Zachodnia Jerozolima

ZACHODNIA JEROZOLIMA

Zachodnia Jerozolima jest często nazywana Nowym Miastem. Większość tutejszych domów jest nowoczesnych, a te starsze są wybudowane ze złotego piaskowca jerozolimskiego

Zachodnia Jerozolima to niejako odrębna dzielnica miasta, która obejmuje teren południowo-zachodniej i zachodniej części Jerozolimy. Ten od wojny o niepodległość w 1948 roku jest zajęty przez Izrael. Obecnie większość mieszkańców Jerozolimy spędza swój czas w Nowym Mieście, pozostawiając Stare Miasto turystom. Nas zaskoczyło potworne zaśmiecenie głównych ulic tej dzielnicy, które najwyraźniej nikomu nie przeszkadzały.


ZACHODNIA JEROZOLIMA – HISTORIA


Kiedy w XIX wieku pojawiły się w Jerozolimie konsulaty i liczne misje. Był to przełomowy moment dla miasta. W tym okresie bowiem wybudowano pierwsze dzielnice mieszkaniowe położone poza murami Starego Miasta. Wybudowali je protestacji angielscy i niemieccy, a na skraju zaczęły się budować bogate wille tureckie. W 1860 roku powstała pierwsza dzielnica żydowska, a za nią kolejne.


W 1947 ONZ przyjął Rezolucje o podziale na dwa państwa : żydowskie i palestyńskie. Plan ONZ zakładał utworzenie z Jerozolimy strefy międzynarodowej, nie będącej częścią żadnego z państw, ale już w 1948 roku podczas walk izraelsko – arabskich, które objęły teren miasta, dokonano podziału. Zachodnia Jerozolima została wówczas zajęta przez Izraelczyków, a Wschodnia przez Jordańczyków.


W 1949 roku Zachodnia Jerozolima została uznana stolicą Izraela. Po Wojnie 6-Dniowej w 1967 roku Izraelczycy zajęli Zachodni Brzeg ze Wschodnią Jerozolimą. Izrael poszerzył wówczas terytorium Jerozolimy, łącząc Zachodnią Jerozolimę ze Wschodnią Jerozolimą. Od 1980 Jerozolima jest także siedzibą prezydenta, parlamentu rządu i Sądu Najwyższego. Uznano też, że wszystkie święte miejsca religii są nietykalne, a Izrael zobowiązuje się zapewnić swobodny dostęp do nich.


ZACHODNIA JEROZOLIMA – ZWIEDZANIE


W tej części Jerozolimy znajduje się sporo ciekawych obiektów, my przeszliśmy tylko kilka jej ulic . Są tu budynki rządowe, liczne muzea, dwie ważne synagogi oraz GÓRA SYJON opisana TUTAJ .

Bardziej jednak od obiektów historycznych interesował nas ogólny wygląd i charakter miasta. Oto kilka obiektów i ulic, które udało nam się zobaczyć :


JERUSALEM INTERNATIONAL YMCA I SYNAGOGA


Ten obiekt to tak na prawdę hotel, ale przyciągnął naszą uwagę ciekawą architekturą zarówno zewnętrzną jak i wnętrz.


SAINT LOUIS FRENCH HOSPITALSOBÓR TRÓJCY ŚWIĘTEJULICA YAFO


To długa ulica ciągnąca się od Starego Miasta, aż po Centralny Dworzec Autobusowy, wzdłuż linii tramwajowej. Przed nami gwarna, handlowa ulica pełna kawiarenek i restauracji. Z ciekawą miejscami architekturą w świetle słońca wyglądała by przepięknie, gdyby nie koszmarne śmietnisko ciągnące się wzdłuż prawie całej ulicy.IZRAEL I PALESTYNA – PRZEWODNIK PO OBU KRAJACH >


TEL AWIW – PRZEWODNIK >

TEL AWIW JAFA – PRZEWODNIK >

JEROZOLIMA – IZRAEL/PALESTYNA >

BETLEJEM – PALESTYNA >

PARK NARODOWY CEZAREI >

HAJFA – PRZEWODNIK PO MIEŚCIE >

AKKA – PRZEWODNIK PO MIEŚCIE >

WZGÓRZA GOLAN >

JEZIORO GALILEJSKIE >

DOLNA GALILEA : NAZARET I GÓRA TABOR >

REZERWAT EIN GEDI >

MORZE MARTWE – ZACHODNI BRZEG >

REZERWAT JASKINIA SOREK >

DROGA 90 – WZDŁUŻ JORDANU >

Leave a Reply