Tel Awiw centralny

TEL AWIW CENTRALNY

Tel Awiw centralny do nowoczesne hotele, centra handlowe, ale także Białe Miasto z listy UNESCO i wielki Bazar Carmel. Wysokie, nowoczesne budynki kontrastują tu z bardziej tradycyjną i starszą zabudową.

Tel Awiw centralny różni się nieco od tego WSCHODNIEGO. Jest bardziej swojski i przyjazny, na Bazarze Carmel zaopatrzymy się niemal we wszystko co tylko dusza zapragnie. Tą część miasta przekraczamy wielokrotnie, bo tu mamy wynajęty nocleg.


DZIELNICA TZAFON JASHAN / CENTRUM


Powyżej centralnej części miasta znajduje się dzielnica Tzafon Jashan. Mamy tu wynajęty pokój w tanim hoteliku dlatego dzielnicę przemierzamy wielokrotnie. To typowo handlowa dzielnica , mieszczą się tu sklepy wszystkich chyba marek, ale tez mnóstwo restauracji, kawiarenek, a także galerii sztuki.


DZIELNICA CENTRUM / BIAŁE MIASTO


Tel Awiw centralny ma oprócz nowoczesnej zabudowy także tą cenną wpisaną na listę UNESCO.

bardzo Nazwa „Białe Miasto” odnosi się do zgrupowania prawie 4 tys. budynków wzniesionych w stylu Bauhaus. W latach 20. i 30. do Palestyny napłynęli liczni żydowscy architekci, którzy uciekali z hitlerowskich Niemiec. Budynki przez nich zaprojektowane wzniesiono zgodnie z zasadami architektury szkoły Bauhaus i architekta le Corbusiera. W Tel Awiwie znajduje się największa na świecie liczba budynków wybudowanych w tym stylu. Zespół miejski Białego Miasta Tel Awiwu został umieszczony w 2003 na Liście światowego dziedzictwa UNESCO.

My obejrzeliśmy tylko kilka z nich mieszczących się w okolicy Placu Bialik, część z nich ciężko dojrzeć, bo są ukryte za gęstą roślinnością ogrodów. Na zdjęciach kwartał oznaczony literą „C”.


DZIELNICA KEREM HATEMANIN


Na południe od kwartału z Białym Miastem znajdziemy kolejne wielkie budowla – to głównie hotele. Ciągną się wzdłuż ulicy równoległej do wybrzeża. I choć wysokie nie sprawiają wrażenia przytłoczenia. Tel Awim ma bardzo dużo światła słonecznego.


TEL AWIW CENTRALNY – BAZAR CARMEL


To typowe targowisko, pełne kolorów i zapachów. Tu tanio (jak na Izrael) kupimy owoce, warzywa, świeże soki, słodycze, ale też mnóstwo innych towarów.IZRAEL I PALESTYNA – PRZEWODNIK PO OBU KRAJACH >


TEL AWIW – PRZEWODNIK >

TEL AWIW JAFA – PRZEWODNIK >

JEROZOLIMA – IZRAEL/PALESTYNA >

BETLEJEM – PALESTYNA >

PARK NARODOWY CEZAREI >

HAJFA – PRZEWODNIK PO MIEŚCIE >

AKKA – PRZEWODNIK PO MIEŚCIE >

WZGÓRZA GOLAN >

JEZIORO GALILEJSKIE >

DOLNA GALILEA : NAZARET I GÓRA TABOR >

REZERWAT EIN GEDI >

MORZE MARTWE – ZACHODNI BRZEG >

REZERWAT JASKINIA SOREK >

DROGA 90 – WZDŁUŻ JORDANU >

Leave a Reply