Dzielnica Żydowska

DZIELNICA ŻYDOWSKA

Dzielnica Żydowska to najbardziej zadbana i równocześnie najspokojniejsza dzielnica Starego Miasta. Zamieszkana przez Żydów już w XIII wieku.

Dzielnica Żydowska obecnie kojarzy się nam z jednym , najbardziej symbolicznym dla Żydów miejscem, czy Ścianą Płaczu.


DZIELNICA ŻYDOWSKA – KRÓTKA HISTORIA


Po ogłoszeniu niepodległości Izraela dzielnica wyburzona została przez Jordańczyków. Cała dzielnica została odbudowana z ruin po 1967, dzięki temu ulice, domy oraz place w tej części są czyste i nowe.

Odbudowując domy zwrócono szczególną uwagę na zachowanie pierwotnego wyglądu dzielnicy. Jej centrum to plac Hurva Square, ale wcześniej – do XIXw. głównym placem był Batei Mahaseh Square. Obecnie jest to mały plac, na którym stoi tablica upamiętniająca wydarzenia z 1948 roku. Wtedy to Jordańczycy zgromadzili tutaj wszystkich Żydów ze Starego Miasta i wygnali do Zachodniej Jerozolimy. Dzielnica Żydowska obecnie zamieszkana jest w większości przez ortodoksyjnych Żydów. Tutaj znajduje się zadaszony pasaż z pamiątkami, antykami i galeriami sztuki.


Dzielnica Żydowska


ŚCIANA PŁACZU


Najważniejszym miejscem w tej dzielnicy jest Ściana Płaczu. Jeśli chcemy do niej dotrzeć, musimy wypatrywać drogowskazów z napisem „Western Wall”. Żeby dostać się na plac przy którym znajduje się Ściana Płaczu musimy poddać się kontroli bezpieczeństwa w specjalnie przeznaczonych do tego punktach. Trzeba przejść przez bramki oraz przepuścić przez nie bagaż ( jak security check na lotnisku).

Właściwą nazwą Ściany Płaczu jest 15-metrowy Mur Zachodni. Kamienna Ściana Płaczu to w rzeczywistości fragment muru oporowego chroniącego niegdyś Drugą Świątynię przed osunięciem się do doliny. Żydzi podjęli próbę odbudowy jej, ale przerwało budowę trzęsienie ziemi. Odczytano to jako znak, że świątynię odbuduje dopiero Mesjasz. Narodził się wtedy zwyczaj opłakiwania Świątyni pod Górą Oliwną. Dopiero za zezwoleniem Sulejmana Wspaniałego odsłonięto Zachodni mur i zaczął się zwyczaj wkładania karteczek z modlitwami do Boga.

Obserwując modlących się ludzi, można zauważyć ortodoksyjnych Żydów ubranych w czarne stroje, czarne płaszcze i charakterystyczne kapelusze. Co ciekawe, kobiety i mężczyźni nie mogą do muru podejść razem. Prawa strona przeznaczona jest dla kobiet, lewa zaś dla mężczyzn. Mężczyźni dostają jarmułki jeśli ich nie posiadają. W szabas oraz święta żydowskie nie wolno robić zdjęć.


DZIELNICA ŻYDOWSKA – ULICE


Warto przespacerować się uliczkami tej części Starego Miasta Jerozolimy. Są tu ciekawe pasaże handlowe. My jednak trafiliśmy tu w dniu wolnym od pracy i wszystko było całkowicie zamknięte i wyglądało na opuszczone.


PARK ARCHEOLOGICZNY


Do Parku archeologicznego zajrzeliśmy tylko przez płot. Warto poznać historię tego miejsca. Tu są miedzy innymi widoczne mury z okresu X-IV w p.n.e.

W dzielnicy znajdziemy też:

  • Pasaż Ha – Cardo z galeriami sztuki i sklepami z antykami. Pasaż powstał w miejscu gdzie znajdowała się główna ulica rzymskiego miasta. W kilku miejscach odsłonięto pozostałości murów i kolumnady
  • wykopaliska osłaniające starożytną ulicę,
  • Synagoga Ha – Ramban powstała w XV w na ruinach kościoła krzyżowców
  • Synagoga Ha – Hurwa nakryta kopułą przypomina meczet z czasów osmańskich. Jest to jednak współczesna budowla będąca rekonstrukcją tej z XVIII w.


IZRAEL I PALESTYNA – PRZEWODNIK PO OBU KRAJACH >


TEL AWIW – PRZEWODNIK >

TEL AWIW JAFA – PRZEWODNIK >

JEROZOLIMA – IZRAEL/PALESTYNA >

BETLEJEM – PALESTYNA >

PARK NARODOWY CEZAREI >

HAJFA – PRZEWODNIK PO MIEŚCIE >

AKKA – PRZEWODNIK PO MIEŚCIE >

WZGÓRZA GOLAN >

JEZIORO GALILEJSKIE >

DOLNA GALILEA : NAZARET I GÓRA TABOR >

REZERWAT EIN GEDI >

MORZE MARTWE – ZACHODNI BRZEG >

REZERWAT JASKINIA SOREK >

DROGA 90 – WZDŁUŻ JORDANU >

One Reply to “DZIELNICA ŻYDOWSKA”

Leave a Reply