Dzielnica Muzułmańska to największa część Starego Miasta. Symbolicznym, najważniejszym dla nich miejscem jest Wzgórze Świątynne. Opisałam je jednak osobno, gdyż otoczone murami z wejściem wyłącznie od strony dzielnicy żydowskiej stanowi jakby odrębną część.
Dzielnica Muzułmańska ze Wzgórzem Świątynnym pozostaje pod zarządem wspólnoty muzułmańskiej. Pomimo tego, że od 1967 roku wschodnia palestyńska część Jerozolimy należy do Izraela. Do dzielnicy możemy dostać się 3 bramami: Lwów, Heroda i Damasceńską.
BRAMA DAMASCEŃSKA
To najwspanialsza z bram Starego Miasta. Potężną budowlę wieńczą ozdobne blanki. W starożytności wyruszający przez tę bramę podróżni kierowali się ku Damaszkowi, stąd ogólnie przyjęta przez Europejczyków nazwa bramy. Współczesna brama została wybudowana przez sułtana Sulejmana Wspaniałego. Przez kilka stuleci brama ta była oficjalnym wejściem na teren Jerozolimy dla znakomitych gości i pielgrzymów. W okolicy tej bramy mieszkaliśmy, tędy więc na każdym prawie razem dostawaliśmy się na teren Starego Miasta. Obok znajduje się Austrian Hospice na którego dach można wejść (zabrakło nam jednak czasu, aby to zrobić).
BRAMA LWÓW / SZCZEPANA
To jedyna z bram Starego Miasta otwarta ku wschodowi. Na zewnętrznej stronie bramy znajdują się płaskorzeźby lwów, które upamiętniają zwycięską bitwę sułtana Bajbarsa z krzyżowcami (symbolem sułtana był lew), tu także został ukamienowany Św. Szczepan. Brama ta została wybudowana w 1538 roku przez sułtana Sulejmana Wspaniałego na miejscu wcześniejszej rzymskiej bramy. Podczas wojny sześciodniowej w 1967 roku izraelscy spadochroniarze przeszli przez tę bramę i wywiesili izraelską flagę na Wzgórzu Świątynnym. Tą brama wychodzimy, aby przejść na Górę Oliwną – ulica Al-Mudżahidin schodzi w kierunku Cedronu, tędy też wchodzi na teren Starego Miasta uroczysta procesja upamiętniająca wjazd Chrystusa do Jerozolimy na osiołku.
KLASZTOR ŚWIĘTEJ ANNY
Tuż za Brama Lwów, po prawej stronie na terenie Starego Miasta znajduje się zbudowany w XII w. przez krzyżowców klasztor.
Dla zainteresowanych: czynny 8.00 – 12.00, 14.00 – 17.00, wstęp 8 NIS.
Za ogrodami znajduje się Bazylika Św Anny, a kawałek dalej rozciąga się teren wykopalisk archeologicznych z pozostałościami cystern na wodę oraz największym zbiornikiem zwanym Sadzawką Owczą – połączony akweduktem ze Wzgórzem Świątynnym.
DROGA KRZYŻOWA
Kawałek dalej za klasztorem przy słynnej ulicy Via Dolorosa zaczyna się droga krzyżowa. Tak się przyjęło, choć najnowsze badania wykazały, że jej przebieg był zupełnie inny – mapka poniżej. Obok mapa Jerozolimy w okresie męki Pańskiej oraz schemat Drogi Krzyżowej .
I STACJA (Skazanie Chrystusa)
Znajduje się na terenie muzułmańskiej szkoły – medresy Umarija . Nie ma możliwości wejścia tu inaczej niż z opłaconym miejscowym przewodnikiem (my wchodzimy). W tym miejscu stała w starożytności wzniesiona przez Heroda Twierdza Antonia, gdzie według tradycji był osądzony Jezus. Obok znajduje się kaplica biczowania z 1929 roku postawiona na resztkach kaplicy z czasów krzyżowców.
II STACJA (Nałożenie Krzyża)
Znajduje się na murze Kaplicy Skazania na Śmierć, zbudowanej w 1920 w miejscu kaplicy bizantyjskiej. Idąc dalej mijamy łuk triumfalny z z czasów rzymskich I/II w. Część konstrukcji włączono w mur Kościółka Ecce Homo ( wstęp 9/5 NIS )
GALERIA ZDJĘĆ Z OKOLICY I I II STACJI
III STACJA (Jezus upada po raz pierwszy)
Znajduje się na rogu ulicy Via Dolorosa i handlowej ulicy El-Wad . To kaplica ufundowana przez uchodźców z Polski w 1947 r.
IV STACJA (Jezus spotyka Maryję)
Obok znajduje się Kościół Patriarchatu kościoła ormiańsko-katolickiego . W przylegającej do świątyni kaplicy urządzonej przez uchodźców polskich znajduje się kopia orła spod Monte Cassino
V STACJA (Szymon Cyranejczyk pomaga Jezusowi)
Znajduje się w kaplicy z XVII w.
VI STACJA (Jezus spotyka Weronikę)
Jest obok kościoła Św. Weroniki na miejscu tradycyjnego przetarcia chustką twarzy Chrystusa
GALERIA ZDJĘĆ Z OKOLICY III – VI STACJI
Kolejne znajdują się już na ulicach w DZIELNICY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ :
- VII STACJA (Jezus upada po raz drugi)
- VIII STACJA (Jezus spotyka kobiety jerozolimskie)
- IX STACJA (Jezus upada po raz trzeci)
- X-XIV STACJE w Bazylice Grobu Pańskiego
ULICE DZIELNICY MUZUŁMAŃSKIEJ
Pozostała część dzielnicy to uliczki handlowe, częściowo kryte suki, połączone licznymi przejściami, w których łatwo stracić orientacje. To najbardziej kolorowa i gwarna część Starego Miasta, niestety podczas naszego pobytu nie mieliśmy okazji odczuć tej atmosfery, ponieważ większość czasu lało, albo było bardzo zimno.
IZRAEL I PALESTYNA – PRZEWODNIK PO OBU KRAJACH >
JEROZOLIMA – IZRAEL/PALESTYNA >
- STARE MIASTO W JEROZOLIMIE >
- 1 – DZIELNICA CHRZEŚCIJAŃSKA
- 2 – DZIELNICA ORMIAŃSKA
- 3 – DZIELNICA ŻYDOWSKA
- 4 – DZIELNICA MUZUŁMAŃSKA
- 5 – WZGÓRZE ŚWIĄTYNNE
- MURY STAREGO MIASTA JEROZOLIMA
- GÓRA OLIWNA
- ZACHODNIA JEROZOLIMA
HAJFA – PRZEWODNIK PO MIEŚCIE >
AKKA – PRZEWODNIK PO MIEŚCIE >
DOLNA GALILEA : NAZARET I GÓRA TABOR >