej dzielnicy Wirral w Merseyside w Anglii. Historycznie było częścią Cheshire do 1974 roku. Miasto znajduje się na półwyspie Wirral, wzdłuż zachodniego brzegu rzeki Mersey, naprzeciwko Liverpoolu. Historycznie miasta w Wielkiej Brytanii są identyfikowane, jeśli mają katedrę w granicach miasta lub jeśli otrzymały status miasta od królowej (lub króla).

Założone w XII wieku, znaczenia nabrało dopiero w XIX wieku w wyniku rewolucji przemysłowej. Powstały wówczas Birkenhead Park i Hamilton Square. Powstał także port morski i firma stoczniowa Cammel Laird, która ma swoją siedzibę w Birkenhead od ponad 120 lat. Podczas II wojny światowej stocznia wyprodukowała prawie 200 statków komercyjnych i wojskowych, w tym HMS Rodney, HMS Prince of Wales i HMS Ark Royal (lotniskowiec). Najsłynniejszym statkiem zbudowanym ostatnio w stoczni jest RRS Sir David Attenborough – oceanograficzny i polarny statek badawczy na Antarktydzie.

CIEKAWOSTKI O MIEŚCIE :

 • Tu powstał pierwszy tramwaj uliczny w Wielkiej Brytanii.
 • Kolej połączyła Birkenhead z Liverpoolem pierwszym na świecie tunelem pod rzeką. Zbudowano ją w 1886 roku i pierwotnie wykorzystywano silniki parowe. Więcej informacji > NA STRONIE
 • Park Birkenhead, zbudowany w czasach wiktoriańskich, był modelowy dla nowojorskiego parku centralnego.

Miasto obecnie nie jest zbyt atrakcyjne, poniżej kilka obrazów z centrum miasta o okolicy.


BIRKENHEAD – MUZEUM TRANSPORTU I TRAMWAJÓW

Samo miasto jak już wspomniałam nie jest zbyt atrakcyjne, ale ma muzeum, które koniecznie powinno się znaleźć na liście miejsc do odwiedzenia w okolicy Liverpoolu.

 • Lokalizacja muzeum – Wirral Transport Museum & Heritage Tramway
 • Godziny zwiedzania: Weekendy, poniedziałki świąteczne i wakacje 13:00 – 16:30
 • Cena biletów: zwiedzanie jest darmowe,
 • Tramwaje kursują co pół godziny w obie strony między Woodside a Muzeum, rozpoczynając o 13:00 z Woodside – ostatni tramwaj odjeżdża z Woodside o 16:30. Opłaty za przejazd tramwajem w obie strony wynoszą – 2,00 GBP dorośli: 1,00 GBP dzieci
 • Link do strony > Muzeum Tansportu

Merseyside Tramway Preservation Society to grupa zajmująca się renowacją pojazdów. Założona została w 1960 roku przez studentów z Uniwersytetu w Liverpoolu, którzy chcieli uratować jedną ze słynnych Zielonych Bogiń. Od tego czasu stowarzyszenie wskrzesiło ponad pół tuzina wagonów tramwajowych. Dziś w muzeum można podziwiać kolekcję brytyjskich tramwajów pierwszej generacji, od epoki tramwajów konnych i parowych po w pełni zamknięty elektryczny pojazd. Jest też jednopokładowy tramwaj kontynentalny i napowietrzny wagon konserwacyjny z lat 1940-tych.

Oprócz tramwajów zgromadzono tu inne pojazdy jak samochody i autobusy oraz makiety i inne pamiątki.


BIDSTON HILL – PARK

Na zachodzie Birkenhead znajduje się park w którym znajdziecie 3 ciekawe historycznie obiekty :

Obserwatorium Astronomiczne – Bidston Observatory Artistic Research Centre obiekt historyczny pełniący obecnie funkcje nieco inną od pierwotnej. To miejsce badań, spotkań i eksperymentów, które nie jest nastawione na zysk i koncentruje się na zapewnieniu przestrzeni do pracy dla osób i grup, aby mogły się spotkać i poświęcić czas potrzebny na rozwój swoich praktyk i projektów.

Na Latarnię Morską można wejść w wybrane dni (trzeba wcześniej się dowiedzieć od gospodarzy lub na stronie – LINK ) . Pierwsza latarnia morska na Bidston Hill została zbudowana w 1771 roku. Obecny budynek pochodzi z 1873 roku, która działał jako latarnia morska do 1913 roku. Budynek jest wpisany na listę zabytków klasy II, jest własnością prywatną i czasami jest udostępniany zwiedzającym.

Historyczny, nie działający już wiatrak znajduje się na wzgórzu.

A samo wzgórze jest świetnym punktem widokowym na cały prawie Liverpool i resztę półwyspu Wirral.


NEW BRIGHTON


MIASTECZKO NEW BRIGHTON

Do maleńkiej miejscowości znajdującej się na północnym wschodzie Półwyspu Wirral warto zajrzeć z wielu powodów. To jedno z najbardziej kolorowych miasteczek, a to dlatego, że znajdziecie tu największe zagęszczenie murali. Są ciekawe rzeźby, a nawet skrzynki pocztowe znalazły swoje ozdoby.

New Brighton jest bardzo interesujące także historycznie. W latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku było to preferowane miejsce wypoczynku dla ludzi z klasy robotniczej z Liverpoolu. Posiadało wtedy wiktoriańskie molo położone wzdłuż wybrzeża od skały Fort Perch w kierunku Birkenhead. W tym samym miejscu znajdował się również park rozrywki i sala balowa, do której przylegała największa wieża tamtych czasów, wyższa nawet niż wieża w Blackpool. Niestety pożar, który rzekomo rozpoczął się w sali balowej, zniszczył kompleks wież. Informacje o wieży znajdziecie > TUTAJ

MIASTO MURALI

W new Brighton prawie na każdym budynku znajdziecie jakiś mural. Są bajecznie kolorowe, czasem zabawne, czasem niosą jakieś przesłanie. Warto ich wszystkich poszukać, choć przybywa ich stale i za każdym razem można znaleźć coś nowego. Murale powstają dzięki fundacji – szczegóły na STRONIE

SYRENKI

W mieście znajduje się kilka rzeźb syrenek.

FORT PERCH ROCK

Fort Perch Rock znajduje się w najdalszym punkcie miasta. Ten niezbyt spektakularny Fort został zbudowany w latach 1826-9 jako część serii stałych umocnień na Mersey. W latach 1894-1899 został przebudowany i dodano nowe działa. Fort działał podczas II wojny światowej, a do 1943 roku był obsługiwany przez Straż Krajową. Od 1957 roku mieści się w nim muzeum i akwarium.

PLAŻA W NEW BRIGHTON

Jak widać na zdjęciach wygląda kompletnie inaczej podczas i w czasie odpływów. Naprzeciwko, po drugiej stronie Zatoki Mersey znajduje się ogromny port

LATARNIA MORSKA

Tuż za fortem znajduje się malownicza, nieczynna już latarnia morska zbudowana w 1827 roku. Działała do 1973 roku, a następnie została sprzedana prywatnemu właścicielowi.


PÓŁWYSEP WIRRAL – PÓŁNOCNE WYBRZEŻE


LATARNIA MORSKA LEASOWE

Leasowe Lighthouse znajduje się mniej więcej pośrodku północnego wybrzeża półwyspu. Ta nieczynna i dość zaniedbana obecnie latarnia wybudowana była w 1763 roku. Jest najstarszą ceglaną latarnią w Wielkiej Brytanii i prawdopodobnie pierwszą budowlą tego typu (z murem szczelinowym) na świecie.

WYBRZEŻE

Wzdłuż całego północnego wybrzeża ciągną się plaże, a na morzu znajdują się ogromne farmy wiatraków i platformy wiertnicze.


WEST KIRBY


MIASTECZKO WEST KIRBY

To maleńka miejscowość na zachodnim krańcu półwyspu licząca zaledwie około 8 tys. mieszkańców. Mała, ale urokliwa z kilkoma budynkami na które warto zwrócić uwagę.

PLAŻA

To, co przyciąga do miasteczka turystów to ogromne plaże , z widokiem na góry Walii po drugiej stronie zatoki i najpiękniejsze zachody słońca w okolicy.

REZERWAT RED ROCKS

Na samym końcu plaży znajduje się rezerwat z czerwonymi skałami. Warto zjawić się tu o zachodzie słońca, kiedy skały dodatkowo oświetlone są ciepłymi promieniami słońca.


WYSPY HILBRE


Na środku Zatoki Dee znajdują się dwie wyspy : Little Hilbre i Hilbre. Podczas odpływu można do nich dotrzeć na piechotę. Odwiedzający powinni przybyć na wyspę co najmniej 2 godziny po przypływie, ponieważ zapewni to wystarczająco dużo czasu na zwiedzanie wyspy i bezpieczny powrót przed nadejściem przypływu. Ważne jest również, aby mieć oko na przypływ podczas pobytu na wyspie, ponieważ woda może szybko wzrosnąć i odciąć punkty dostępu do lądu. Aby powrócić na stały ląd, należy opuścić wyspę na 2-3 godziny przed kolejnym przypływem.

 • Pływy można sprawdzić na stronie > LINK .
 • Wszystko na temat wyspy znajdziecie tutaj > LINK

Czas należy przewidzieć tak, aby udało się jeszcze wrócić na ląd. Inaczej czeka nas nocleg na wyspie. I choć jest ona zamieszkała, to nie ma tam żadnych pensjonatów.

SPACER NA WYSPY

Spacer należy zacząć na plaży w pobliżu czerwonych skał. Można iść w nieprzemakalnych butach lub na bosaka. Odpływ zapewnia przejście, ale nie do końca suchą stopą.

WYSPA MAŁA HILBRE

Zanim się dotrze na dużą wyspę, trzeba przejść przez mniejszą. Ta też jest ciekawa i urokliwa. Ma sporo kolorowych skał.

WYSPA HILBRE

Wizyta na dużej Hilbre jest celem wędrówki wielu osób. Widoki z wyspy są oszałamiające, z panoramicznymi widokami na wybrzeże i ujście rzeki. Są tu fantastycznie formacje skalne, a nawet łąki . Jak już wspomniałam wyspa jest zamieszkała i jest to tym bardziej zaskakujące, jeśli uświadomimy sobie, że da się tu dotrzeć tylko podczas odpływu.

Wyspa jest domem dla różnych gatunków ptaków, w tym ostrygojadów, kulików i rybitw.

Są tu także ogromne kolonie fok, które można spotkać wokół wyspy.BAZA NOCLEGOWA PÓŁWYSPU WIRRAL I OKOLICY


W samym miasteczku jest spora baza noclegowa, można też nocować w Liverpoolu i dojechać. Jeśli zdecydujecie się na dłuższy pobyt w okolicy, to odsyłam do sprawdzonego przez nas i pewnego portalu BOOKING.COM . Korzystając z któregokolwiek linku na mojej stronie możesz rezerwować noclegi z rabatem 15%.

Wybierz na mapie poniżej interesującą Cię datę noclegu i rezerwuj :Booking.com


Szukasz lotów do LIVERPOOLU – zajrzyj na STRONĘ REZERWACJI lotów .WIELKA BRYTANIA – PRZEWODNIK >


ANGLIA – PRZEWODNIK >

SZKOCJA – PRZEWODNIK >

IRLANDIA PÓŁNOCNA – PRZEWODNIK >

5 Replies to “PÓŁWYSEP WIRRAL : BIRKENHEAD, NEW BRIGHTON, WEST KIRBY I WYSPY HILBRE”

 1. Widoki potrafią zapaść na długo w pamięć. Warto zwiedzać świat i jego zakamarki.

 2. Mam słabość do sztuki ulicznej, dlatego syrenki i murale już mnie kupiły ale widoki z plaży i czerwone skały są równie piękne

 3. Super że zwiedzanie jest darmowe,
  Na Latarnię Morską można też wejść bezpłatnie?

Leave a Reply