Betlejem to miasto liczące obecnie ok. 30 tys. mieszkańców, położone w Górach Judzkich około 8km na południe od Jerozolimy.
Betlejem jest gwarnym, pełnym życia miastem arabskim, które daje wyobrażenie jak żyją Palestyńczycy. Miasto odgradza (od 2003 r) od Jerozolimy betonowy mur, który odgrodził ziemie okupowane prze Izrael od 1967 roku od reszty państwa, tu znajdują się też wojskowe punkty kontrolne, a obywatele Izraela nie mają prawa wstępu.
INFORMACJE PRAKTYCZNE
- Betlejem leży oficjalnie na terytorium Palestyny – musimy mieć więc obowiązkowo przy sobie paszport i ważną wizę Izraela.
- Najlepiej dojechać tu z Jerozolimy autobusem nr 231 z dworca znajdującego się naprzeciwko Bramy Damasceńskiej.
- Jeśli planujemy zwiedzić nie tylko Betlejem, ale też inne miejsca na terenie Palestyny – warto wynająć taksówkę (koszt na cały dzień to około 300 NIS)
HISTORIA
Betlejem było na początku małą osadą, w czasach narodzin Jezusa niewiele znaczącym miasteczkiem, choć 1000 lat wcześniej narodził się tu Król Dawid. Ponieważ św. Józef wywodził się z jego rodu, właśnie tu musiał się stawić podczas powszechnego spisu ludności. Od IV wieku kiedy zbudowano Bazylikę Narodzenia Pańskiego przybywało tu wielu pielgrzymów, a ludność w większości składała się z arabskich chrześcijan.
BAZYLIKA NARODZENIA PAŃSKIEGO
Otwarta codziennie 5.00 – 20.00 , w okresie X-III do 18.00
obowiązuje skromny strój : zakryte kolana i ramiona u kobiet, długie spodnie u mężczyzn.
Obecnie w bazylice trwa remont
Kościół wzniesiono w 326 roku z inicjatywy św. Heleny, matki Konstantyna Wielkiego, który zalegalizował religię chrześcijańską w cesarstwie rzymskim. Powstałą wówczas 5-nawową bazylikę w VI w spalili powstańcy żydowscy. Wkrótce bazylikę odbudowano, taką większą, wydłużoną do obecnej wielkości. Nad Grotą Narodzenia wzniesiono nawę poprzeczną. W XIV w. otoczyli ja opieką franciszkanie, ale konflikty między katolikami i prawosławnymi doprowadziły do odsunięcia franciszkanów. Bazylika przeszła pod zarząd prawosławnych Greków i Ormian. Sułtan zakazał jakichkolwiek zmian w wyglądzie. Ciągłe konflikty doprowadziły do tego, że od 3 wieków bazylika nie była remontowana i jest w opłakanym stanie.
Do Bazyliki wchodzi się przez Bramę Pokory mierząca zaledwie 1,3m . Powyżej widać zarys bramy zamurowanej w VI w.
Centralna część transeptu została wzniesiona, aby była możliwość wejścia do Groty Narodzenia. Nam nie udało się do niej wejść ponieważ byliśmy podczas obchodów wigilii Bożego Narodzenia 5 kościołów, które przypada 6 grudnia. Mimo oczekiwania przez 2 godziny w kolejce nie było szans na wejście.
PLAC PRZED BAZYLIKĄ
Jesteśmy tu w okresie bożonarodzeniowym, plac ozdabia więc ogromna, piękna szopka. Od północnej strony znajduje się budynek z centrum Informacji Turystycznej „Bethlehem Peace Centre”m a naprzeciwko Bazyliki meczet. Niestety nie znalazłam nigdzie informacji o nim.
GROTA MLECZNA I ULICA MILK GROTTO
Niewielka uliczka Milk Grotoo, przy której znajdziemy liczne warsztaty i sklepiki z wyrobami z drzewa oliwnego prowadzi do groty Mlecznej. Według tradycji Święta Rodzina zatrzymała się tu podczas ucieczki do Egiptu. Mleko Matki Boskiej miało zabarwić skałę na biało. Obecnie wznosi się nad tym miejscem XVIII-wieczna kaplica będąca pod opieką franciszkanów.
ULICE BETLEJEM
Wędrując od miejsca gdzie dojeżdżają autobusy i wracając do nich przechodzimy przez kilka ulic wiodących do Bazyliki. To niezwykle barwne i głośne ulice pełne handlarzy, knajpek. Mimo, że aura nie sprzyja, bo jest zimno i siąpi deszcz.
BAZA NOCLEGOWA W BETLEJEM
My w Betlejem nie nocowaliśmy, ale gdyby ktoś zechciał poczuć atmosferę tego niezwykłego miasta i zajrzeć w jego zaułki wieczorem, czy z rana, to polecam rezerwację noclegu przez portal Booking.com .
Wpisz odpowiednia datę i rezerwuj nocleg bezpiecznie :
IZRAEL I PALESTYNA – PRZEWODNIK PO OBU KRAJACH >
JEROZOLIMA – IZRAEL/PALESTYNA >
- STARE MIASTO W JEROZOLIMIE >
- 1 – DZIELNICA CHRZEŚCIJAŃSKA
- 2 – DZIELNICA ORMIAŃSKA
- 3 – DZIELNICA ŻYDOWSKA
- 4 – DZIELNICA MUZUŁMAŃSKA
- 5 – WZGÓRZE ŚWIĄTYNNE
- MURY STAREGO MIASTA JEROZOLIMA
- GÓRA OLIWNA
- ZACHODNIA JEROZOLIMA
HAJFA – PRZEWODNIK PO MIEŚCIE >
AKKA – PRZEWODNIK PO MIEŚCIE >
DOLNA GALILEA : NAZARET I GÓRA TABOR >