Stare Miasto w Jerozolimie

STARE MIASTO W JEROZOLIMIE

Stare Miasto w Jerozolimie to najchętniej odwiedzana przez turystów część miasta i trudno się dziwić. Tu miasto tętni swoim życiem z barwnymi targowiskami i sukami. Jest tradycyjnym miejscem handlowym oraz domem dla tysięcy ludzi. Tu mieszkają muzułmanie, chrześcijanie, żydzi oraz przedstawiciele mnóstwa nacji. Głównie duchowni różnych odłamów chrześcijaństwa.

Stare Miasto w Jerozolimie to imponujące fortyfikacje wzniesiono na rozkaz sułtana imperium osmańskiego Sulejmana. W murze o grubości 5m było początkowo 7 bram, obecnie jest 8. Wzmacniają je liczne baszty, wysokość muru sięga nawet 15m, a całość zbudowana jest z białego kamienia.

Stare Miasto w Jerozolimie


STARE MIASTO – IZRAELSKIE, CZY PALESTYŃSKIE ?


Po oddzieleniu ziem okupowanych przez Izrael murem bezpieczeństwa Jerozolima pozostała w całości poza jego obrębem mimo iż formalnie Stare Miasto nadal jest palestyńskie. Palestyńczycy ze wschodniej części Jerozolimy pozostali w mieście, lecz ich bracia zza muru nie mają do miasta wstępu. Wojsko patroluje tu całą dzielnice muzułmańską, a my przechodząc z jeden dzielnicy do drugiej musimy przejść przez niejedną kontrolę bezpieczeństwa.


PODZIAŁ NA DZIELNICE STAREGO MIASTA


Stare Miasto w Jerozolimie

To umowny podział Starego Miasta, uliczki są tu tak zawiłe i pokręcone, ze zastrzegam sobie prawo do błędów w umieszczeniu poszczególnych zdjęć w odpowiednich dzielnicach.


DZIELNICA CHRZEŚCIJAŃSKA


Stare Miasto w Jerozolimie

Dzielnica Chrześcijańska znajduje się w obrębie pomiędzy Bramą Damasceńską, a Nową na północy. Od zachodu możemy wejść do niej przez Bramę Jafy. To bardzo ważne miejsce dla wszystkich wyznawców wszelkich odłamów tej religii. Tu znajdują się bowiem stacje drogi krzyżowej od VII wzwyż. Kończą się ona na najważniejszym obiekcie dla chrześcijan, czyli Bazylice Grobu Świętego.

DZIELNICA CHRZEŚCIJAŃSKA >


DZIELNICA ORMIAŃSKA


Stare Miasto w Jerozolimie

Ormiańska dzielnica w Jerozolimie jest specyficzna i może dziwić oddzielenie jej od Dzielnicy Chrześcijańskiej. Ormianie przecież to także chrześcijanie, a jednak podkreślają odrębność swojej dzielnicy, która jest wyjątkowo spokojna i cicha. Kościoły oraz mieszkania ukrywają się za wysokimi murami klasztorów, co sprawia wrażenie tajemniczości.

DZIELNICA ORMIAŃSKA >


DZIELNICA ŻYDOWSKA


Stare Miasto w Jerozolimie

Żydowska dzielnica to najbardziej zadbana i równocześnie najspokojniejsza dzielnica Starego Miasta. Zamieszkana przez Żydów już w XIII wieku. Obecnie kojarzy się nam z jednym, najbardziej symbolicznym dla Żydów miejscem, czy Ścianą Płaczu.

DZIELNICA ŻYDOWSKA >


DZIELNICA MUZUŁMAŃSKA


Stare Miasto w Jerozolimie

Muzułmańska dzielnica to największa część Starego Miasta. Symbolicznym, najważniejszym dla nich miejscem jest Wzgórze Świątynne. Opisałam je jednak osobno, gdyż otoczone murami z wejściem wyłącznie od strony dzielnicy żydowskiej stanowi jakby odrębną część.

DZIELNICA MUZUŁMAŃSKA >


WZGÓRZE ŚWIĄTYNNE


Stare Miasto w Jerozolimie

To najbardziej charakterystyczne miejsce w całej Jerozolimie kojarzone z tym miastem. Zdjęcia słynnej złotej Kopuły na Skale zobaczycie na niemalże wszystkich zdjęciach. To także symbol największych przemian i konfliktów historycznych Jerozolimy. Kiedyś przecież królowała tu Świątynia Żydowska, teraz wielki meczet.

WZGÓRZE ŚWIĄTYNNE >IZRAEL I PALESTYNA – PRZEWODNIK PO OBU KRAJACH >


TEL AWIW – PRZEWODNIK >

TEL AWIW JAFA – PRZEWODNIK >

JEROZOLIMA – IZRAEL/PALESTYNA >

BETLEJEM – PALESTYNA >

PARK NARODOWY CEZAREI >

HAJFA – PRZEWODNIK PO MIEŚCIE >

AKKA – PRZEWODNIK PO MIEŚCIE >

WZGÓRZA GOLAN >

JEZIORO GALILEJSKIE >

DOLNA GALILEA : NAZARET I GÓRA TABOR >

REZERWAT EIN GEDI >

MORZE MARTWE – ZACHODNI BRZEG >

REZERWAT JASKINIA SOREK >

DROGA 90 – WZDŁUŻ JORDANU >

Leave a Reply