Wzgórza Golan

WZGÓRZA GOLAN

Wzgórza Golan to terytorium o najmniejszej gęstości zaludnienia, a równocześnie bogate w dziką przyrodę i malownicze krajobrazy. Rozciąga się od góry Hermon należącej do Syrii, miejsca styku 3 granic : Izraela, Libanu i Syrii do Jeziora Galilejskiego, gdzie wznoszą się ponad jego taflą do 700m n.p.m.

Wzgórza Golan omijane są często przez turystów i pielgrzymów. Niesłusznie, gdyż oferują cała gamę ciekawych miejsc wartych odwiedzenia.


HISTORIA


Najnowsza historia tych terenów to rok 1967 kiedy to Wzgórza Golan zostały zdobyte przez Izrael podczas tzw. wojny 6-dniowej . Wcześniej tereny te należały do Syrii. Do dziś stanowią punkt sporny między oboma państwami, pozostającymi formalnie wciąż w stanie wojny.

Wzdłuż linii demarkacyjnej i ustanowionej strefie zdemilitaryzowanej stacjonują od 1973 roku pokojowe oddziału ONZ, w tym Polacy. Po zajęciu Wzgórz przez Izrael uciekła stąd większość ludności osadzonej to w XIX w. przez Turków. Obecnie zamieszkałe pozostały 4 wsie druzyjskie u podnóża Hermonu oraz jedna alawicka. Wybudowano tu także kilka osad żydowskich, a na pozostałym terenie utworzono wielkie poligony. Zgodnie z decyzją Knesetu od 1982 roku tereny te wcielono formalnie do granic Izraela, świat jednak nie uznał tego faktu.

Jadąc przez Wzgórza Golan , poza terenami miast i parków narodowych nie można wysiadać z samochodu, tereny są praktycznie w całości zaminowane o czym ostrzegają przydrożne zasieki z żółtymi tabliczkami .


 WZGÓRZA GOLAN – ATRAKCJE


Wzgórza Golan oferują cała gamę ciekawych miejsc wartych odwiedzenia:

 • Rezerwat Banias z wodospadem Banias
 • Park Narodowy Twiedzy Nimrod (opisany poniżej)
 • Cezarea Filipowa (miasto założone przez syna Heroda Wielkiego)
 • Park Narodowy Jehudija
 • Rezerwat Gamla
 • Golan Volcanic Park (opisany poniżej)

PARK NARODOWY TWIERDZY NIMROD


Wzgórza Golan


INFORMACJE PRAKTYCZNE

 • cena : dorośli 22, dzieci 10 NIS
 • czas zwiedzania 1-2 godziny
 • czynne 8.00 – 16.00 ( szczegóły na stronie : link )

HISTORIA

Twierdza powstała, aby chronić drogę z portu w Tyrze do Damaszku. Zamek wzniesiono wzdłuż grzbietu wzgórza o długości 420 m i szer. 50-150 m. Według źródeł została zbudowana w 1227 roku w celu obrony przed krzyżowcami. Próbowali oni przez kilkadziesiąt lat zdobyć zamek, ale bez powodzenia. Kiedy właścicielami stali się mamelucy egipscy, ukończono wielka rozbudowę. Po wyparciu krzyżowców z tych ziem służył przez pewien czas jako więzienie, ale w XV w. został opuszczony.


ZWIEDZANIE TWIERDZY NIMROD

To jeden z największych zamków średniowiecznych na Bliskim Wschodzie, a równocześnie najlepiej zachowany w Izraelu. Już samo jego położenie budzi emocje. Jesteśmy tuż przy trójstyku 3 granic : Izraela, Syrii i Libanu. Zwiedzając ogromne ruiny można przyjrzeć się pięknym sklepieniom wysokich baszt oraz zdobyć najwyższy donżon na wschodnim krańcu zamku, z którego roztacza się piękny widok na całe założenie i okolicę. Przy dobrej widoczności widać stąd pobliską górę Hermon, najwyższy szczyt Syrii, całe Wzgórza Golan, Dolinę Jordanu oraz Jezioro Galilejskie i wznoszące się nad nim wzgórza. Pośrodku ruin przemykają nam urocze zwierzątka, to góralki syryjskie.


MIEJSCOWOŚCI U STÓP GÓRY HERMON


Tak jak już wyżej piałam większość mieszkańców opuściła Wzgórza Golan, ale czas goi rany i tereny na nowo stają się zamieszkałe. Trudno się dziwić, ziemia jest tu o wiele żyźniejsza, a temperatura dużo niższa niż w innych częściach kraju.


GOLAN VOLCANIC PARK

WIDOK NA SYRIĘ


Wzdłuż granicy z Syrią znajdują się stożki dawnych wulkanów. Osiągają one wysokość ponad 1100 m n.p.m. Przy styku z granicą syryjską został utworzony parking z punktem widokowym na tereny Syrii oraz na Volcanic Park. Sam park to sztucznie zbudowane stożki, imitujące wulkany z wylewającą się lawą. Tak naprawdę to ośrodek edukacyjny dotyczący dziedziny wulkanologii . Warto tu zajechać wieczorem kiedy stożki podświetlone są różnokolorowymi lampami. My oglądamy park z zewnątrz, mamy inne plany na ten dzień, szkoda nam więc troszkę czasu na zwiedzanie tego miejsca, ale dla zainteresowanych umieszczam kilka zdjęć.


POZOSTAŁE WIDOKI WZGÓRZ GOLAN


Z racji zaminowania terenu wszystkie zdjęcia robione są w drodze z okien samochodu. Mijamy zasieki,  tereny poligonów i wysadzone budynki. Krajobraz wygląda tu nieciekawie, jak by wojna skończyła się kilka dni temu.IZRAEL I PALESTYNA – PRZEWODNIK PO OBU KRAJACH >


TEL AWIW – PRZEWODNIK >

TEL AWIW JAFA – PRZEWODNIK >

JEROZOLIMA – IZRAEL/PALESTYNA >

BETLEJEM – PALESTYNA >

PARK NARODOWY CEZAREI >

HAJFA – PRZEWODNIK PO MIEŚCIE >

AKKA – PRZEWODNIK PO MIEŚCIE >

WZGÓRZA GOLAN >

JEZIORO GALILEJSKIE >

DOLNA GALILEA : NAZARET I GÓRA TABOR >

REZERWAT EIN GEDI >

MORZE MARTWE – ZACHODNI BRZEG >

REZERWAT JASKINIA SOREK >

DROGA 90 – WZDŁUŻ JORDANU >

5 Replies to “WZGÓRZA GOLAN”

 1. Miejsce ciekawe, aczkolwiek w dzisiejszych czasach po prostu chyba bym się bał… Mam nadzieję, że względny pokój utrzyma się tam jak najdłużej.

 2. Tamte rejony są dla mnie tak egzotyczne, że przeczytałam o nich z zaciekawieniem. Nie planuję tam wyprawy wprawdzie, ale dla kogoś kto jest zainteresowany, przedstawiłaś fajny plan.

Leave a Reply