Akka

AKKA

Akka to miasto zamieszkałe przez zaledwie przez 46 tys. mieszkańców. Głównie przez ludność muzułmańską, co stanowi o jego orientalnym charakterze. Jest jednym z tych miejsc do których praktycznie nie docierają turyści.

Akka, to jedno z tych miast, których najstarsza część została wpisana na listę UNESCO. Obecnie Stare Miasto to duży plac budowy, odnawiane są tu place, ulice oraz ważniejsze budowle. Może dlatego mamy wrażenie, że po za nami nie ma tu nikogo ze zwiedzających.


AKKA – HISTORIA


To jedno z najstarszych miast świata. Jego początki sięgają przełomu III i II tysiąclecia p.n.e. W czasie tworzenia się starożytnego państwa izraelskiego, Akka pozostawała poza jego terytorium jako niezależny port fenicki. Od chwili założenia Cezarei znaczenie Akki malało. Losy odwróciły się po podboju arabskim w VII w. , gdy Cezarea straciła na znaczeniu (zamulenie tamtejszego portu), a Akka ponownie stała się ważnym ośrodkiem handlowym. Kolejno odbijana (jak wiele innych miast) przez krzyżowców, Salladynów, a następnie rycerzy III krucjaty pod wodzą angielskiego króla. Potem przez kolejne 100 lat miasto było stolicą Królestwa Jerozolimskiego.

Obecne XIX-wieczne mury otaczają zaledwie 1/3 obszaru zajmowanego przez miasto XIII-wieczne. Wtedy to Akka stała się potęga handlową , a port jednym z najważniejszych na Bliskim Wschodzie. Po oblężeniu przez Egipcjan została zniszczona i opuszczona przez najbliższe 400 lat.

Od XVIII odbudowywane stało się miastem w całości arabskim. Dopiero po II wojnie światowej Akka znalazła się w granicach Izraela i zaczęli się tu osiedlać Żydzi, do dzisiaj podział jest tu wyraźny: Stare Miasto zamieszkują Muzułmanie i Chrześcijanie, a poza murami wyznawcy judaizmu.AKKA – ZWIEDZANIE


My do miasta zaglądamy na krótko, udaje nam się przejść jedynie jego południowo-wschodnią oraz centralną część.


STARE MIASTO


Zaczynamy przy Bramie Lądowej i idziemy przez nieczynny o tej porze jeszcze suk (targ) ,przechodzimy obok Meczetu Al-Dżazzara. Następnie kierujemy się do placu przy którym stoi Meczet Sinana Paszy oraz Wieża Zegarowa i przez Bramę Morską dochodzimy do portu. W drodze powrotnej z portu idziemy wzdłuż nabrzeża mijając Basztę Sułtana.


AKKA – PORT


Port stanowi atrakcję samą w sobie, pełno tu łodzi wycieczkowych, jachtów, ale też kutrów rybackich


BAZA NOCLEGOWA W MIEŚCIE AKKA


My w mieście Akka nie nocowaliśmy, ale gdyby ktoś zechciał poczuć atmosferę tego niezwykłego miasta i zajrzeć w jego zaułki wieczorem, czy z rana, to polecam rezerwację noclegu przez portal Booking.com .

Wpisz odpowiednia datę i rezerwuj nocleg bezpiecznie :


Booking.comIZRAEL I PALESTYNA – PRZEWODNIK PO OBU KRAJACH >


TEL AWIW – PRZEWODNIK >

TEL AWIW JAFA – PRZEWODNIK >

JEROZOLIMA – IZRAEL/PALESTYNA >

BETLEJEM – PALESTYNA >

PARK NARODOWY CEZAREI >

HAJFA – PRZEWODNIK PO MIEŚCIE >

AKKA – PRZEWODNIK PO MIEŚCIE >

WZGÓRZA GOLAN >

JEZIORO GALILEJSKIE >

DOLNA GALILEA : NAZARET I GÓRA TABOR >

REZERWAT EIN GEDI >

MORZE MARTWE – ZACHODNI BRZEG >

REZERWAT JASKINIA SOREK >

DROGA 90 – WZDŁUŻ JORDANU >

Leave a Reply