Hajfa

HAJFA

Hajfa już na wjeździe robi dobre wrażenie dużego i nowoczesnego miasta. To trzecie co do wielkości miasto Izraela, liczące aż 260 tys. mieszkańców.

Hajfa to także największy port w kraju. Miasto jest też jednym z głównych ośrodków uniwersyteckich.


HAJFA – HISTORIA


Już za czasów rzymskich istniał tu port, ale nie był to znaczący ośrodek. W 1099 roku Hajfa została zdobyta przez krzyżowców , stając się ośrodkiem pustelniczym, właśnie od niego wziął początek zakon karmelitów. Od 1265 roku miasto odbili muzułmanie, co stało się początkiem jego upadku.

Dopiero w XIX wieku pojawili się to niemieccy protestanccy koloniści  i założyli osadę. Pierwsze domy stanęły na obecnej ulicy Ben Guriona. To do dzisiaj główny trakt komunikacyjny, pełen knajpek, sklepików i oczywiście turystów, a będący przedłużeniem założenia ogrodowego. W tym samym czasie w okolicy działał twórca religii bahaistycznej – Baha Allah, stąd też Hajfa stała się głównym ośrodkiem tej religii.

Początek XXw. to szybki rozwój miasta, po I wojnie światowej wybudowano tu największy port w kraju, a przybywający tu imigranci żydowscy sprawili, ze stało się głównym ośrodkiem żydowskim nowego państwa.

Najnowsza historia to 2006 rok, kiedy to miasto zostało ostrzelane atakiem rakietowym z Libanu przez terrorystyczną organizację Hezbollach . Do dzisiaj granica z Libanem pozostaje całkowicie zamknięta dla ruchu.HAJFA – ZWIEDZANIE


SANKTUARIUM BABY I OGRODY BAHAITÓW


Główna atrakcja miasta to wpisane na listę Unesco Ogrody i Sanktuarium wyznawców bahaizmu. To mało znana, ale bardzo ciekawa i pozytywna religia. Choć wywodzi się z religii muzułmańskiej, przeszła tak wielkie zmiany, że w tej chwili jest całkowitym jej przeciwieństwem. Bahaizm głosi bowiem jedność wszystkich ludzi, równość kobiet i mężczyzn, afirmuje badania naukowe i edukację. Nie ma tu kapłanów, ale za to uznaje się wszystkich proroków : Abrahama, Mojżesz, Jezusa, Mahometa, Buddę, Zaratustrę, Krisznę oraz Babę i Bahę Allaha .

Nam do Hajfy udało się przybyć dopiero po zmroku, niestety nie było już szans, aby dostać się do ogrodów i Sanktuarium Bahai. Zresztą zwiedzanie z przewodnikiem anglojęzycznym jest możliwe tylko raz dziennie o godz. 12.00, a samo sanktuarium jest czynne tylko do 12.00 . Musielibyśmy więc kolejny dzień poświęcić wyłącznie na to miasto, a plany na ten dzień były bardziej rozbudowane.

Ogrody obejrzeliśmy więc pięknie podświetlone wieczorem oraz przejeżdżając obok nich rano.


ULICA BEN GURIONA


Warto natomiast przejść się wzdłuż całego traktu ulicy Ben Guriona zaczynającej się w porcie. W okresie świątecznym cała ulica jest przepięknie podświetlona tysiącem świateł. Na rondzie pośrodku stoi choinka udekorowana symbolami wszystkich panujących tu religii . Stanowi to ciekawą i dość oryginalną mieszankę będącą odzwierciedleniem idei religii bahaizmu.


POZOSTAŁE ATRAKCJE MIASTA


Hajfa oferuje mnóstwo atrakcji dla turystów, niestety , aby zobaczyć je wszystkie potrzeba by przynajmniej 2 dni, my tego czasu nie mieliśmy. Oto kilka propozycji dla zainteresowanych :

  • Górska kolejka linowa ( w zachodniej części miasta) prowadząca do Klasztoru karmelitów bosych Stella Maris
  • Kolejka / metro od portu na wzgórze ponad ogrodami Bahaitów w okolicy zoo
  • Madatech Haifa Museum – Muzeum techniki
  • Eshkol Tower
  • Góra Karmel z widokiem na miasto

BAZA NOCLEGOWA W HAJFIE


My w Hajfie nocowaliśmy w ciekawym pensjonacie w samym centrum miasta. Aby poczuć atmosferę tego niezwykłego miasta i zajrzenie w jego zaułki wieczorem, czy z rana, to polecam rezerwację noclegu przez portal Booking.com . Ze względu na ilość pielgrzymów przybywających z całego świata Hajfa ma ogromną bazę noclegową.

Wpisz odpowiednia datę i rezerwuj nocleg bezpiecznie :Booking.comIZRAEL I PALESTYNA – PRZEWODNIK PO OBU KRAJACH >


TEL AWIW – PRZEWODNIK >

TEL AWIW JAFA – PRZEWODNIK >

JEROZOLIMA – IZRAEL/PALESTYNA >

BETLEJEM – PALESTYNA >

PARK NARODOWY CEZAREI >

HAJFA – PRZEWODNIK PO MIEŚCIE >

AKKA – PRZEWODNIK PO MIEŚCIE >

WZGÓRZA GOLAN >

JEZIORO GALILEJSKIE >

DOLNA GALILEA : NAZARET I GÓRA TABOR >

REZERWAT EIN GEDI >

MORZE MARTWE – ZACHODNI BRZEG >

REZERWAT JASKINIA SOREK >

DROGA 90 – WZDŁUŻ JORDANU >

Leave a Reply