LEEDS

LEEDS, YORK I OKOLICA

Leeds i najbliższa jego okolica, znajdujące się w północno – centralnej Anglii, także zasługują na uwagę. Hrabstwo Yorkshire to ciekawe zabytki, piękne miasta i fantastyczne muzea. To wszystko czeka na turystów w tym rejonie kraju.

Leeds osobiście miałam przyjemność obejrzeć tylko fragmentarycznie i z okien samolotu. Mąż tu nocował i spędził w okolicy więcej czasu, dzielę się więc z Wami i tymi miejscami które udało mu się odwiedzić i sfotografować.


LEEDS, YORK I OKOLICA – MAPA OPISANYCH MIEJSCMIASTO LEEDS Z LOTU PTAKA


Jak już wspominałam, zobaczyłam Leeds z samolotu. To, co mnie od razu zaskoczyło to wielkie uporządkowanie przedmieść miasta oraz ogrom zieleni. Rewolucja przemysłowa, która zniszczyła całą wysoką zieleń w kraju, to na szczęście już przeszłość.

Z okien samolotu widać też jeziora na wschód od Leeds


CENTRUM LEEDS


Leeds zamieszkuje prawie 460 tysięcy osób. Miasto otrzymało prawa miejskie dopiero w 1627 roku. W kolejnych latach nastąpił rozwój gospodarczy i przemysłowy miasta, które do dziś stanowi chlubę północnej części Anglii. Patrząc na zdjęcia z różnych części miasta, możemy mieć wrażenie dziwnej mieszanki stylów i kolorów. Leeds jest po prostu ciekawym połączeniem historii z teraźniejszością.

Teraz przejdziemy na główny plac miasta. Tu znajduje się ciekawa instalacja artystyczna, plac ma mnóstwo zieleni, a wokół niego mieszczą się piękne historyczne budowle.

Okazałym zabytkiem jest XIX wieczny Ratusz w Leeds , którego wieża góruje nad miastem. W pobliżu ratusza stoją ciekawe architektonicznie budynki Civic Hall i Civic Theatre.

W mieście jest też wiele monumentalnych budowli przemysłowych z XIX wieku, największe wrażenie sprawia Corn Exchange Centre oraz położony nieopodal Kirkgate Market i Victoria Quater. Wnętrza faktycznie robią oszałamiające wrażenie.

W północnej części znajduje się jeszcze jedna galeria, tym razem współczesna pomiedzy budynkami hotelu Radison Blue.

Parki i tereny zielone są jak już wspomniałam prawie w całym mieście i na jego obrzeżach . Z niektórych roztaczają się fajne widoki na miasto .

Ciekawymi zabytkami są również wspaniałe budowle sakralne takie jak: Katedra katolicka przy George Street, kościół anglikański przy Kirkgate Street, czy Kościół Świętej Trójcy przy Boar Lane. Z muzeów polecane jest Royal Armouries, czyli Muzeum Uzbrojenia leżące przy rzece Aire, na terenie portu żeglugi śródlądowej.


OPACTWO KIRKSTALL


Kirkstall Abbey leży mniej więcej w połowie drogi między centrum Leeds, a lotniskiem. To jeden z najlepiej zachowanych klasztorów cysterskich w kraju, założony ponad 800 lat temu.

 • czynne : od 10.00 – 16.00
 • bilet wstępu : £5.80, ulgowy £2.90

Kirkstall Abbey położony jest w parku na północnym brzegu rzeki Aire. Został założony około 1152 roku i zlikwidowany podczas likwidacji klasztorów pod rządami Henryka VIII. Opactwo Kirkstall zostało nabyte przez Leeds Corporation i otwarte dla publiczności pod koniec XIX wieku.


CIEKAWOSTKI DOTYCZĄCE MIASTA LEEDS


 • najstarszy samolot w Wielkiej Brytanii powstał w Leeds
 • stąd jest także pierwsza na świecie lokomotywa parowa
 • tu wybudowano najstarszą na świecie wciąż funkcjonującą linię kolejową na świecie
 • w muzeum w Leeds znajdziecie największą zbroję świata – zrobioną na słonia
 • pierwsza na wyspach autostrada połączyła Leeds z Londynem
 • tu nakręcono najstarszy na świecie film w 1888 roku

MIASTECZKO BRAMHOPE


Małe miasteczko, w właściwie to wieś licząca sobie zaledwie 3400 mieszkańców na wschód od lotniska i na północ od samego miasta Leeds. Typowe miasteczko angielskie jakich setki w całym kraju. I pewnie byśmy tu nie zajrzeli, gdyby nie przywiódł nas głód.


WZGÓRZE ZAMKOWE Z WIEŻĄ WIKTORII


Jeśli będziecie jechać do Leeds od strony Manchesteru, warto zatrzymać na pewnym wzgórzu gdzie znajduje się Wieża Wiktorii. Ze wzgórza i wieży roztacza się widok na całe Huddersfield.

 • wieża czynna : 12.00 – 16.30
 • bilet wstępu : £2.40, ulgowy 65p

Historia działalności człowieka na Wzgórzu Zamkowym sięga ponad 4000 lat wstecz. W średniowieczu na wzgórzu znajdował się zamek, z którego pozostała tylko studnia. Wznosząca się na Wzgórzu Zamkowym Wieża Wiktorii jaką oglądamy obecnie została ukończona w 1899 roku. Osiąga ona wysokość prawie 997 stóp nad poziomem morza.YORK – MUZEUM KOLEI


Jeśli będziecie w Leeds lub okolicy, to koniecznie zaplanujcie wizytę w największym muzeum kolejnictwa w Europie . National Railway Museum znajduje się w mieście York 45 km na wschód od miasta Leeds.

 • Godziny otwarcia : 10.00 – 17.00
 • Bilet wstępu – darmowy – rezerwacja wejściówki na STRONIE
 • czas zwiedzania – około 2 godzin
 • szczegóły na stronie Railway Museum

KRÓTKA HISTORIA MUZEUM

Zanim miejsce to stało się muzeum, było parowozownią numer cztery, jedną z dziewięciu w Yorku. Zbudowana w 1877 roku parowozownia służyła wcześniej do przechowywania, czyszczenia i przygotowywania lokomotyw parowych do pracy na głównej linii kolejowej. W kwietniu 1942 roku została poważnie uszkodzona podczas niemieckiego nalotu. Potem wykorzystywano ją jako miejsce przechowywania zbędnych lokomotyw parowych od 1968 roku. Muzeum otwarto w 1975 roku. Od tego czasu cieszy wszystkich miłośników kolei.

MALLARD

To potężne, aerodynamiczne arcydzieło techniki rozpędziło się do 126 mil/h (202 km/h) już w 1938 roku, co do dzisiaj jest rekordem prędkości lokomotywy parowej, który nigdy nie został pobity.
Potrzeba prędkości.

INTERCITY 125

Nazwany na cześć swojego legendarnego projektanta, „latający banan” jest pięknie zachowanym pociągiem dużych prędkości, który przetarł szlak w 1976 roku. Do dzisiaj pozostaje najszybszą lokomotywą spalinową na świecie. Uważane są za najbardziej nowoczesne lokomotywy w Wielkiej Brytanii, ich potężne silniki osiągnęły rekordową na świecie prędkość 148 mil/h (238km/h) na godzinę.

SHINKANSEN

Muzeum posiada także egzemplarz Shinkansena z lat 60-tych, kiedy to trwała rewolucja w szybkim podróżowaniu. Pociąg pocisk poruszał się już wtedy z prędkością do 130 mil/h (209km/h), a pokonanie 320-kilometrowej linii między Tokio a Osaką zajmowało nieco ponad trzy godziny. Po wycofaniu Shinkansena z eksploatacji w 2000 roku, przekazano go do muzealnej kolekcji.

DUCHESS OF HAMILTON

Lokomotywa parowa i tender, nr 46229 o nazwie „Duchess of Hamilton”, zaprojektowana przez Williama Staniera, zbudowana została w Crewe w 1938 roku. Księżna Hamilton to jedna z największych i najpotężniejszych ekspresowych lokomotyw pasażerskich używanych w Wielkiej Brytanii, była jedną z trzydziestu ośmiu lokomotyw klasy koronacyjnej. Po wybuchu wojny w 1939 roku Duchess of Hamilton utknęła w Ameryce, po tym jak była tam wystawiana na światowej wystawie. Ostatecznie powróciła do kraju w 1942 roku i została ubrana w czarne wojenne barwy, a do 1947 roku usunięto jej opływową obudowę.

ROCKET

Lokomotywa parowa i tender to replika, „Rocket”, która zaprojektowana została przez Roberta Stephensona, a zbudowana w 1979 roku dla upamiętnienia 150-tej rocznicy Rainhill Trials.

EUROSTAR

Pociąg , którym pasażerowie poruszają cię z Francji do Wielkiej Brytanii tunelem pokazano w muzeum razem z przekrojem tego tunelu.

Obiektów muzealnych jest tu tak wiele, że nie sposób ich opisać i pokazać każdego z nich z osobna. Poniżej duża galeria pozostałych ciekawych lokomotyw i składów pociągów jakie zobaczycie w muzeum.


BAZA NOCLEGOWA W LEEDS I OKOLICY


Choć to park Narodowy, baza noclegowa na jego terenie jest ogromna. Mąż tu nocował w małym pensjonacie na peryferiach miasta. Jeśli zdecydujecie się na dłuższy pobyt w okolicy, to odsyłam do sprawdzonego przez nas i pewnego portalu BOOKING.COM . Korzystając z któregokolwiek linku na mojej stronie możesz rezerwować noclegi z rabatem 15%.

Wybierz na mapie poniżej interesującą Cię datę noclegu i rezerwuj :


Booking.com

Szukasz lotów do LEEDS – zajrzyj na STRONĘ REZERWACJI lotów .WIELKA BRYTANIA – PRZEWODNIK >


ANGLIA – PRZEWODNIK >

SZKOCJA – PRZEWODNIK >

IRLANDIA PÓŁNOCNA – PRZEWODNIK >

Leave a Reply