IZRAEL I PALESTYNA

 


IZRAEL I PALESTYNA – MAPA ODWIEDZONYCH I OPISANYCH MIEJSC

Interesujące miejsce odnajdziesz przez link umieszczony na mapie lub poniżej :

          MIASTA, CIEKAWE MIEJSCA, ATRAKCJE

          PARKI NARODOWE, REZERWATY PRZYRODYIZREAL – TEL AWIW

NOWE MIASTO , BIAŁE MIASTO , WYBRZEŻE


Tel Awiw jest jednym z największych centrów technologicznych i najbogatszym miastem Izraela. Miejskie plaże, ekskluzywne sklepy, nowoczesne hotele, sprawiły, że Tel Awiw stał się popularnym celem krajowych i zagranicznych wycieczek. Jest to również najdroższe miasto w regionie, a 17 najdroższe miasto na świecie.

>>> TEL AWIW – PRZEWODNIK >>>


TEL AWIW – JAFA


Choć Jafa należy od ponad pół wieku do Tel Awiwu, to jest na tyle odmienna, że opisze ją osobno, bowiem obie części, a niegdyś osobne miasta różnią się między sobą historią i architekturą. Różnią się także samymi mieszkańcami, bo większą część Jafy zamieszkują wciąż Arabowie.

>>> TEL AWIW – DZIELNICA JAFA >>>


 JEROZOLIMA

STARE MIASTO, GÓRA OLIWNA, ZACHODNIA JEROZOLIMA


To 800-tysięczne miasto jest najbardziej symbolicznym, a za razem najbardziej niezwykłym miastem na świecie . To święte miejsce trzech monoteistycznych religii świata : chrześcijaństwa , judaizmu i islamu. Jego historia sięga tysięcy lat wstecz.

>>> PRZEWODNIK PO JEROZOLIMIE >>>


PALESTYNA – BETLEJEM


Miasto liczące obecnie ok. 30 tys. mieszkańców, położone w Górach Judzkich około 8km na południe od Jerozolimy. Jest gwarnym, pełnym życia miastem arabskim, które daje wyobrażenie jak żyją Palestyńczycy. Miasto od 2003 roku odgradza od Jerozolimy betonowy mur, tu znajdują się też wojskowe punkty kontrolne, a obywatele Izraela nie mają prawa wstępu.

>>> BETLEJEM – PALESTYNA >>>


IZRAEL – PARK NARODOWY CEZAREI


Miasto zwane również CEZAREĄ NADMORSKĄ powstało jako niesamowita wizja Heroda Wielkiego. Wcześniej istniała tu niewielka osada portowa Fenicjan.

>>> PARK NARODOWY CEZAREI >>>


IZRAEL – HAJFA


Hajfa to wielkie i nowoczesne miasto. To 3 co do wielkości miasto Izraela, tu znajduje się największy port w kraju. Miasto jest też jednym z głównych ośrodków uniwersyteckich. Główna atrakcja miasta – to wpisane na listę UNESCO Ogrody i Sanktuarium wyznawców bahaizmu. 

>>> HAJFA – PRZEWODNIK PO MIEŚCIE >>>


IZRAEL – AKKA


Akka to miasto zamieszkałe przez zaledwie przez 46 tys. mieszkańców. Jest jednym z tych miejsc do których praktycznie nie docierają turyści. A warto wiedzieć, że jego najstarsza część została wpisana na listę UNESCO.

>>> AKKA – PRZEWODNIK PO MIEŚCIE >>>


WZGÓRZA GOLAN

PARK NARODOWY TWIERDZY NIMROD, GOLAN VOLCANIC PARK


To terytorium o najmniejszej gęstości zaludnienia, a równocześnie bogate w dziką przyrodę i malownicze krajobrazy. Rozciąga się od góry Hermon, miejsca styku 3 granic : Izraela, Libanu i Syrii do Jeziora Galilejskiego. Wzgórza Golan są praktycznie w całości zaminowane o czym ostrzegają przydrożne zasieki z żółtymi tabliczkami.

>>> WZGÓRZA GOLAN >>>


JEZIORO GALILEJSKIE

KAFARNAUM, TABGHA, GÓRA BŁOGOSŁAWIEŃSTW, YARDENIT


To jedno z najważniejszych miejsc chrześcijaństwa. Jezioro Galilejskie nazywane jest również : Tyberiadzkie , Genezaret, Kineret oraz Morze Galilejskie. Znajduje się ono w jednym z najpiękniejszych miejsc Bliskiego Wschodu.

>>> JEZIORO GALILEJSKIE >>>


DOLNA GALILEA

PARK NARODOWY GÓRY TABOR, NAZARET


Dolna Galilea to kraina historyczna, która dla chrześcijan jest związana mocno z życiem Jezusa. Składa się z trzech regionów: Górnej, Dolnej oraz Zachodniej Galilei.

>>> DOLNA GALILEA – PRZEWODNIK >>>


REZERWAT EN GEDI


Nazwa En Gedi pochodzi od bijących w kanionach i pod skałami wysoko nad brzegiem Morza Martwego czterech całorocznych źródeł słodkiej wody. Dzięki nim powstały tu zielone „wyspy” stanowiące oazy na Pustyni Judzkiej. W celu ochrony środowiska dwóch kanionów oraz wykopalisk archeologicznych utworzono tu rezerwat oraz poprowadzono tu liczne szlaki i ścieżki turystyczne.

>>> REZERWAT EN GEDI >>>


IZRAEL – MORZE MARTWE


Nazywane morzem – jest tak na prawdę bezodpływowym jeziorem zasilanym w wodę tylko przez rzekę Jordan. To najgłębsza na świecie depresja. Dziś wysokość lustra wody to 418 m p.p.m. , a max głębokość to 400m. To też zbiornik o największym zasoleniu na świecie .

>>> MORZE MARTWE ZACHODNI BRZEG >>>


REZERWAT JASKINIA SOREK


Około 30km od Jerozolimy, w okolicy miejscowości Bet Szemesz odnajdziemy najpiękniejszą jaskinie Izraela. Pewnie byśmy tu nie zajrzeli, bo w planach była Masada, ale pogoda napisała swój scenariusz. jaskinia jest niewielka, ale to jedna z najpiękniejszych jaskiń jakie w życiu widzieliśmy .

>>> JASKINIA SOREK >>>


DROGA NR. 90 – WZDŁUŻ JORDANU


Niewielu turystów decyduje się na przejazd drogą wiodącą wzdłuż wschodniej części Palestyny wzdłuż rzeki Jordan. Droga 90 ma bowiem niejasny dla wielu status. My także pełni obaw i wątpliwości ruszamy wzdłuż Jordanu, aby obejrzeć wszystko co najciekawsze .

>>> WZDŁUŻ JORDANU >>>

5 Replies to “IZRAEL I PALESTYNA”

  1. Polecam – na prawdę warto , ale aby zobaczyć to co najciekawsze potrzeba minimum 2 tygodni 🙂

  2. We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community.
    Your web site offered us with valuable info to work
    on. You have done an impressive job and our entire community will be thankful to you.

Leave a Reply