Szkocja

SZKOCJA

Szkocja to historyczne, dawne królestwo, które aktualnie wchodzi w skład Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Kojarzona z bajkowymi krajobrazami, zmienną pogodą, zamkami, mężczyznami w kiltach grających na dudach i whisky.

Szkocja obejmuje północną część wyspy Wielkiej Brytanii oraz archipelagi: Hebrydy, Orkady i Szetlandy. Na południu graniczy z Anglią. Stolicą Szkocji jest Edynburg, natomiast największym miastem Glasgow. Była od lat na liście naszych marzeń i tak latem 2023 roku udało się nam przejechać jej większą część, zwiedzić wszystkie największe miasta, piękne parki narodowe i rezerwaty. Dotarliśmy nad słynne jezioro Loch Ness, na najpiękniejszą wyspę Szkocji z jej słynnymi skałami oraz wspięliśmy się na najwyższy szczyt Szkocji i całej Wielkiej Brytanii. Wszystko to znajdziecie w tym przewodniku.


MAPA MIEJSC OPISANYCH W PRZEWODNIKU PO SZKOCJI


Najedź na interesujące Cię miejsce, a link poniżej odeślę Cię do konkretnego przewodnika. Każdy osobny przewodnik oznaczony jest innym kolorem. Miejsca naszych noclegów oznaczyłam na czarno. Wszystkie przewodniki znajdziesz też na liście poniżej mapy.


SZKOCJA – SZCZEGÓŁOWE PRZEWODNIKI


GLASGOW

GLASGOW > PRZEWODNIK PO MIEŚCIE >EDYNBURG

EDYNBURG > PRZEWODNIK PO MIEŚCIE >Falkirk Wheel

FALKIRK WHEEL I KELPIES, CZYLI SZKOCKI SZLAK WODNY >Queensferry

QUEENSFERRY – MIASTO TRZECH MOSTÓW >Stirling

STIRLING – MIASTO, ZAMEK I WALLACE MONUMENT >Klify Arbroath / Rezerwat Seaton

KLIFY ARBROATH / REZERWAT SEATON >Rezerwat Fowlsheugh

REZERWAT FOWLSHEUGH – KRAINA MASKONURÓW >Troup Head

TROUP HEAD – KRÓLESTWO GŁUPTAKÓW >Wschodnie Wybrzeże Szkocji

WSCHODNIE WYBRZEŻE SZKOCJI – ATRAKCJE I NAJPIĘKNIEJSZE MIEJSCA >Park Narodowy Cairngorms

PARK NARODOWY CAIRNGORMS >Loch Ness

LOCH NESS I ATRAKCJE DROGI NA SKYE >Wyspa Skye

WYSPA SKYE : THE OLD MAN OF STORR, WODOSPADY I INNE ATRAKCJE >Ben Nevis

BEN NEVIS – NAJWYŻSZY SZCZYT SZKOCJI ORAZ ATRAKCJE OKOLICY >SZKOCJA – KRÓTKA HISTORIA


Szkocja od początku swojej historii była obszarem, na którym dochodziło do konfliktów różnych kultur i ludów. Byli tu Piktowie, Celtowie, Normanowie, Rzymianie, Anglowie, którzy walczyli o wpływy w tym rejonie świata. Szkocja została połączona z Anglią, najpierw unią personalną pd 1603 roku, potem unią realną w 1707, kiedy powstało Królestwo Wielkiej Brytanii. Szkoci nigdy jednak nie pogodzili się z angielską dominacją, co doprowadzało do wielu powstań.

W maju 1999 Szkoci wybrali swój własny parlament w odpowiedzi na referendum z 1997, w którym chęć posiadania własnej władzy ustawodawczej wyraziło 75% głosujących. W 2014 roku odbyło się referendum w którym ponad 55% Szkotów opowiedziało się za pozostaniem w Zjednoczonym Królestwie.


SZKOCJA – PODSTAWOWE INFORMACJE


FLAGA I GODŁO

STOLICA SZKOCJI

Stolicą Szkocji jest Edynburg, księciem jest Karol III obecnie król całego Zjednoczonego Królestwa. W Edynburgu znajduje się Parlament Szkocki dający Szkocji pewną niezależność.

JĘZYK

Mówi się tu po szkocku. Szkocki jest specyficzny i możemy mieć problemy ze zrozumieniem. Zwłaszcza osoby z okolicy Glasgow mówią inaczej, niż znany nam angielski.

POGODA

Pogoda w Szkocji nie jest aż tak zmienna jak np. na Islandii, ale może być problemem podczas zwiedzania. Wszystkie pory roku mogą tu wystąpić w ciągu jednego dnia, a patrzenie na prognozy nie ma wręcz sensu. My mieliśmy wyjątkowe szczęście bo deszcze zaskoczyły nas tylko kilka razy i do tego niezbyt intensywne. Dało się więc nawet iść w góry. Niestety idealna słoneczna pogoda i błękitne niebo to tutaj rzadkość. Jadąc do Szkocji trzeba mieć w bagażu ubrania na wszystkie ewentualności i temperatury.

SZKOCKA KUCHNIA

Szkocja słynie najbardziej ze swojej whisky niż dobrej kuchni. Zamawiając szkockie śniadanie dostaniecie fasolkę, bekon i jajka, ale dodatkiem do tego będzie black pudding, czyli kiełbasa przypominająca nieco polską kaszankę, tylko z dodatkiem krwi.

JAK ZWIEDZIĆ SZKOCJĘ ?

Można wybrać się na zorganizowaną wycieczkę, ale jeśli wybierzecie się na własną rękę, to jedynym rozwiązaniem jest tu samochód. Można także ruszyć przez Szkocję na piechotę, to jeden z niewielu regionów, gdzie można spaś „na dziko”, ale pamiętajcie o tutejszej pogodzie, spanie w namiocie w ulewie nie należy do przyjemności.


BAZA NOCLEGOWA W SZKOCJI


Szkocja nie jest tanie i planując podróż w te rejony, warto o tym pomyśleć dużo wcześniej. W sezonie ciężko bowiem o noclegi w pobliżu najważniejszych i największych atrakcji. Już na 2 miesiące wcześniej wszystko w rozsądnych cenach bywa już zarezerwowane. W przypadku rezerwacji noclegu odsyłam zawsze do sprawdzonego przez nas i pewnego portalu BOOKING.COM . Korzystając z któregokolwiek linku na mojej stronie możesz rezerwować noclegi z rabatem 15%. Wybierz na mapie poniżej interesującą Cię datę noclegu i rezerwuj :


Booking.comWIELKA BRYTANIA – PRZEWODNIK >


ANGLIA – PRZEWODNIK >

SZKOCJA – PRZEWODNIK >

IRLANDIA PÓŁNOCNA – PRZEWODNIK >

Leave a Reply