Falkirk Wheel

FALKIRK WHEEL I KELPIES, CZYLI SZKOCKI SZLAK WODNY

Falkirk Wheel to jedna z najciekawszych atrakcji okolicy Edynburga i Glasgow. Tą niesamowitą konstrukcję na powstałym na nowo szlaku łączącym oba te miasta trzeba koniecznie zobaczyć.

Falkirk Wheel , inaczej „diabelski młyn” to podnośnia obrotowa, służąca do transportu jednostek pływających pomiędzy kanałem Forth and Clyde, a kanałem Union. Różnica wysokości między kanałami wynosi aż 24 metry. Stworzenie więc konstrukcji umożliwiającej przepłynięcie obu kanałów było nie lada wyzwaniem.

Pod atrakcją znajduje się ogromny parking. Koszt parkingu to 3,5 funta za cały dzień. Nawet jeśli nie będziemy korzystać z rejsu, warto tu podjechać, aby obejrzeć to cudo techniki i wszystko co wokół niego się znajduje.FALKIRK WHEEL NA SZKOCKIM SZLAKU WODNYM


Falkirk w którym znajdziecie to cudo techniki, to niewielkie miasteczko położone między Edynburgiem, a Glasgow. Oba te szkockie miasta łączy dziś 80-kilometrowa autostrada, dotarcie więc z jednego do drugiego miasta to około godziny drogi. Jeśli jednak ktoś dysponuje dużą ilością czasu, może tą odległość przepłynąć barką. Szlak wodny jest oczywiście dużo dłuższy i wykorzystywany jako atrakcja turystyczna


KRÓTKA HISTORIA


Kiedyś kanały Forth and Clyde oraz Union połączone były systemem 11 śluz, a ich pokonywanie trwało cały dzień. Kiedy reaktywowano szlak postanowiono jednak nie odbudowywać starych śluz, tylko zbudowano nowoczesną windę dla łodzi. 22 maja 2002 roku królowa Elżbieta II otworzyła obiekt w trakcie obchodów Złotego Jubileuszu swego panowania.


BUDOWA FALKIRK WHEEL


Obrót ramion Falkirk Wheel zajmuje zaledwie 5 minut, a urządzenie zużywa jedynie 1,5 kWh energii elektrycznej, czyli tyle co 8 elektrycznych czajników do wody.

Kształt ramion śluzy został zaprojektowany w nawiązaniu do kształtu celtyckiego dwuostrzowego topora, tzw. labrysa. Każde z tych dwóch ramion mieści obrotowo zamocowaną „gondolę”. Gondola to dok o długości 25 m i pojemności 300 m³ wody, wyposażony w wodoszczelne wrota, do którego wpływa statek. Woda wraz ze statkiem łącznie waży 600 ton. Obrót to jak już wspomniałam około 5 minut, a cały cykl śluzowania to zaledwie 15 minut.


DOLNY POZIOM FALKIRK WHEEL – OTOCZENIE


Falkirk Wheel został otoczony ciekawą infrastrukturą wokół. Mamy główny obiekt z wystawami, mały porcik, atrakcje wodna dla dzieciaków i kolorowe domki. Można też przejść się szlakiem selfi wzdłuż kanału.


GÓRNY KANAŁ UNION


Na poziom górnego kanału można się dostać barką, ale jeśli jesteśmy tu tylko jako widzowie to wystarczy wspiąć się na wzgórze. Warto to zrobić, bo widoki są stąd fantastyczne.


ROUGHCASTLE TUNNEL


Na końcu kanału znajduje się tunel. Został on fantastycznie zrobiony, bo wpływa tu oczywiście barka, ale obok jest zrobiony chodnik, a całość pięknie podświetlona kolorowymi lampami, które zmieniają barwy. Warto przejść się do końca tunelu, aby zobaczyć dalszą część kanału.THE KEPLIES – ATRAKCJA NA KANALE FORTH AND CLYDE


Jeśli już wybierzecie się do Falkirk Wheel to koniecznie podjedźcie (lub podpłyńcie) pod atrakcje znajdująca się na końcu kanału Forth and Clyde. Tu możecie zaparkować na dużym parkingu i przejść się wzdłuż kanału. Parking płatny 2 funty, ale tylko kartą.

Na końcu kanału postawiono dwie ogromne głowy koni stanowiące niejako bramę przy kolejnej śluzie. Te wspaniałe rzeźby koni, to wizja artysty Andy’ego Scotta. Wznoszą się one na 30 metrów wysokości i stanowią hołd dla ciężkiej pracy jaką wykonywały podczas rozwoju przemysłowego kraju

Obok jest całe centrum wystawowe z kawiarnią. Całość otoczenia robi niesamowite wrażenie. Warto tu podjechać także wieczorem kiedy głowy są pięknie podświetlona.


BAZA NOCLEGOWA OKOLICY FALKIRK WHEEL


Okolica Falkirk ma ogromną bazę noclegową, obok są jeszcze Glasgow i Edynburg. My nie znaleźliśmy niczego w okolicy, dlatego nocowaliśmy kawałek dalej, bo w miejscowości HAMILTON . To była dobra baza wypadowa do Glasgow i Edynburga oraz wszystkich atrakcji pomiędzy i dużo tańsza opcja niż spanie w tych obu miastach. W przypadku rezerwacji noclegu odsyłam zawsze do sprawdzonego przez nas i pewnego portalu BOOKING.COM

Wybierz na mapie poniżej interesującą Cię datę noclegu i rezerwuj :Booking.comWIELKA BRYTANIA – PRZEWODNIK >


ANGLIA – PRZEWODNIK >

SZKOCJA – PRZEWODNIK >

IRLANDIA PÓŁNOCNA – PRZEWODNIK >

5 Replies to “FALKIRK WHEEL I KELPIES, CZYLI SZKOCKI SZLAK WODNY”

  1. Konie muszą naprawdę robić niesamowite wrażenie, przyznam, że nie zetknęłam się z nimi wcześniej na zdjęciach w ramach podróżniczych fotorelacji, aż korci mnie teraz, aby zobaczyć je na własne oczy.

  2. Ciekawe miejsce, nigdy o nim nie słyszałam. A czuję, że krajobrazy przypadłyby mi do gustu.

Leave a Reply