IZRAEL I PALESTYNA

IZRAEL I PALESTYNA

Izrael i Palestyna to najtrudniejszy do opisania region świata. To dwa kraje, których granice są tak nieoczywiste, że nie sposób przygotować tu osobnych przewodników. Dlatego wybaczcie mi, ale powstał ten jeden, aby nie trzeba było za każdym razem tłumaczyć zawiłości polityczno – historycznych.

Izrael i Palestyna to zdecydowanie dwa odrębne kraje, zarówno kulturowo, jak i religijnie. Są jednak tak ze sobą nierozerwalnie połączone historycznie wspólną ziemią, że nie można bez powodowania konfliktów opisać ich osobno. Początkowo ten przewodnik powstawał właśnie w ten sposób, ale po wielu nieprzyjemnych komentarzach wrzuciłam wszystko do przysłowiowego „jednego worka”.


IZRAEL I PALESTYNA

MAPA ODWIEDZONYCH I OPISANYCH MIEJSC


Interesujące miejsce odnajdziesz przez link umieszczony na mapie lub poniżej :

          MIASTA, CIEKAWE MIEJSCA, ATRAKCJE

          PARKI NARODOWE, REZERWATY PRZYRODYIZRAEL – TEL AWIW

NOWE MIASTO , BIAŁE MIASTO , WYBRZEŻE


Izrael

Tel Awiw jest jednym z największych centrów technologicznych i najbogatszym miastem Izraela. Miejskie plaże, ekskluzywne sklepy, nowoczesne hotele, sprawiły, że Tel Awiw stał się popularnym celem krajowych i zagranicznych wycieczek. Jest to również najdroższe miasto w regionie, a 17 najdroższe miasto na świecie.

TEL AWIW – PRZEWODNIK >


TEL AWIW JAFA


Izrael

Choć Jafa należy od ponad pół wieku do Tel Awiwu, to jest na tyle odmienna, że opisze ją osobno, bowiem obie części, a niegdyś osobne miasta różnią się między sobą historią i architekturą. Różnią się także samymi mieszkańcami, bo większą część Jafy zamieszkują wciąż Arabowie.

TEL AWIW JAFA – PRZEWODNIK >


 JEROZOLIMA

STARE MIASTO, GÓRA OLIWNA, ZACHODNIA JEROZOLIMA


Jerozolima

To 800-tysięczne miasto jest najbardziej symbolicznym, a za razem najbardziej niezwykłym miastem na świecie . To święte miejsce trzech monoteistycznych religii świata : chrześcijaństwa , judaizmu i islamu. Jego historia sięga tysięcy lat wstecz.

PRZEWODNIK PO JEROZOLIMIE >


PALESTYNA – BETLEJEM


Betlejem

Miasto liczące obecnie ok. 30 tys. mieszkańców, położone w Górach Judzkich około 8km na południe od Jerozolimy. Jest gwarnym, pełnym życia miastem arabskim, które daje wyobrażenie jak żyją Palestyńczycy. Miasto od 2003 roku odgradza od Jerozolimy betonowy mur, tu znajdują się też wojskowe punkty kontrolne, a obywatele Izraela nie mają prawa wstępu.

BETLEJEM – PALESTYNA >


IZRAEL – PARK NARODOWY CEZAREI


Izrael

Miasto zwane również Cezareą Nadmorską powstało jako niesamowita wizja Heroda Wielkiego. Wcześniej istniała tu niewielka osada portowa Fenicjan.

PARK NARODOWY CEZAREI >


IZRAEL – HAJFA


Izrael

Hajfa to wielkie i nowoczesne miasto. To 3 co do wielkości miasto Izraela, tu znajduje się największy port w kraju. Miasto jest też jednym z głównych ośrodków uniwersyteckich. Główna atrakcja miasta – to wpisane na listę UNESCO Ogrody i Sanktuarium wyznawców bahaizmu.

HAJFA – PRZEWODNIK PO MIEŚCIE >


IZRAEL – AKKA


Izrael

Akka to miasto zamieszkałe przez zaledwie przez 46 tys. mieszkańców. Jest jednym z tych miejsc do których praktycznie nie docierają turyści. A warto wiedzieć, że jego najstarsza część została wpisana na listę UNESCO.

AKKA – PRZEWODNIK PO MIEŚCIE >


WZGÓRZA GOLAN

PARK NARODOWY TWIERDZY NIMROD, GOLAN VOLCANIC PARK


Wzgórza Golan

To terytorium o najmniejszej gęstości zaludnienia, a równocześnie bogate w dziką przyrodę i malownicze krajobrazy. Rozciąga się od góry Hermon, miejsca styku 3 granic : Izraela, Libanu i Syrii do Jeziora Galilejskiego. Wzgórza Golan są praktycznie w całości zaminowane o czym ostrzegają przydrożne zasieki z żółtymi tabliczkami.

WZGÓRZA GOLAN >


JEZIORO GALILEJSKIE

KAFARNAUM, TABGHA, GÓRA BŁOGOSŁAWIEŃSTW, YARDENIT


Izrael

To jedno z najważniejszych miejsc chrześcijaństwa. Jezioro Galilejskie nazywane jest również : Tyberiadzkie, Genezaret, Kineret oraz Morze Galilejskie. Znajduje się ono w jednym z najpiękniejszych miejsc Bliskiego Wschodu.

JEZIORO GALILEJSKIE >


DOLNA GALILEA

PARK NARODOWY GÓRY TABOR, NAZARET


Izrael

Dolna Galilea to kraina historyczna, która dla chrześcijan jest związana mocno z życiem Jezusa. Składa się z trzech regionów: Górnej, Dolnej oraz Zachodniej Galilei. Tu znajduje się znane wszystkim miasta Nazaret i słynna Góra Tabor.

DOLNA GALILEA : NAZARET I GÓRA TABOR >


REZERWAT EN GEDI


Izrael

Nazwa En Gedi pochodzi od bijących w kanionach i pod skałami wysoko nad brzegiem Morza Martwego czterech całorocznych źródeł słodkiej wody. Dzięki nim powstały tu zielone „wyspy” stanowiące oazy na Pustyni Judzkiej. W celu ochrony środowiska dwóch kanionów oraz wykopalisk archeologicznych utworzono tu rezerwat oraz poprowadzono tu liczne szlaki i ścieżki turystyczne.

REZERWAT EIN GEDI >


IZRAEL – MORZE MARTWE


Izrael

Nazywane morzem – jest tak na prawdę bezodpływowym jeziorem zasilanym w wodę tylko przez rzekę Jordan. To najgłębsza na świecie depresja. Dziś wysokość lustra wody to 418 m p.p.m. , a max głębokość to 400m. To też zbiornik o największym zasoleniu na świecie .

MORZE MARTWE – ZACHODNI BRZEG >


REZERWAT JASKINIA SOREK


Izrael

Około 30km od Jerozolimy, w okolicy miejscowości Bet Szemesz odnajdziemy najpiękniejszą jaskinie Izraela. Pewnie byśmy tu nie zajrzeli, bo w planach była Masada, ale pogoda napisała swój scenariusz. Jaskinia jest niewielka, ale to jedna z najpiękniejszych jaskiń jakie w życiu widzieliśmy .

REZERWAT JASKINIA SOREK >


DROGA NR. 90 – WZDŁUŻ JORDANU


Izrael

Niewielu turystów decyduje się na przejazd drogą wiodącą wzdłuż wschodniej części Palestyny wzdłuż rzeki Jordan. Droga 90 ma bowiem niejasny dla wielu status. My także pełni obaw i wątpliwości ruszamy wzdłuż Jordanu, aby obejrzeć wszystko co najciekawsze .

DROGA 90 – WZDŁUŻ JORDANU >IZRAEL I PALESTYNA – PRZEWODNIK PO OBU KRAJACH >


TEL AWIW – PRZEWODNIK >

TEL AWIW JAFA – PRZEWODNIK >

JEROZOLIMA – IZRAEL/PALESTYNA >

BETLEJEM – PALESTYNA >

PARK NARODOWY CEZAREI >

HAJFA – PRZEWODNIK PO MIEŚCIE >

AKKA – PRZEWODNIK PO MIEŚCIE >

WZGÓRZA GOLAN >

JEZIORO GALILEJSKIE >

DOLNA GALILEA : NAZARET I GÓRA TABOR >

REZERWAT EIN GEDI >

MORZE MARTWE – ZACHODNI BRZEG >

REZERWAT JASKINIA SOREK >

DROGA 90 – WZDŁUŻ JORDANU >

5 Replies to “IZRAEL I PALESTYNA”

  1. Polecam – na prawdę warto , ale aby zobaczyć to co najciekawsze potrzeba minimum 2 tygodni 🙂

  2. We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community.
    Your web site offered us with valuable info to work
    on. You have done an impressive job and our entire community will be thankful to you.

Leave a Reply