Jerozolima

JEROZOLIMA

Jerozolima to 800-tysięczne metropolia. Jest najbardziej symbolicznym, a za razem najbardziej niezwykłym miastem na świecie .

Jerozolima to święte miejsce trzech monoteistycznych religii świata : chrześcijaństwa , judaizmu i islamu.To właśnie ta mieszanka i wszystkie historyczne zaszłości powodują do dzisiaj wszelkie spory i konflikty. Zawiłości i problemów tego miasta nie da się do końca zrozumieć. Dlatego nie próbujmy tego, zobaczmy wszystko co najciekawsze i zachowajmy w pamięci te niezwykłe miejsca .


JEROZOLIMA – KRÓTKA HISTORIA


Jego historia sięga tysięcy lat wstecz. Pierwsze osady odnaleziono w Dolinie Cedronu już 2 tys. lat p.n.e. , a pod koniec XIII przybyli tu Izraelici do Ziemi Obiecanej. 1000 lat p.n.e. Król Dawid zdobył miasto ustanawiając je swoją stolicą. 40 razy zdobywana, 2 razy zrównywana z ziemią, powstawała, by znowu się odbudować i być nadal duchową stolicą wierzących w jednego Boga. Nie da się pominąć faktu, że każda skała, osada, wzniesienie i ścieżka związane są tu z historią biblijną. Miasto do czasów współczesnych rozdzierane jest konfliktami, bo uznawane jest za stolicę dwóch krajów : Izraela i Palestyny. Tu mamy najwyższe władze Izraela, ale wszystkie przedstawicielstwa dyplomatyczne znajdują się na terenie Tel Awiwu.


AKTUALNA MAPA PODZIAŁU MIASTA

Jerozolima


STARE MIASTO


Stare Miasto w Jerozolimie to najchętniej odwiedzana przez turystów część miasta i trudno się dziwić. Tu tętni swoim życiem z barwnymi targowiskami i sukami, jest tradycyjnym miejscem handlowym oraz domem dla tysięcy ludzi. Tu mieszkają muzułmanie, chrześcijanie, żydzi oraz przedstawiciele mnóstwa nacji. Głównie duchowni różnych odłamów chrześcijaństwa.

STARE MIASTO W JEROZOLIMIE >


WOKÓŁ MURÓW STAREGO MIASTA


Jerozolima

Mury Starego Miasta Jerozolima, jego bramy i teren wokół nich to niejako osobny rozdział w niezwykłym mieście jakim jest Jerozolima. Mury okalają całą starą dzielnicę, ale Wschodnia część to nie tylko Stare Miasto, czy Góra Oliwna. To także świat po za murami. Nie było czasu, aby przyjrzeć mu się dokładnie, ale w tym wpisie pokazuję przynajmniej w małej części jak wygląda miasto wzdłuż murów i w najbliższej okolicy.

MURY STAREGO MIASTA JEROZOLIMA >


GÓRA OLIWNA


Jerozolima

Góra Oliwna to jedno z najważniejszych miejsc dla chrześcijan, gdyż tutaj właśnie nastąpiło Wniebowstąpienie Jezusa. Tu też przebywał tuż przed ukrzyżowaniem. To szczyt, z którego rozpościera się doskonale wszystkim znana panorama na Stare Miasto Jerozolimy z charakterystyczną świątynią Kopuła na Skale, którą znamy z niemal wszystkich okładek przewodników. Jednak nie tylko dla samego widoku przybywa tu tak wielu turystów.

GÓRA OLIWNA >


ZACHODNIA JEROZOLIMA


Jerozolima

Zachodnia Jerozolima jest często nazywana Nowym Miastem. Większość tutejszych domów jest nowoczesnych, a te starsze są wybudowane ze złotego piaskowca jerozolimskiego. To niejako odrębna dzielnica miasta, która obejmuje teren południowo-zachodniej i zachodniej części Jerozolimy.

ZACHODNIA JEROZOLIMA >


NOCLEG W JEROZOLIMIE


Jerozolima jest tak rozległa i ciekawa, że moim zdaniem nie ma możliwości zwiedzić jej w jeden dzień. Aby poczuć prawdziwą atmosferę miasta warto zatrzymać się tu na dłużej. Co prawda miasto nie jest tanie, ale tak czy inaczej warto. Jerozolima to także dobry punkt wypadowy np. do Betlejem, z Dzielnicy Muzułmańskiej odjeżdżają w tamtą stronę autobusy. My nocowaliśmy tu 2 noce w Palm Hostel, ale tego miejsca akurat nie polecam. Noclegi rezerwowaliśmy przez zawsze pewny i sprawdzony portal Booking.com . Wybierz daty wyjazdu , spójrz na mapę i wybierz interesujący Cię nocleg :


Booking.comIZRAEL I PALESTYNA – PRZEWODNIK PO OBU KRAJACH >


TEL AWIW – PRZEWODNIK >

TEL AWIW JAFA – PRZEWODNIK >

JEROZOLIMA – IZRAEL/PALESTYNA >

BETLEJEM – PALESTYNA >

PARK NARODOWY CEZAREI >

HAJFA – PRZEWODNIK PO MIEŚCIE >

AKKA – PRZEWODNIK PO MIEŚCIE >

WZGÓRZA GOLAN >

JEZIORO GALILEJSKIE >

DOLNA GALILEA : NAZARET I GÓRA TABOR >

REZERWAT EIN GEDI >

MORZE MARTWE – ZACHODNI BRZEG >

REZERWAT JASKINIA SOREK >

DROGA 90 – WZDŁUŻ JORDANU >

Leave a Reply