Park Narodowy Cezarei

PARK NARODOWY CEZAREI

Park Narodowy Cezarei to jedno z miejsc w Izraelu, które koniecznie trzeba odwiedzić. To starożytne miasto zwane również Cezareą Nadmorską to szalona wizja Heroda Wielkiego.

Park Narodowy Cezarei odwiedziliśmy późnym popołudniem przy niesamowicie wietrznej pogodzie. Oświetlone ostatnimi promieniami słońca miasto w połączeniu ze spienionym morzem dało niesamowity efekt wizualny.


PARK NARODOWY CEZAREI – INFORMACJE PRAKTYCZNE


wstęp: dorosli 39 / dzieci 24 szekli

czas zwiedzania – około 2 godziny

czynne : XI – IV  8.00 – 16.00 (ostatni seans filmowy o 15), w pozostałych miesiącach dłużej, warto sprawdzić dokładne godziny na stronie parku : LINK


CEZAREA – HISTORIA


Miasto zwane również CEZAREĄ NADMORSKĄ powstało jako niesamowita wizja Heroda Wielkiego panującego w latach 37-4 p.n.e. Wcześniej istniała tu niewielka osada portowa Fenicjan.

W roku 22 p.n.e. rozpoczęła się budowa (w tym roku podjęto też prace przy rozbudowie świątyni jerozolimskiej) największego i głównego portu królestwa , strzegącego wybrzeża , które Herod otrzymał od Oktawiana. Od tego czasu zaczęła się burzliwa historia tego miasta.

Złoty okres Cezarei to 6 r. n.e., kiedy to Cezarea stała się stolicą prowincji Palestyna, ale największy jej rozkwit przypadł na IV-VII w. Stała się wówczas największym miastem na wybrzeżu liczącym nawet 100 tys. Mieszkańców. Rok 640 to podbój arabski i skurczenie się miasta do obszaru zamkniętego obecnie murem krzyżowców. To oni zdobyli Cezareę w 1101 r i przekształcili ją w swoją najważniejsza bazę na wybrzeżu. 1265 rok to odbicie miasta przez Arabów i doszczętne jego zniszczenie.


PARK NARODOWY CEZAREI – ZWIEDZANIEMURY MIASTA I STAROŻYTNE KRYPTY

Obecnie można zwiedzić najlepiej zachowaną część ruin w obrębie murów krzyżowców . Mury mają 900m długości, 3m wysokości i okalają Park Narodowy Cezarei prawie z całości. Jedynie część południowa znajduje się poza ich obrębem.

Tuż za murami po lewej stronie od wejścia głównego znajduje się część ze starożytnymi kryptami. Ta część jest obecnie odrestaurowywana, nie ma możliwości obejrzenia z bliska, na wejściu znajduje się jedynie fontanna romańskiej nimfy.


PORT I FALOCHRON

Na terenie portu zbudowanego z rozkazu Heroda obecnie są współczesne zabudowania, tu znajdziemy wszystkie restauracje, sklepy z pamiątkami, galerie. Na falochronie znajduje się w dawnej cytadeli krzyżowców Wieża Czasu z ekspozycją, a bliżej wejścia stoi budynek Cesarea Experience – kino wyświetlające krótki film o historii miasta. Warto od tego miejsca zacząć zwiedzanie, aby mieć potem wizje całości.

Przed wejściem do zabudowań portowych znajduje się bośniacki meczet z XIXw. W porcie znajduje się obecnie plaża (w sezonie ponoć zatłoczona)


WYKOPALISKA Z OKRESU RZYMSKIEGO

Brama w południowym murze wiedzie do najważniejszego wykopaliska z okresu rzymskiego.

Odsłonięto tu ruiny ulicy handlowej oraz wzdłuż wybrzeża – ogromny hipodrom o długości 250m z niegdysiejszą widownią na 10 tys. osób.


PAŁAC PROKURATORÓW RZYMSKICH

Kawałek dalej na południe, na cyplu odnajdziemy miejsce w którym znajdował się Pałac w którym rezydował sam Poncjusz Piłat (świadczy o tym odnaleziona w ruinach inskrypcja)


AMFITEATR

Na końcu kompleksu udostępnionego dla turystów znajdziemy największą budowlę z Cezarei – rzymski teatr. Zbudowany za panowania Heroda , mieścił 4 tys. widzów.IZRAEL I PALESTYNA – PRZEWODNIK PO OBU KRAJACH >


TEL AWIW – PRZEWODNIK >

TEL AWIW JAFA – PRZEWODNIK >

JEROZOLIMA – IZRAEL/PALESTYNA >

BETLEJEM – PALESTYNA >

PARK NARODOWY CEZAREI >

HAJFA – PRZEWODNIK PO MIEŚCIE >

AKKA – PRZEWODNIK PO MIEŚCIE >

WZGÓRZA GOLAN >

JEZIORO GALILEJSKIE >

DOLNA GALILEA : NAZARET I GÓRA TABOR >

REZERWAT EIN GEDI >

MORZE MARTWE – ZACHODNI BRZEG >

REZERWAT JASKINIA SOREK >

DROGA 90 – WZDŁUŻ JORDANU >

Leave a Reply